Wartość Revoluta zmniejszona o 15 mld USD
Schroders, jeden z głównych inwestorów firmy Revolut, obniżył wycenę giganta branży fintech o około 15 mld USD, czyli o 46% jej wartości. Zgodnie z aktualizacją wyceny wartość Revoluta wynosi ok. 17,7 mld USD. Przypomnijmy, że po rundzie finansowania przeprowadzonej w lipcu 2021 Revolut był wyceniany na 33 mld USD.
Według informacji podanych przez brytyjski The Times zmieniona wycena została ujawniona w sprawozdaniu złożonym przez Schroders Capital Global Innovation Trust, notowany na giełdzie fundusz inwestycyjny zarządzany przez Schroders. Zgodnie ze sprawozdaniem fundusz zmniejszył szacunkową wartość swej inwestycji w Revoluta z 10,115 mln GBP do 5,436 mln GBP. Kwoty dotyczą wyceny na 31 grudnia 2022.
Firma Revolut powstała w 2015 roku jako platforma do transgranicznych transferów pieniężnych i od tego czasu rozszerzyła swą działalność o pożyczki konsumenckie, handel kryptowalutami, a nawet ubezpieczenia zwierząt domowych. Londyńska firma może pochwalić się ponad 28 milionami klientów na całym świecie i zatrudnia ponad 6000 osób.
Problemy branży fintech
Ostanio Revolut boryka się z problemami, w tym opóźnieniem wniosku o brytyjską licencję bankową i obawami zgłaszanymi przez zewnętrznego audytora dotyczącymi kontroli i procedur związanych z 477 mln GBP rocznych przychodów firmy za 2021 rok. Firma została również zmuszona do odłożenia debiutu swej kryptowaluty po upadku giełdy kryptowalut FTX.
Amerykański inwestor TriplePoint Venture Growth znacznie korzystniej wycenia firmę Revolut. Według danych firmy Revolut jest wart 28 mld USD, czyli „tylko” 15% mniej od poprzedniej wyceny na poziomie 33 mld USD.
Obniżenie wyceny nie jest problemem dotyczącym wyłącznie Revoluta. Inne spółki branży fintech również doświadczyły ostatnio znacznej dewaluacji. Wśród nich jest szwedzka spółka kredytowa Klarna, która w ciągu roku odnotowała spadek wyceny z 45,6 mld USD do 6,7 mld USD. Spadek wyceny nastąpił pomimo wzrostu przychodów firmy w 2022 roku o 21% (do 1,85 mld USD) oraz wzrostu dochodu operacyjnego netto o 20% (do 1,6 mld USD).