menu

Strona Główna > Newsy > Trwała inflacja wyzwala spiralę płacowo-cenową w UK, ostrzega Gubernator Banku Anglii

Trwała inflacja wyzwala spiralę płacowo-cenową w UK, ostrzega Gubernator Banku Anglii


Gubernator Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey, ostrzegł, że UK obecnie zmaga się ze spiralą płacowo-cenową, pomimo dwunastu kolejnych podwyżek stóp procentowych przeprowadzonych przez bank centralny.

Dlaczego to jest ważne?

  • Gubernator Bailey identyfikuje „efekty drugiego rzędu” jako przyczynę trwałej inflacji w UK.
  • Komitet polityki monetarnej BoE bacznie obserwuje wskaźniki utrzymującej się inflacji, w tym napięcie na rynku pracy, wzrost płac i inflację cen usług.
  • Bank centralny pozostaje zobowiązany do dostosowywania swojej stopy bankowej w razie potrzeby, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%.
  • Specyficzne czynniki ryzyka w UK sprawiają, że jest ono wyjątkowo narażone na spiralę płacowo-cenową w porównaniu z UE i USA.

Trwała inflacja

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, odniósł się do rosnących obaw dotyczących inflacji w kraju podczas środowej przemowy, wskazując na efekty drugiego rzędu i warunki gospodarki krajowej jako czynniki przyczyniające się do inflacji. Stwierdził, że te czynniki inflacyjne mogą pozostać uporczywie odporne, nawet gdy inflacja ogólna spada.

Bailey ostrzegł, że te trwałe czynniki inflacji, w tym silny wzrost płac krajowych i cen, ryzykują wyzwolenie spirali płacowo-cenowej. To zjawisko ekonomiczne występuje, gdy pracownicy domagają się podwyżek płac w odpowiedzi na rosnącą inflację, napędzając popyt i zmuszając firmy do podnoszenia cen w celu rekompensaty wzrostu kosztów. To z kolei wymaga kolejnych podwyżek płac, aby utrzymać siłę nabywczą pracowników, utrzymując tym samym efekty drugiego rzędu.

Reakcja BoE

Pomimo wyższego niż oczekiwano wskaźnika inflacji powyżej 10% w marcu, bank centralny kontynuuje dostosowywanie swojej polityki, aby osiągnąć cel inflacyjny na poziomie 2%. Bailey przyznał, że luzowanie rynku pracy zachodzi wolniej niż pierwotnie przewidywano, ale zauważył, że wzrost nominalnych płac i inflacja cen usług odbywały się zgodnie z prognozami banku.

Brytyjski krajobraz gospodarczy stawia wyjątkowe wyzwania, czyniąc go bardziej podatnym na spiralę płacowo-cenową w porównaniu z UE i USA. Jak podkreślił Alberto Gallo, dyrektor inwestycyjny w Andromeda Capital Management, do czynników przyczyniających się do tej podatności należą słabość funta brytyjskiego, zależność od importu żywności i energii oraz napięty rynek pracy ograniczony przez reguły poBrexitowe.

Autor: Albert Czajkowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

rekord zarejestrowanych kont u brokerów

Brokerzy CFD mają już ponad 5 mln klientów

Rynek kontraktów na różnicę (CFD) zanotował wyraźny wzrost w ubiegłym roku, przekraczając historyczną granicę 5 ...
europa ai mapa

Popularność rynków amerykańskich spada. Inwestorzy wolą akcje z Europy

Coraz większa liczba inwestorów porzuca amerykańskie akcje, szukając okazji na rynkach w Europie.  89% zarządców ...
wall street ai

Czy hossa na rynku akcji w USA zbliża się do końca? Jeden ze wskaźników wysyła ostrzeżenie

Od początku 2023 roku cena S&P 500 rośnie, napędzana luzowaniem polityki Fedu i rewolucją w ...

Kontrowersyjny meme coin Donalda Trumpa stracił już ponad 75% wartości

W swoim najlepszym momencie, meme coin od Donalda Trumpa był wart nawet 74 dolary. Od ...
Przewiń na górę