Sąd przychylił się do argumentów zwolnionego tradera Citi
Amerykański sędzia Victor Marrero, wydał wyrok na korzyść byłego tradera Citi, który został zwolniony z pracy w związku z zarzutami o zmowę z innymi osobami w celu manipulowania rynkiem walutowym.
Rohan Ramchandani, były szef europejskiego działu handlu walutami w Citi, pozwał amerykański bank za „tajny plan mający na celu splamienie jego imienia” oraz za wplątanie go w sprawę bez uzasadnionego powodu, w celu złagodzenia stanowiska regulatorów, którzy nałożyli na bank wysokie kary. W czwartek sędzia odrzucił wniosek Citigroup o oddalenie pozwu, orzekając, że Ramchandani może kontynuować toczące się postępowanie sądowe.
Ramchandani oskarża Citigroup o wprowadzenie amerykańskich regulatorów w błąd, świadomie poświadczając nieprawdę, według oświadczeń Citigroup miał on brać udział w manipulacji rynkowej i zmowie. Domagający się 112 mln USD Ramchandani jest ostatnim traderem FX, który pozwał bank w następstwie skandalu z manipulacjami rynkowymi, kosztującego banki około 10 mld USD w karach. Co najmniej pięciu innych traderów pozwało Citigroup, podczas gdy prawie 30 traderów z różnych banków zostało zwolnionych, zawieszonych lub przeniesionych na urlop od czasu wybuchu skandalu.
Traderzy oczyszczeni z zarzutów
Po długim procesie amerykański sędzia umorzył w 2019 roku postępowanie karne przeciwko Ramchandaniemu i dwóm innym brytyjskim traderom oskarżonym o zmowę w celu manipulowania rynkiem walutowym. Dwa lata wcześniej podobny wyrok wydał sąd w Wielkiej Brytanii. Londyńskie trio traderów miało tworzyć grupę społecznościową, którą nazwali „Kartel”, aby koordynować handel USD i EUR oraz manipulować kursami walut.
Sądy podjęły swoje decyzje po tym, jak traderzy z Wielkiej Brytanii złożyli wnioski o oddalenie sprawy przeciwko nim, twierdząc, że nie zrobili nic złego, ponieważ ich banki „nie zawsze były bezpośrednimi konkurentami”. Adwokaci trzech byłych traderów FX nalegali na ławę przysięgłych, aby uniewinniła ich klientów od wszystkich zarzutów, odrzucając dowody przedstawione przez prokuratorów i zeznania tradera Standard Chartered, który świadczył przeciwko nim.