menu

Strona Główna > Newsy > Uber wykorzystuje 50 fasadowych spółek żeby uniknąć płacenia podatków

Uber wykorzystuje 50 fasadowych spółek żeby uniknąć płacenia podatków


Australijski instytut badawczy CICTAR ustalił, że Uber wyprowadził z Holandii około 5,8 mld USD, przez 50 fasadowych spółek, bez płacenia podatków. 

Badanie zostało przeprowadzone na zamówienie holenderskiej federacji związków zawodowych FNV, która prowadzi kampanię na rzecz zwiększenia praw kierowców i dostawców Ubera. W jego wyniku ujawniono skomplikowaną strukturę prawną, która pomaga korporacji oszczędzać miliardy dolarów na niepłaconych podatkach.

To jest Liga Mistrzów unikania podatków. To wszystko jest legalne i jednocześnie całkowicie amoralne – powiedział główny analityk CICTAR Jason Ward, w rozmowie z holenderskim magazynem De Groene Amsterdammer.

Holenderska struktura do unikania podatków

Początkiem holenderskiego szlaku Ubera był 2019 rok, kiedy spółka przeniosła tam swoje prawa własności intelektualnej, zarejestrowane wcześniej na Bermudach. Doszło do tego poprzez ich „sprzedaż” do kontrolowanej spółki zależnej, którą sfinansowano poprzez pożyczkę w wysokości 16 mld USD. Zaciągnięto ją u singapurskiej spółki-matki Ubera.

CICTAR twierdzi, że dzięki temu ruchowi korporacja będzie mogła wykazywać mniejszy dochód podlegający opodatkowaniu. Narastające odsetki od pożyczki sprawią, że będzie on mniejszy o 1 miliard dolarów rocznie przez następne 20 lat. Pomimo osiągnięcia globalnego przychodu na poziomie 5,8 mld USD w 2019 roku, holenderskie spółki zależne Ubera, odnotowały na papierze 4,6 mld USD strat.

To one są formalnym właścicielem technologii stojącej za aplikacjami firmy, tak więc teoretycznie jej cały zysk jest generowany w Holandii. Dzięki pożyczce i sieci firm, miejscem do którego trafiają pieniądze jest jednak Singapur, który uchodzi za raj podatkowy dla wielkich korporacji.

Płynny model biznesowy Ubera

Badacze CICTAR zwrócili także uwagę na fakt, że Uberowi udało się uniknąć wielu regulacji poprzez brak zaklasyfikowania jako spółkę transportową, dzięki czemu nie musi zatrudniać swoich pracowników ani stosować się do przepisów dotyczących operacji bankowych. Wszystko to pomimo faktu, że w praktyce, pracownikami spółki są miliony osób na całym świecie, a wielkość dokonywanych transferów pieniężnych czyni ją międzynarodowym bankiem.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

tanie akcje

Jak znaleźć najtańsze spółki do inwestycji? [wideo]

Inwestowanie w akcje to wyzwanie, które wymaga nie tylko odwagi, ale także wiedzy. Jak skutecznie ...
CBŚP

CBŚP wkracza do siedziby Cinkciarz.pl: śledztwo prokuratury trwa

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz policjanci z wydziału cyberprzestępczości weszli do siedziby Cinkciarz.pl w Zielonej ...
Liczba aktywnych traderów FX/CFD w Niemczech wzrosła o 58%

Rewolucja podatkowa w Niemczech: ulga dla inwestorów CFD?

Jak podaje portal fxnewsgroup.com powołując się na własne źródła, niemiecki rząd ogłosił plan zniesienia kontrowersyjnego ...
xtb investing masterclass

Bezpłatna konferencja XTB: sztuczna inteligencja, geopolityka i trendy inwestycyjne na 2025

Rewolucja sztucznej inteligencji, rosnące napięcia geopolityczne oraz nadchodzące wybory prezydenckie w USA znacząco wpływają na ...
Przewiń na górę