Spadek morale wśród niemieckich przedsiębiorców sygnalizuje dłuższą recesję
Kolejny spadek morale wśród niemieckich przedsiębiorców w czerwcu wskazuje na nadchodzącą, dłuższą recesję dla największej gospodarki Europy. Prognozę tę potwierdza indeks klimatu biznesowego Instytutu Ifo, który spadł z 91.5 w maju do 88.5 w tym miesiącu.
luczowe Punkty:
- Morale niemieckiego biznesu spada drugi miesiąc z rzędu, co wskazuje na przedłużającą się recesję.
- Indeks klimatu biznesowego Ifo spadł do 88.5 w czerwcu, z 91.5 w maju.
- Zarówno oczekiwania biznesowe, jak i aktualne warunki biznesowe doznały spadku.
- Rośnie obawa o kontynuację pogarszania się niemieckiego PKB w drugim kwartale.
Niemcy zmagają się z pogarszającym się morale w biznesie
Największa gospodarka Europy, Niemcy, stoją przed trudnym scenariuszem ekonomicznym, gdy morale w biznesie doznaje spadku drugi miesiąc z rzędu. Indeks klimatu biznesowego Instytutu Ifo, kluczowy wskaźnik nastrojów w biznesie w kraju, spadł do 88.5 w czerwcu z 91.5 w maju. Ten spadek, bardziej poważny niż prognozowali analitycy, zwiększył prawdopodobieństwo dłuższej recesji.
Ekonomiczne Naciski na Horyzoncie
Na niemiecką gospodarkę wpływają różne globalne czynniki ekonomiczne. Słabsza niż oczekiwano wydajność gospodarcza Chin po ich blokadach związanych z COVID-19, nadchodząca recesja w USA i kontynuowanie zaostrzania polityki monetarnej – wszystko to wpływa na nastroje niemieckich firm. Optymistyczne perspektywy widoczne na początku roku zdają się stopniowo ustępować miejsca bardziej trzeźwej ocenie rzeczywistości.
W obliczu spadku popytu krajowego i osłabionych oczekiwań eksporterów, niemiecka gospodarka staje w obliczu ponurej perspektywy przedłużającej się recesji, jak mówi Klaus Wohlrabe, szef badań Ifo. Dodatkowo wyraził obawy o możliwe skurczenie niemieckiego PKB w drugim kwartale.
Kontrastujące Opinie Bundesbanku
Jednak Bundesbank przedstawił kontrastującą perspektywę w swoim miesięcznym raporcie. Przewiduje, że recesja w Niemczech zakończy się wiosną, a produkt krajowy brutto nieznacznie wzrośnie w drugim kwartale. Przypisują to stabilizacji rzeczywistych dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych, pomimo utrzymującej się wysokiej inflacji.
Jednak ekonomiści pozostają ostrożni. Wraz z ciągłym spadkiem niemieckiego Ifo i spadkiem PMI, przewidują prawdopodobny spadek niemieckiego PKB w 2 i 3 kwartale.