Władze zatrzymały 5 osób zamieszanych w oszustwo inwestycyjne o wartości 89 mln EUR
Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) i jej międzynarodowi współpracownicy aresztowali pięć istotnych osób związanych z siecią przestępczą, która stała za nieuczciwymi projektami inwestycyjnymi w Internecie, w tym oszustwami dotyczącymi opcji binarnych w latach 2019-2021.
W 2021 roku władze w Bułgarii, na Cyprze, w Niemczech, Holandii i na Ukrainie we współpracy z Europolem zlikwidowały grupę przestępczą, aresztując na Cyprze osobę należącą do kierownictwa grupy. Siedemnaście osób zostało przesłuchanych w tej sprawie po przeszukaniu ośmiu domów w Bułgarii, na Cyprze i Ukrainie.
W tym czasie dochodzenie doprowadziło również do 246 postępowań karnych w 15 niemieckich landach. Początkowo sądzono, że nieuczciwe internetowe programy inwestycyjne przyniosły inwestorom straty w wysokości co najmniej 15 mln EUR. Władze ustaliły jednak, że działalność przestępców dotknęła co najmniej 33 000 osób, które poniosły łącznie straty w wysokości około 89 mln EUR.
Nowe informacje pojawiły się po dwudniowej akcji przeprowadzonej przez organy w Niemczech, Bułgarii, Rumunii, Gruzji i Izraelu przy wsparciu Europolu i agencji Eurojust. Podczas operacji przeszukano 15 miejsc i pięć nielegalnych centrów telefonicznych. Centra te zostały niedawno założone w Bułgarii i Rumunii przez podejrzanych (lub ich wspólników) z postępowania prowadzonego w 2021 roku.
Oszuści działali poprzez centra telefoniczne
Według oświadczenia Europolu na temat akcji, podczas operacji zajęto szereg aktywów o dużej wartości. Są wśród nich luksusowe zegarki, sprzęt elektroniczny, karty bankowe, bitcoiny, gotówka, liczne dokumenty i nośniki danych.
Według Europolu sieć oszustów działała poprzez centra telefoniczne utworzone w różnych krajach europejskich. Pozyskiwali inwestycje od niemieckich inwestorów za pośrednictwem reklamy w mediach społecznościowych i poprzez profesjonalnie wyglądające banery na swoich ponad 250 stronach internetowych.
– Oszuści zachęcali swoje ofiary do dokonania niewielkich inwestycji początkowych w wysokości od 200 do 250 EUR i za pomocą fałszywej grafiki i oprogramowania demonstrowali wysokie zyski. Ofiary były następnie nakłaniane do dokonania wyższych wpłat, aby osiągnąć jeszcze większe zyski – wyjaśniono w komunikacie Europolu.