Robinhood zabezpiecza 26 mln USD na opłacenie kar
Spółka Robinhood stoi w obliczu szeregu dochodzeń ze strony regulatorów, w tym m.in. w sprawie decyzji, na mocy której platforma tradingowa zakazała inwestorom detalicznym kupowania akcji GameStop i innych firm.
W dokumentacji złożonej w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), bezprowizyjna platforma ujawniła, że SEC wraz z FINRA prowadzą również postępowanie w sprawie przerw w dostępności usług Robinhooda w 2020 roku oraz oddzielnie przyglądają się sprawie samobójstwa amatora tradingu korzystającego z usług platformy.
Dochodzenie, które zajmuje się słabą komunikacją Robinhooda z klientami, jest na zaawansowanym etapie i jeśli spółka zawrze ugodę z regulatorem, może być zmuszona do zapłacenia kary w wysokości przekraczającej 26 mln USD. Szczegóły prowadzonych postępowań nie są jednak znane opinii publicznej, a ostateczna decyzja w sprawie ugody zapewne nie zostanie ogłoszona przed zakończeniem formalnych negocjacji.
Platformę czeka seria procesów sądowych
Robinhood przyznaje, że ugoda może obejmować m.in. zarzuty naruszenia zasad FINRA, grzywnę, rekompensatę dla klientów. Spółka w sprawozdaniu za rok 2020 uwzględniła już 26,6 mln USD z tytułu ewentualnych strat. Amerykańskie organy regulacyjne potwierdziły też, że przyglądają się ostatnim wyraźnym wzrostom cen akcji, które były promowane przez grupy inwestorów detalicznych w serwisie Reddit. Komisarze SEC ściśle współpracują z innymi organami regulacyjnymi, w tym FINRA i giełdami, aby ocenić sytuację i przeanalizować działania brokerów i innych uczestników rynku.
Platforma poinformowała również, że została pozwana przez rodzinę 20-letniego studenta, który w ubiegłym roku popełnił samobójstwo myśląc, że poniósł straty w wysokości ponad 700 tys. USD inwestując na swoim koncie Robinhood. Rodzice Alexa winą obarczają Robinhooda i oskarżają platformę o zaniedbania prowadzące do problemów emocjonalnych i nieuczciwe praktyki biznesowe. Spółka będzie musiała bronić się przed zarzutami inwestorów, którzy twierdzą, że przy okazji zamieszania związanego z GameStop, Robinhood dopuścił się manipulacji rynkowych.