Rynki pewne obniżki stóp procentowych we wrześniu
Ostatnie odczyty inflacji i dane z rynku pracy utwierdzają inwestorów w przekonaniu, że we wrześniu, Fed obniży stopy procentowe. Optymistyczne prognozy już wpływają na rynki akcji.
Kluczowe informacje:
- Rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych do końca września, głównie ze względu na lepsze od oczekiwań odczyty inflacyjne i oznaki ochłodzenia rynku pracy.
- Jerome Powell potwierdził, że Fed nie będzie czekać z obniżką stóp do momentu osiągnięcia celu 2-procentowej inflacji, ale nie wskazał konkretnego terminu.
- Perspektywa obniżek stóp wpływa na rynek akcji – inwestorzy przenoszą się z sektora technologicznego do sektorów bardziej wrażliwych na stopy procentowe.
Nagłówek 2
Stopa funduszy federalnych ma szeroki wpływ na koszt pieniądza w całej gospodarce – jej oddziaływanie można zaobserwować m.in. na przykładzie oprocentowania kredytów hipotecznych. Aktualnie, Fed ustala jej docelowy przedział na poziomie 5.25% – 5.50% (w szczytowym okresie pandemii, przedział ten wynosił zaledwie 0% – 0.25%).
Teraz, po dwóch latach restrykcyjnej polityki pieniężnej, rynek jest pewien, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na pierwszą obniżkę stóp procentowych we wrześniu.
Ten optymizm wynika z kilku czynników. Czerwcowe odczyty inflacji okazały się lepsze od oczekiwań, a gospodarka, dodatkowo wysyła sygnały dalszego ochłodzenia na rynku pracy. Jednocześnie, przewodniczący Fed – Jerome Powell, potwierdził w poniedziałek, podczas przemówienia w Economic Club of Washington, że ostatnie dane nieco zwiększyły pewność banku centralnego co do spowolnienia inflacji i zapowiedział, że nie będzie on czekał z obniżką do momentu, aż ta znajdzie się na docelowym poziomie 2% – ze względu na opóźniony wpływ polityki pieniężnej na system gospodarczy:
… jeśli czekasz do momentu, w którym inflacja spadła do 2%, prawdopodobnie czekałeś zbyt długo, ponieważ Twoje zacieśnianie, albo poziom zacieśniania, które teraz stosujesz, wciąż wywiera wpływ [na gospodarkę] i prawdopodobnie sprowadzi inflację poniżej 2%.
Powell nie złożył jednak żadnych deklaracji dotyczących terminu obniżek stóp:
Nie będę wysyłał sygnałów dotyczących konkretnego posiedzenia. Decyzje podejmujemy na bieżąco, w oparciu o napływające dane….
Licząc na obniżki Fedu, inwestorzy przenoszą się do sektorów wrażliwych na wysokość stóp procentowych
Perspektywa obniżek kosztu długu już wpływa na zachowanie rynku akcji.
Ze względu na wybuch zainteresowania technologią generatywnej AI, w ostatnich dwóch latach sektor technologiczny praktycznie samodzielnie odpowiadał za wzrosty indeksów. Teraz obserwujemy jednak migrację inwestorów z sektora Big Tech do sektorów bardziej wrażliwych na stopy procentowe.
Jak mówi Yahoo Finance, ETF Roundhill Magnificent Seven, śledzący 7 największych spółek technologicznych, w ciągu ostatnich 5 dni wygenerował około 3% straty, podczas gdy ETF-y skupione na sektorach przemysłu i nieruchomości: Industrial Select Sector SPDR oraz Real Estate Select Sector SPDR zyskały około 5%. Na prognozach dot. polityki Fed skorzystały także mniejsze przedsiębiorstwa – indeks Russell 2000, śledzący 2000 firm o małej kapitalizacji, wzrósł ponad 10%, osiągając okolice swojego szczytu z 2022 roku.