menu

Strona Główna > Newsy > Wrześniowe wydarzenia, które mogą wpłynąć na rynki

Wrześniowe wydarzenia, które mogą wpłynąć na rynki


Rynki finansowe rozpoczęły wrzesień z pewnymi obawami. W większości krajów toczą się debaty, czy utrzymać, czy też zmodyfikować plany awaryjne, które zostały stworzone w celu rozwiązania problemów finansowych związanych z pandemią.

W ciągu tego miesiąca niektóre banki centralne krajów grupy G20 będą musiały rozważyć tapering. Wpływ na rynki mogą mieć również wydarzenia polityczne i gospodarcze.

Poniżej przedstawiamy kilka tematów, które we wrześniu mogą wyznaczyć kierunek trendów na rynkach:

Tapering

W kontekście finansowym tapering rozumiany jest jako wycofywanie zastrzyków płynności skierowanych do gospodarek przez banki centralne. Można więc powiedzieć, że jest to ograniczenie zakupu obligacji, ale w sposób rozłożony w czasie, aby uniknąć bardzo negatywnego efektu na poziomie finansowym.

W finansach tapering odnosi się do stopniowego zmniejszania nadzwyczajnych i rozległych środków polityki monetarnej podejmowanych przez banki centralne po kryzysie gospodarczym. Biorąc pod uwagę ogromną skalę globalnej stymulacji fiskalnej po pandemii, proces ten ma być stopniowy, aby uniknąć negatywnych skutków.

Zwiększenie limitu zadłużenia USA

Miesiąc temu amerykański skarb państwa technicznie osiągnął limit zadłużenia w wysokości 28 bln USD. Aby jednak uniknąć drastycznych cięć wydatków budżetowych lub, co gorsza, technicznej niewypłacalności, Kongres w tym miesiącu musi podnieść lub zawiesić ten limit. Janet Yellen od kilku dni apeluje, aby nastąpiło to jak najszybciej.

Taka sytuacja zdarzyła się już w największej gospodarce świata. W 2011 roku spór o limit zadłużenia doprowadził do obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych przez agencję S&P Global. Na razie nie ma sygnałów, że rynki obligacji wyceniają ryzyko niewypłacalności, jednak w najbliższych dniach może się to zmienić. Mogłoby to spowodować znaczą zmienność na światowych rynkach finansowych.

Wybory w niektórych krajach

Wrzesień to miesiąc wyborów w niektórych wiodących gospodarkach świata. Jednym z tych krajów jest Kanada, gdzie premier Justin Trudeau liczy na to, że sposób prowadzenia walki z pandemią przysporzy mu zwolenników i wygra kolejne głosowanie. Według sondaży faworytem jest jednak partia konserwatywna i Erin O’Toole.

Wybory odbędą się również w Niemczech, gdzie władzę odda Angela Merkel, najdłużej sprawujący swą funkcję przywódca kraju Europy Zachodniej. Układ koalicji rządzącej pozostaje zagadką, a wraz z tym pojawia się niepewność w odniesieniu do polityki fiskalnej Niemiec i całej Unii Europejskiej. Do wyborów przygotowuje się także Japonia, jednak tam faworytem jest Yoshihide Suga, bliski współpracownik obecnego premiera Shinzo Abe.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę