menu

Strona Główna > Newsy > 10 mln PLN kary dla Idea Banku

10 mln PLN kary dla Idea Banku


Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 10 mln PLN kary na Idea Bank. W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej KNF, polski regulator wymienia siedem naruszeń, których dopuściła się instytucja.

Wśród nieprawidłowości wymienionych przez KNF, pojawiły się naruszenie statutu banku, naruszenia prawa bankowego i rozporządzeń Ministra Finansów, a także stworzenie zagrożenia dla interesów uczestników obrotu instrumentami finansowymi.

W obszernym uzasadnieniu decyzji, Komisja wskazuje, że spółka Idea Bank SA w okresie od maja 2016 do listopada 2017 wykonywała czynności oferowania instrumentów finansowych – obligacji emitowanych przez GetBack SA oraz certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych, nie posiadając do tego stosownych uprawnień. Czynności te wykraczały wówczas poza katalog umieszczony w Statucie Banku.

KNF twierdzi również, że w okresie od maja 2016 do marca 2018 Bank wykonywał czynności doradztwa inwestycyjnego bez odpowiedniego zezwolenia. Pracownicy Idea Banku w oparciu o stany rachunków klientów przekazywali im rekomendacje nabycia obligacji GetBack SA. Wskazówki te pozwalały klientom na jednoznaczną identyfikację instrumentów finansowych i kierunku zachowań inwestycyjnych.

Łagodne podejście KNF

Klienci Banku za jego pośrednictwem zainwestowali prawie 900 mln PLN (w tym ok. 731 mln PLN w obligacje GetBack SA). Inwestycje te często były dokonywane przez klientów pod presją czasu i pod naciskiem różnych technik sprzedażowych. Bank, w celu realizacji zysku, nadużył zaufania klientów, czego efektem jest znacząca liczba reklamacji zgłoszonych do Banku przez jego klientów na kwotę ponad 460 mln PLN. Komisja wskazuje również, że obligacje były oferowane ponad 1200 klientom w wieku powyżej 65 lat, a ponad 60% zainwestowanych w obligacje środków pochodziła z lokat.

Wskazane nieprawidłowości przyniosły Bankowi korzyść w wysokości ponad 65 mln PLN. Na tej podstawie KNF mogłaby wymierzyć spółce Idea Bankowei karę w wysokości zbliżonej do górnej granicy ustawowego zagrożenia, czyli 44 839 400 zł. Komisja jednak wzięła pod uwagę trudną sytuację finansową Banku i znacząco złagodziła karę.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek

Prezydent Stanów Zjednoczonych J. Biden wycofał nominację Saule Omarovej jako kandydata na Kontrolera Waluty w ...
Czytaj dalej
dane z japoni wskazują na spadek pkb

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt ...
Czytaj dalej
Tickmill wprowadza nowe narzędzie tradingowe acuity do badania sentymentu rynkowego

Tickmill uruchamia narzędzie do badania nastrojów rynkowych

Brytyjski broker Tickmill poinformował  o udostępnieniu nowego narzędzia transakcyjnego Acuity MT4/MT5. Według spółki, funkcja daje ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Co dalej z chińskim Evergrande?

Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę