menu

Strona Główna > Newsy > 10 mln PLN kary dla Idea Banku

10 mln PLN kary dla Idea Banku


Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 10 mln PLN kary na Idea Bank. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KNF, polski regulator wymienia siedem naruszeń, których dopuściła się instytucja.

Wśród nieprawidłowości wymienionych przez KNF, pojawiły się naruszenie statutu banku, naruszenia prawa bankowego i rozporządzeń Ministra Finansów, a także stworzenie zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi.

W obszernym uzasadnieniu decyzji, Komisja wskazuje, że spółka Idea Bank SA w okresie od maja 2016 do listopada 2017 wykonywała czynności oferowania instrumentów finansowych – obligacji emitowanych przez GetBack SA oraz certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, nie posiadając do tego stosownych uprawnień. Czynności te wykraczały wówczas poza katalog umieszczony w Statucie Banku.

KNF twierdzi również, że w okresie od maja 2016 do marca 2018 Bank wykonywał czynności doradztwa inwestycyjnego bez odpowiedniego zezwolenia. Pracownicy Idea Banku w oparciu o stany rachunków klientów przekazywali im rekomendacje nabycia obligacji GetBack SA. Wskazówki te pozwalały klientom na jednoznaczną identyfikację instrumentów finansowych i kierunku zachowań inwestycyjnych.

Łagodne podejście KNF

Klienci Banku za jego pośrednictwem zainwestowali prawie 900 mln PLN (w tym ok. 731 mln PLN w obligacje GetBack SA). Inwestycje te często były dokonywane przez klientów pod presją czasu i pod naciskiem różnych technik sprzedażowych. Bank, w celu realizacji zysku, nadużył zaufania klientów, czego efektem jest znacząca liczba reklamacji zgłoszonych do Banku przez jego klientów na kwotę ponad 460 mln PLN. Komisja wskazuje również, że obligacje były oferowane ponad 1200 klientom w wieku powyżej 65 lat, a ponad 60% zainwestowanych w obligacje środków pochodziła z lokat.

Wskazane nieprawidłowości przyniosły Bankowi korzyść w wysokości ponad 65 mln PLN. Na tej podstawie KNF mogłaby wymierzyć spółce Idea Bankowei karę w wysokości zbliżonej do górnej granicy ustawowego zagrożenia, czyli 44 839 400 zł. Komisja jednak wzięła pod uwagę trudną sytuację finansową Banku i znacząco złagodziła karę.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę