Ponad 5,5 miliona USD kary dla Interactive Brokers
Amerykański regulator Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) ogłosił, że nakłada grzywnę na firmę Interactive Brokers LLC o wysokości 5,5 miliona USD. Przyczyną było naruszenie przepisów i błędy nadzorcze trwające co najmniej trzy lata.
W myśl tamtejszego prawa, w celu ograniczenia krótkich pozycji klientów bez zabezpieczenia, firmy są zobowiązane przez głównego regulatora United States Securities and Exchange Commission (SEC), aby po ukończeniu transakcji dostarczyć akcję w dniu rozliczenia. W innym wypadku firma jest zobowiązana do podjęcia akcji afirmatywnej w celu zamknięcia pozycji poprzez zakup lub pożyczkę papieru wartościowego. Jeżeli nie zostanie to wykonane, firma nie może zaakceptować dodatkowych zleceń krótkiej sprzedaży. Rozporządzenie SEC zabrania również wykonywania lub wystawiania krótkiej sprzedaży w „zabezpieczonym obrocie” po cenie niższej lub równej obecnej najlepszej cenie w kraju, w momencie gdy cena papieru wartościowego spadła o 10 procent lub więcej w ciągu jednego dnia.
Rażące naruszenie
FINRA ustaliło, że od lipca 2012 roku do czerwca 2015 roku system nadzoru Interactive, a w tym jego pisemne procedury nadzorcze, nie został odpowiednio opracowany w celu zapewnienia zgodności z wymogami rozporządzenia SEC. Ponadto firma Interactive wielokrotnie ignorowała „czerwone flagi”, a w tym wyniki audytu wewnętrznego, wiele wewnętrznych ostrzeżeń ze strony pracowników zajmujących się rozliczaniem i zgodnością, własne roczne oceny ryzyka oraz wyniki egzaminów FINRA, wskazujące, że jego systemy i procedury nadzorcze były nieuzasadnione. Chociaż Interactive zdawał sobie sprawę z tych uchybień nadzorczych, nie wdrożył środków zaradczych aż do połowy 2015 roku. W efekcie tego firma nie zamknęła na czas ponad 2300 nieudanych zleceń, a także przyjęła i wykonała krótkie zlecenia bez uprzedniego ich zabezpieczenia około 28 000 razy. Broker umożliwił również wykonanie ponad 4700 krótkich zleceń sprzedaży w zabezpieczonych papierach wartościowych po cenie mniejszej lub równej obecnej krajowej najlepszej ofercie.
Susan Schroeder, wiceprezes wykonawczy FINRA, wypowiedziała się na ten temat:
Firmy, które są świadome braków w swoich systemach nadzoru, muszą niezwłocznie je naprawić. W tym przypadku firma wewnętrznie zidentyfikowała problemy, ale nie zmieniła swoich systemów nadzoru przez ponad trzy lata, co może potencjalnie negatywnie wpłynąć na rynki i zaszkodzić inwestorom.
Rozstrzygając tę sprawę, firma Interactive nie przyznała się, ani nie zaprzeczyła zarzutom, ale wyraziła zgodę na wprowadzenie wyników FINRA.
Kim jest FINRA?
FINRA jest organizacją typu non-profit, zajmującą się ochroną inwestorów i integralnością rynku. Reguluje jedną z najważniejszych części tamtejszej branży inwestycyjnej, a mianowicie firmy maklerskie prowadzące działalność gospodarczą z obywatelami w Stanach Zjednoczonych. FINRA, nadzorowana przez SEC, pisze zasady, bada i egzekwuje przestrzeganie zasad i federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, prześwietla personel brokera, oferuje im edukację i szkolenia oraz informuje inwestorów.