menu

Strona Główna > Newsy > Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum


Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w wyborach prezydenckich w 2023 roku, przedłużając swoje rządy do trzeciej kadencji u władzy. Sytuacja ta budzi obawy o gospodarkę Turcji i destabilizację rynku walutowego.

Dlaczego to jest ważne?

  • Kontynuacja rządów Erdogana pozwala mu wpływać na politykę monetarną, która skupia się na wzroście i konkurencyjności eksportu, a nie na kontrolowaniu inflacji.
  • Prognozy ekonomistów wskazują na dalsze pogorszenie się kursu liry tureckiej w najbliższych kwartałach, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla gospodarki kraju.
  • Rynek turecki oczekuje na wprowadzenie bardziej konwencjonalnych polityk, które mogą pomóc w stabilizacji waluty i ożywieniu gospodarczym.

Obawy na rynkach po reelekcji

Reelekcja Erdogana wzbudziła duże obawy na rynkach finansowych, szczególnie w przypadku liry tureckiej. Waluta ta osiągnęła nowe rekordowe minimum, osiągając poziom 20,06 lir w stosunku do dolara amerykańskiego. Spadek wartości liry jest spowodowany wątpliwościami inwestorów dotyczącymi polityki monetarnej i gospodarczej Turcji.

Brendan McKenna, ekonomista ds. rynków wschodzących i strateg walutowy w Wells Fargo, wyraził pesymistyczne przewidywania co do przyszłości liry tureckiej. Oczekuje, że waluta ta osiągnie nowe rekordowe minimum w wysokości 23 lir w stosunku do dolara, do końca drugiego kwartału, a nawet 25 już w przyszłym roku. Przyczyną takiego spadku jest utrzymanie niekonwencjonalnej polityki monetarnej i gospodarczej przez rząd turecki.

Ograniczone rezerwy walutowe

Niezrównoważone warunki gospodarcze i ograniczone rezerwy walutowe stanowią poważne wyzwanie dla tureckiej gospodarki. Niskie stopy procentowe i wysoka inflacja przyczyniają się do presji na lirę turecką. Spadek wartości waluty tureckiej odbija się również na rynku akcji, jednak niektórzy inwestorzy wierzą, że stabilizacja waluty może przyciągnąć lokalnych inwestorów do akcji tureckich.

Według ekspertów, wprowadzenie bardziej konwencjonalnych polityk monetarnych byłoby korzystne dla gospodarki tureckiej i przyczyniłoby się do uniknięcia potencjalnego kryzysu. Jednak obecna sytuacja rynkowa sugeruje, że rząd nie zamierza wprowadzać takich zmian, co daje poważne obawy dotyczące przyszłości tureckiej gospodarki.

Autor: Albert Czajkowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

CBŚP

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl: śledztwo prokuratury trwa

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz policjanci z wydziału cyberprzestępczości weszli do siedziby Cinkciarz.pl w Zielonej ...
Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%

Rewolucja podatkowa w Niemczech: ulga dla inwestorów CFD?

Jak podaje portal fxnewsgroup.com powołując się na własne źródła, niemiecki rząd ogłosił plan zniesienia kontrowersyjnego ...
xtb investing masterclass

Bezpłatna konferencja XTB: sztuczna inteligencja, geopolityka i trendy inwestycyjne na 2025

Rewolucja sztucznej inteligencji, rosnące napięcia geopolityczne oraz nadchodzące wybory prezydenckie w USA znacząco wpływają na ...
wysoki trybunał uk ukarał nielicencjonowanego dostawcę sygnałów cfd

Cinkciarz.pl pozywa już 9 banków na łączną kwotę 6,5 mld zł

Internetowy kantor Cinkciarz.pl ogłosił włąśnie zamiar złożenia kolejnego pozwu przeciwko PKO BP, domagając się odszkodowania ...
Przewiń na górę