Powell dał Bitcoinowi zielone światło do wzrostów
Przed ostatnią konferencją prasową Rezerwy Federalnej inwestorzy obawiali się, że niekorzystne odczyty wskaźników inflacji skłonią bank centralny do obniżenia liczby prognozowanych cięć stóp procentowych. Zamiast tego, Jerome Powell pozytywnie zaskoczył rynki, dając zielone światło do dalszych wzrostów instrumentom ryzykownym, takim jak akcje i Bitcoin.
Powell pozytywnie zaskakuje rynek, Bitcoin odrobił część strat
Inwestorzy na Wall Street często interpretowali wypowiedzi Powella na swój sposób – słysząc to, co chcieli usłyszeć. Dlatego pod koniec ubiegłego roku wyceniano więcej obniżek kosztu długu niż przewidywał bank centralny.
Ostatnio to się jednak zmieniło. Po publikacji niekorzystnych odczytów inflacji rynek był gotów zaakceptować, że na następnym posiedzeniu, Fed obniży prognozy dotyczące cięć stóp procentowych na rok 2024 i tym samym – zniszczy panujący optymizm.
- Wykresy inflacji i inflacji bazowej w USA. Źródło: Tradingeconomics
Stało się jednak inaczej. Komitet utrzymał stopy na obecnym poziomie 5,25-5,50%, ale sam Powell zasugerował, że ostatnie dane z gospodarki nie powinny wpłynąć negatywnie na liczbę przewidywanych cięć (w 2024 roku Fed ma zamiar obniżyć stopy procentowe trzykrotnie). W połączeniu z wyższym, prognozowanym wzrostem gospodarczym i obniżeniem przewidywanej stopy bezrobocia, ożywiło to wiarę w scenariusz „miękkiego lądowania”, którym Wall Street żyje od wielu miesięcy.
Pozytywne wiadomości odebrano także ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii – szwajcarski bank centralny niespodziewanie obniżył stopy procentowe z 1,75% do 1,5%, a dwóch przedstawicieli Banku Anglii o najbardziej jastrzębim nastawieniu przestało nawoływać do dalszych podwyżek. To tylko umocniło wiarę w to, że zacieśnianie polityki pieniężnej w gospodarkach rozwiniętych dobiegło końca.
Dlaczego stanowisko Fed ma znaczenie dla Bitcoina?
Pozytywnie zaskakujące wypowiedzi Powella przełożyły się na wzrost indeksów S&P500, Dow Jones i NASDAQ. Zyskał również Bitcoin, który odbił z okolic 60 000$ do 68 000$. Stało się to tuż po tym, jak kryptowaluta straciła ponad 17% od ustanowionego 14 marca ATH. Obok BTC, na wartości zyskały również Ethereum, Cardano, Polygon, a także najważniejsze meme-coiny: Dogecoin i Shiba Inu.
Działania FED mają ogromne znaczenie dla Bitcoina ze względu na jego postrzeganie w świecie finansów.
Wśród sympatyków kryptowalut wciąż istnieje pogląd, że Bitcoin jest instrumentem, który w trudniejszych warunkach gospodarczych chroni wartość pieniądza. Przynajmniej na razie nie jest to prawdą, a BTC należy do aktywów ryzykownych – tak jak akcje (stąd obserwowana jakiś czas temu silna korelacja BTC z indeksem NASDAQ).
Kiedy stopy procentowe są wyższe, a obligacje skarbowe płacą więcej, inwestorzy nie mają motywacji, by lokować pieniądze w zmiennych aktywach Risk On, takich jak Bitcoin. Ale kiedy koszt długu spada, apetyt na ryzyko rośnie, co przekłada się na popyt na akcje i kryptowaluty.
Czy Fed na pewno ma zamiar obniżyć stopy procentowe?
Podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie zdradził, kiedy możemy spodziewać się pierwszej obniżki stóp procentowych. Powiedział jedynie, że nastąpi ona „w pewnym momencie w tym roku”, a moment ten będzie zależeć od pewności Komitetu co do spadku inflacji w kierunku zakładanych 2%.
Sceptycy sugerują więc, że w kontekście ostatnich, niekorzystnych odczytów inflacji i silnego rynku pracy, bank centralny być może w ogóle nie zamierza obniżać stóp procentowych w roku 2024, a wypowiedzi Powella miały na celu uspokojenie rynków finansowych.