UOKiK – osoby promujące piramidę finansową IM Academy usłyszały zarzuty
W lipcu 2022 roku, UOKiK opublikował ostrzeżenie dot. IM Academy – piramidy finansowej sprzedającej swoim klientom wątpliwej jakości materiały edukacyjne związane z tradingiem i inwestowaniem. Teraz, trzy osoby: Grzegorz Baryła, Franciszek Rumak i Łukasz Spórna, usłyszały zarzuty związane z promowaniem firmy.
- UOKiK postawił zarzuty trzem osobom związanym z promowaniem IM Academy, uznanej za piramidę finansową
- IM Academy i podobne firmy teoretycznie, opierają się na sprzedaży pakietów edukacyjnych z dziedziny rynków finansowych, jednak realnie, sprzedawane przez nią treści nie mają żadnej wartości. Klient opłacający subskrypcję, by zarabiać pieniądze, musi stać się przedstawicielem firmy i nakłaniać nowe osoby do przystąpienia do programu.
IM Academy to najpopularniejsza piramida finansowa związana z handlem detalicznym na rynku Forex
IM Academy to znana piramida finansowa, oparta na tzw. marketingu wielopoziomowym (MLM – Multi-Level-Marketing). Nowi klienci są werbowani do firmy, dzięki teoretycznej możliwości zarabiania dużych pieniędzy na rynkach finansowych. Przyszłe zyski mają być tu osiągane dzięki sprzedawanym przez firmę strategiom opartym na popularnych wskaźnikach z analizy technicznej.
Te, w rzeczywistości darmowe narzędzia układane są w systemy reklamowane jako klucze do wolności finansowej, jednak po wejściu w struktury piramidy, klient, który opłaci abonament (pierwszy miesiąc to koszt 234,95$, za kolejne należy zapłacić 174,95) szybko dochodzi do wniosku, że trading i inwestowanie stanowią tutaj jedynie dodatek do głównej działalności firmy.
Tą jest budowa i utrzymywanie przy życiu piramidy, w której klient firmy staje się jej przedstawicielem, werbującym nowych członków. Im więcej nowych osób zdoła zachęcić do przystąpienia do programu, tym większy będzie jego status w strukturach i tym większy dochód.
Dzięki poleceniom, klient zachęca nowych ludzi do opłacania abonamentu i generuje zysk dla firmy.
W systemie tego typu nie istnieje żaden produkt, który generuje wartość. Systemy tradingowe są tutaj albo nieopłacalne i generują straty, albo ich opłacalność jest zdecydowanie mniejsza niż działalność stricte marketingowa.
Najlepiej podsumowuje to komentarz Tomasza Chróstnego, prezesa UOKiK:
Systemy promocyjne typu piramida stwarzają pozory wysokich zysków dostępnych tylko dla wtajemniczonych. Takie systemy po pewnym czasie muszą upaść, bowiem wpłacane pieniądze trafiają tylko do ich organizatorów i osób zajmujących wyższą pozycję w strukturze piramidy. W takim systemie nie ma żadnego produktu lub usługi, której sprzedaż przyniosłaby wartość dodaną i wypracowała realne zyski. Apelujemy do konsumentów o sceptyczne podchodzenie do tego typu ofert inwestycyjnych.
UOKiK podkreśla, że działalność IM Academy i podobnych piramid “może zagrażać interesom majątkowym szerokiego grona konsumentów”.
Urząd przygląda się także platformom takim, jak Dream Trips, Jifu oraz iGenius, które jego zdaniem mogą działać na zasadzie piramid finansowych.
Wolność finansowa i inne mrzonki
Oszustwa tego typu to plaga naszych czasów, żerująca na powszechnej chęci niezależności finansowej.
Na szczęście, podobne schematy są bardzo łatwe do rozpoznania, a ich cechą szczególną jest promowanie stylu życia, w którym jesteś w stanie wzbogacić się, nie generując żadnej wartości (np. dzięki spekulacji walutami). Co więcej, chociaż dana firma ma zajmować się np. sprzedażą materiałów dotyczących rynków finansowych, temat ten wydaje się być spychany na dalszy plan, a jej “eksperci” dysponują wiedzą na poziomie osoby początkującej.
Najwięcej uwagi poświęca się tu nie zagadnieniu, którym teoretycznie zajmuje się firma, a szeroko pojętej wolności finansowej. Osoby prowadzące taką działalność budują także wewnątrz firmy swoisty “kult sukcesu”, w którym praca etatowa jest uznawana za największą porażkę, dlatego podobne struktury bardzo często przypominają sekty.