Według znanego ekonomisty, Wall Street czeka pęknięcie bańki
Według byłego ekonomisty Merrill Lynch, Davida Rosenberga, sytuacja gospodarstw domowych w USA sugeruje, że trwający od początku roku wzrost indeksów to jedynie wstęp do wielkiego krachu. Jego zdaniem, optymizm, który obecnie panuje na rynku, przypomina to, co na giełdach działo się przed załamaniem z roku 1929, kryzysem roku 2008 czy pęknięciem bańki internetowej.
Gospodarstwom domowym coraz trudniej o kredyt
W scenariuszu Davida Rosenberga, gospodarka zwolni i może znaleźć się w recesji, której ostatnimi czasy, przeciętny inwestor w ogóle nie bierze pod uwagę. Dzisiaj wydaje się ona jeszcze mniej prawdopodobna, ze względu na to, że cykl podwyżek FED’u, który podniósł poziom długu z 0 do ponad 5%, daje efekty, co potwierdza ostatni spadek inflacji do 3% (zaledwie 1% nad celem banku centralnego).
Ekonomista wskazuje jednak na fakt, iż konsumenci przez długi czas polegali na oszczędnościach i długu, który jest dla nich coraz trudniej dostępny.
Ankieta New York Fed Credit Access Survey pokazała spadek zaakceptowanych wniosków kredytowych w czerwcu, a także wzrost odrzuconych wniosków o kredyty hipoteczne i samochodowe oraz karty kredytowe. Ankietowane gospodarstwa domowe podkreśliły też spore ryzyko konieczności znalezienia dodatkowych 2000$ potrzebnych do przetrwania następnego miesiąca.
To oznacza, że pieniądze potrzebne do funkcjonowania gospodarstw zaczynają się wyczerpywać, a nieprzyjazne warunki kredytowe utrudniają im zdobycie dodatkowych środków. Jeśli w konsekwencji, społeczeństwo zacznie ciąć wydatki, skupiając się na najważniejszych potrzebach, ucierpią na tym wyniki finansowe spółek i ich wyceny na giełdach.
W szczególności, narażone mogą być technologiczne spółki wzrostowe, których wyceny coraz bardziej odklejają się od rzeczywistości, z uwagi na trwające od początku roku szaleństwo na punkcie sztucznej inteligencji.