menu

Strona Główna > Newsy > Status klienta profesjonalnego prawie nieosiągalny? Wytyczne KNF

Status klienta profesjonalnego prawie nieosiągalny? Wytyczne KNF


Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała wytyczne dla polskich brokerów precyzujące kategoryzację klientów na detalicznego i profesjonalnego. Decyzja regulatora nie wydaje się jednak zbyt budująca dla polskiej branży.

Nowe realia branży

W sierpniu tego roku w życie weszły nowe przepisy regulujące europejskie rynki finansowe. Główny organ European Securities and Markets Authority (ESMA) wprowadził wiele kluczowych zmian za pomocą dyrektywy MiFID II, ale najważniejszą zmianą dla inwestorów jest obniżenie poziomu maksymalnej dźwigni finansowej do 1:30. Celem takiego działania ma być przede wszystkim skuteczniejsza ochrona inwestorów oraz zmniejszenie ryzyka powiązanego z inwestycjami.

Pozostał jednak sposób, aby korzystać z wyższego poziomu dźwigni u regulowanego w Europie brokera. Chodzi o status tzw. klienta profesjonalnego, czyli osobę która cechuje się określonym stażem tradingowym, posiada odpowiednio duży kapitał, bądź posiada doświadczenie w branży finansowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Polska interpretacja

Teraz jednak możliwość korzystania z takiego statusu mocno się zmienia. Zapisy europejskiego regulatora są dosyć ogólne, wobec tego KNF postanowiło sprecyzować te wytyczne, a dokładniej jej pierwszy punkt:

Należy zawrzeć transakcje o wartości stanowiącej co najmniej 50 000 EUR każda, w liczbie przynajmniej 10 transakcji na kwartał w ostatnich 4 kwartałach.

Interpretacja tego warunku przez polskiego regulatora zakłada, że wartość transakcyjna, w tym wypadku 50 000 EUR, odnosi się do kwoty przed uwzględnieniem lewarowania. Wcześniej brokerzy interpretowali ten zapis w troszkę inny sposób, np. jako 0,5 lota na parze EUR/USD lub innym instrumencie z euro jako walutą bazową, bądź o wartości większej niż euro. Tak więc teraz, według precyzacji KNF, podana kwota ma być wyłącznym wkładem finansowym inwestora. Oznacza to, że przy obecnym poziomie dźwigni 1:30 dla głównych par walutowych, minimalna transakcja musi wynosić 15 lotów każda. Wobec tego, polski trader musi w nią zaangażować 215 000 zł realnego kapitału.

Warunki KNF niestety zamykają furtkę pozostawioną przez ESMA zdecydowanej większości traderów detalicznych. O ile we wcześniejszej swobodnej interpretacji warunków, punkt ten był realny do spełnienia przez ponadprzeciętnego tradera, o tyle teraz będzie to w większości przypadków niemożliwe.

Póki co jednak żaden inny europejski regulator nie odniósł się do tych wytycznych. Oznacza to, że status klienta profesjonalnego nadal jest możliwy do osiągnięcia u zagranicznych brokerów. Czy to w takim razie odpowiedni krok KNF? Czy celem działań ma być odstraszenie polskich traderów od rodzimych brokerów?

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

invest cuffs 2025

Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2025! Oddaj głos na swoich faworytów

W dniach 28-29 marca 2025 roku odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs ...
donald trump ai

Trump obiecuje obniżki stóp procentowych. Jego plan jest jednak mało realny

Donald Trump podczas swojego wystąpienia na światowym forum ekonomicznym w Davos, poruszył temat polityki monetarnej, ...
cysec

CySEC wyklucza 4 brokerów z ICF. Co to oznacza dla inwestorów?

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) poinformowała o cofnięciu członkostwa w Investor Compensation Fund ...
inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
Przewiń na górę