Projekt ustawy frankowej zatwierdzony przez Prezydenta
Projekt ustawy frankowej został już zatwierdzony i podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Już w styczniu bieżącego roku urzędnicy prezydenta przedstawili projekt ustawy, której celem miała być pomoc posiadaczom kredytów hipotetycznych zaciągniętych w walutach obcych, przede wszystkim we frankach szwajcarskich.
W projekcie pojawiło się pojęcie „kursu sprawiedliwego”, indywidualnie dobranego dla każdego posiadacza kredytu. Frankowicz będzie mógł wybrać, czy woli spłacać swoje zobowiązania po bieżącym kursie franka, czy po wyliczonym według specjalnego algorytmu „kursie sprawiedliwym” – znajdującym się pomiędzy kursem franka, który obowiązywał przy zaciągnięciu kredytu, a obecnym notowaniem szwajcarskiej waluty. Wyliczenie kursu sprawiedliwego ma być stałe, co oznacza, że nawet przyszłe zmiany notowania walut nie wpłyną na niego.
Ustawa zezwala na zwrot niezależnie pobranych spreadów razem z odsetkami, ale jednocześnie nie obliguje banków do przewaluowania kredytów.
Rekompensata dla kredytobiorców z tytułu tak zwanych spreadów walutowych, które stosowały banki będzie korzystna dla frankowiczów, ale nie dla banków. Choć skala obciążeń banków będzie bardzo znacząca, według zapewnień prezesa NBP, nie powinna skutkować ich zdestabilizowaniem.
Maciej Łopiński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP na konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj, 2 sierpnia podkreślał, że zaprezentowany projekt ustawy nie doprowadzi do krachu na rynku finansowym. Twórcy ustawy uwzględnili obecną sytuację, jaka panuje w Europie – Brexit oraz stan rynku finansowego we Włoszech oraz innych krajach.