Strona Główna > Newsy > Traderzy kryptowalutowi i ich profil psychologiczny

Traderzy kryptowalutowi i ich profil psychologiczny


Portugalski regulator Portuguese Securities Market Commission (CMVM) zorganizował interesującą ankietę w okresie od 18 czerwca od 6 sierpnia 2018 roku. Wynika z niej, że profil psychologiczny inwestorów zajmujący się handlem kryptowalutami mocno różni się od osób korzystających z klasycznych instrumentów finansowych.

Po pierwsze, traderzy kryptowalutowi uważają, że posiadają wystarczającą wiedzę finansową. Praktyka pokazuje jednak często, że jest to mylne przekonanie. Statystycznie rzecz biorąc są młodsi, posiadają więcej rożnych aktywów w portfelu i podejmują większe ryzyko. Aż 47% ankietowanych mieści się w przedziale od 25 do 39 lat, a 62% z nich przyznaje, że świadomie podejmuje ryzykowne transakcje.

Wracając do przekonania na temat wiedzy finansowej. Ponad połowa, czyli 63% inwestorów kryptograficznych, uważa że ich wiedza jest wystarczająca i nie musi konsultować się z profesjonalistami z branży finansowej. Ta grupa odpowiada 43% całkowitej próby ankietowanych inwestorów. Jeśli chodzi o psychologiczne uprzedzenia, tego typu inwestorzy  często trzymają w swoich portfelach aktywa przynoszące straty. Z drugiej strony dosyć szybko ucinają też zyskowne transakcje. W całej próbie 36% traderów twierdzi, że jest niechętna do podejmowania ryzyka, 28% jest neutralna, a 38% twierdzi, że łatwo podejmuje ryzyko.

Co ciekawe, wybierając rodzaj inwestycji 98% respondentów zastanawia się, czy naprawdę rozumie cechy produktu. Ryzyko utraty zainwestowanego kapitału było kluczowym czynnikiem dla 95% ankietowanych, a jasna znajomość prowizji i opłat związanych z inwestycją została wymieniona jako czynnik decyzyjny przez 89% respondentów.

W dniu 3 listopada 2017 roku portugalskie CMVM wydało komunikat prasowy ostrzegający inwestorów o ryzyku związanym z inwestowaniem w ICO. Zwrócono uwagę na nowe modele finansowania projektów biznesowych o charakterze cyfrowym, z których większość nie jest objęta ramami regulacyjnymi. Ta luka prawna oznacza brak ochrony inwestorów, którzy stoją w obliczu wielu rodzajów ryzyka, takich jak m.in. zainwestowanego kapitału, wysoka zmienność cen czy ewentualny brak płynności.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Alphabet (Google) wypłaci pierwszą dywidendę w historii – akcje wystrzeliły

Alphabet Inc., macierzysta firma Google, ogłasza pierwszą w historii dywidendę oraz autoryzuje skup akcji o ...

ETFy na BTC i ETH dostępne w Hong Kongu – jakie inne kryptowaluty warto śledzić?

Hongkong niedawno zatwierdził fundusze ETF śledzące ceny bitcoina (BTC) i ethereum (ETH), stając się drugą ...

OctaFX oskarżony o manipulacje i pranie pieniędzy – odpowiedź brokera

OctaFX, globalny broker walutowy, odpiera zarzuty o pranie pieniędzy i manipulacje rynkowe, które pojawiły się ...

Predykcje ekspertów – tanie kryptowaluty, które mogą sporo urosnąć w tym roku

Po kilkudniowej walce ze spadkami, rynek kryptowalut zaczyna się stabilizować po niedawnych korektach, a wiele ...
Przewiń na górę
Exit mobile version