Strona Główna > Newsy > Złoto na rekordowych poziomach – inwestorzy liczą na łagodzenie polityki Fedu

Złoto na rekordowych poziomach – inwestorzy liczą na łagodzenie polityki Fedu


W ostatnich dniach ceny złota osiągnęły historyczny szczyt, przekraczając poziom 2300 dolarów za uncję. Metal, przed trwającą obecnie korektą, przez siedem dni notował nieprzerwane wzrosty. Co napędza tak dynamiczny trend?

Złoto kontynuuje trend wzrostowy po wypowiedziach Powella

Złoto, które postrzegane jest jako zabezpieczenie przed inflacją, od początku roku zyskało na wartości 11%. Jednym z czynników napędzających ten trend były działania banków centralnych, które aktywnie zwiększają swoje rezerwy kruszcu. Ostatnio opublikowane przez World Gold Council dane pokazały, że banki centralne kupowały złoto przez 9 ostatnich miesięcy (za największy popyt odpowiadały Chiny i Indie).

Nie bez znaczenia mogą być także rosnące napięcia na linii Stany Zjednoczone-Iran, konflikt na Ukrainie czy zbliżające się wybory prezydenckie, które zwiększają awersję do ryzyka wśród inwestorów, stymulując popyt na aktywa Safe Haven. Joni Teves z UBS Group, w rozmowie z Bloombergiem mówiła, iż za inwestycją w złoto przemawiają w tym roku „utrzymujące się ryzyko geopolityczne oraz większa zmienność i niepewność makroekonomiczna”.

Kluczowym czynnikiem mają być tu jednak oczekiwania Wall Street co do polityki pieniężnej Fedu.

Podczas ostatniego wystąpienia w Kalifornii, Jerome Powell powtórzył, że mimo lepszych od oczekiwań danych dotyczących rynku pracy i inflacji, ogólny obraz sytuacji ekonomicznej nie ulega istotnym zmianom. Szef Fed zasugerował, że „jeśli gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z przewidywaniami”, obniżka stóp procentowych „w pewnym momencie w tym roku” pozostanie zasadna:

Jest zbyt wcześnie, by określić, czy ostatnie odczyty [inflacji] są czymś więcej, niż tylko chwilowym odbiciem.

Wykresy mierników inflacji w USA – CPI i PCE. Cel Fed to 2%, przy czym obecny poziom inflacji CPI w USA to 3,2% (poprzedni odczyt: 3,2%). Z kolei PCE – wskaźnik inflacji preferowany przez Fed, spadł do poziomu 2,8% (poprzedni odczyt: 2,9%). Źródło: Tradingeconomics

Powell podkreślił jednak, że komitet FOMC nie zdecyduje się na obniżki, dopóki nie będzie miał pewności co do kontynuacji trendu dezinflacyjnego.

Kashkari wątpi w sens cięć stóp procentowych w 2024 roku

Z drugiej strony można spekulować, że złoto niekoniecznie rośnie ze względu na przewidywane obniżki stóp procentowych, a z uwagi na to, że rynek może nie do końca wierzyć w gołębią narrację Powella i uważa, że walka banku centralnego z inflacją wcale nie jest skończona.

Taki mniej optymistyczny scenariusz rozważał w ostatniej wypowiedzi Prezes Rezerwy Federalnej z Minneapolis – Neel Kashkari, twierdząc, że obniżki stóp procentowych w tym roku mogą nie być konieczne, jeśli postęp w walce ze spadkiem siły nabywczej dolara utknie w martwym punkcie:

W marcu zanotowałem dwie obniżki stóp procentowych w tym roku, jeśli inflacja nadal będzie spadać w kierunku naszego celu 2%. Jednak jeśli nadal będzie poruszać się ona w trendzie bocznym, to wtedy zacznę kwestionować, czy w ogóle potrzebujemy takich obniżek.

Autor: Maciej Halikowski

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Najnowsze wiadomości:

Kolejna firma prop-tradingowa idzie na dno. Imperium kasyn CFD wali się w ekspresowym tempie.

Od momentu wstrzymania działalności MyForexFunds w 2023 roku, branżę prop-tradingową nawiedzają plagi egipskie. Właśnie zamknięto kolejną, ...

Obroty na giełdach kryptowalut spadły o ponad 60% po Halvingu BTC

Po imponującym marcu, który przyniósł rekordowe wolumeny transakcyjne na głównych giełdach kryptowalut, kwiecień zaskoczył rynki ...

BNB zbliża się do ceny 600 USD. KangaMoon zbiera 6 mln w przedsprzedaży

Dynamika rynku kryptowalut jest niezwykła i burzliwa, a codziennie pojawiają się nowe tokeny. Miłośnicy cyfrowych ...

FMA ostrzega przed reklamami SCAMów finansowych z celebrytami

Nowozelandzka Komisja Rynków Finansowych (FMA) ostrzega przed reklamami w mediach społecznościowych, które fałszywie wykorzystują wizerunki ...
Przewiń na górę
Exit mobile version