Rząd Libanu zamierza zdewaluować walutę o 93%
W ramach walki z kryzysem finansowym, rząd Libanu realizuje plan, który zakłada dewaluację lokalnej waluty o 93%. Dodatkowo, rząd planuje przewalutować znaczną część depozytów w walutach obcych w systemie bankowym na funta libańskiego.
Według doniesień Agencji Reutera, rząd libański ma nadzieję, że realizacja tego planu finansowego umożliwi krajowi uzyskanie pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Pomoc jest postrzegana jako jedyna droga wyjścia Libanu z długotrwałego kryzysu finansowego.
Trudna sytuacja klientów banków
Raport na temat najnowszego planu dewaluacji libańskiej waluty pojawia się prawie dwa miesiące po tym, jak bank centralny wydał dyrektywę, która pośrednio zdewaluowała kurs wymiany dla mieszkańców wycofujących środki ze swoich dolarowych kont oszczędnościowych. Natychmiast po wejściu w życie dyrektywy, wielu mieszkańców Libanu, których środki zostały uwięzione na kontach oszczędnościowych denominowanych w walutach obcych, oblegało banki, próbując wypłacić swoje środki.
Najnowszy plan rządu spowoduje, że posiadacze kont oszczędnościowych denominowanych w walutach obcych scedują wszystkie swoje oszczędności na rzecz rządu w kilku konwersjach, w tym jednej, która zdewaluuje libańskiego funta o 75%.
Rząd spełnia żądanie MFW
Celem rządowego planu finansowego jest dostosowanie oficjalnego kursu wymiany do kursu na rynku równoległym. Było to główne żądanie MFW wobec rządu libańskiego. Obecnie oficjalny kurs funta libańskiego w stosunku do dolara amerykańskiego wynosi 1,511, podczas gdy na rynku równoległym jeden dolar kosztuje 21,3 tys. funtów libańskich.
Agencja Reutera wyjaśnia również, że w ramach rządowego planu deponenci mają ponieść straty w wysokości 38 mld USD, natomiast sam rząd, akcjonariusze banków i bank centralny poniosą łączną stratę w wysokości 31 mld USD. Plan zakłada też, że rząd libański zwróci deponentom 25 mld USD w okresie nie dłuższym niż 15 lat.