Wzrost stopy bezrobocia nie wpływa na kurs złotego
Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec stycznia 2016 r. wyniosła 10,3 proc., co oznacza, że wzrosła o 0,5 pkt proc. wobec poprzedniego miesiąca.
W porównaniu z początkiem zeszłego roku jest znacznie lepiej – w styczniu 2015 r. stopa ta wyniosła bowiem 11,9 proc. Prognozy 15 ekonomistów ankietowanych przez ISBnews wahały się od 10,2 proc. do 10,3 proc.
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu stycznia 2016 roku wyniosła 1 647,5 tys. wobec 1 563,3 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 918,6 tys. przed rokiem.
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej minister Elżbieta Rafalska podkreśliła, że zima to okres, w którym bezrobocie z przyczyn sezonowych wzrasta. Jest to stała tendencja odnotowywana od wielu lat. Dane zostały zignorowane przez inwestorów z rynku walutowego, którzy wciąż mocno wpatrują się w to, co dzieje się na globalnych rynkach. A tam dziś ma miejsce pogorszenie nastrojów.
Pozytywną informacją jaką dziś podał GUS jest odnotowany w pierwszym miesiącu roku skok nowych zamówień w polskim przemyśle o 17,1% w relacji rocznej, po tym jak w grudniu wzrosły one o 4% r/r.
Sytuacja na rynku pracy, ani też dane o zamówieniach nie wywołały większy emocji na krajowym rynku walutowym.