menu

Strona Główna > Newsy > 100 000 USD kary od CFTC dla 2 mieszkańców Dubaju

100 000 USD kary od CFTC dla 2 mieszkańców Dubaju


Amerykańska Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC) nałożyła karę pieniężną w wysokości 100 000 USD na dwóch mieszkańców Dubaju. Kunal Bansal i Vinit Agarwal zostali oskarżeni o zaangażowanie się w wash trade oraz transakcje niekonkurencyjne.

Oskarżeni Kunal Bansal i Vinit Agarwal wykonali łącznie 13 transakcji wash trade. Wedle Amerykańskiej Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi, Kunal Bansal i Vinit Agarwal prowadzili wielokrotnie transakcje wash trade oraz transakcje niekonkurencyjne na kontach, których właścicielami są odpowiednio Aralia Securities oraz Vintage Bullion DMCC.

W opinii regulatora w okolicach 14 kwietnia 2020 r. Bansal polecił Agarwalowi złożenie zleceń dla Vintage na sprzedaż 250 kontraktów terminowych na złoto, które były przedmiotem obrotu na giełdzie COMEX. W czasie, kiedy Agarwal wprowadzał te zlecenia, Kunal Bansal wprowadzał zlecenia kompensacyjne na zakup kontraktów terminowych na złoto w tych samych ilościach oraz po tych samych cenach. W jednym przypadku oferta Vinita Agarwala różniła się od oferty Bansala, dlatego transakcje nie pasowały. Jednakże, by zapewnić zgodność transakcji, Vinit Agarwal obniżył swoją ofertę i dopasował ofertę Bansala. W wyniku postępowania Bansala i Agarwala, zawarli poprzez swoje spółki w sumie 13 transakcji trade wash, na które składało się 189 kontraktów terminowych na złoto.

Kara została nałożona na obu traderów i ich spółki. Jednak Bansal i Agarwal otrzymali również nakaz zaprzestania działalności, aby zapobiec dalszemu łamaniu amerykańskich przepisów dotyczących rynku papierów wartościowych.

Dochodzenie CFTC zostało przeprowadzone w połączeniu z równoległym dochodzeniem grupy CME. 16 grudnia Grupa CME wydała zawiadomienie o postępowaniu dyscyplinarnym, w którym Bansal zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 25 000 USD oraz odbyć 10-dniowe zawieszenie, natomiast Agarwal zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 10 000 USD z 10-dniowym zawieszeniem.

Czym jest Wash Trading?

Wash trading to czynność na giełdzie polegająca na kupowaniu i sprzedawaniu tego samego aktywa przez tą samą osobę lub organizację, mająca na celu zwiększenie wolumenu lub sztuczne kreowanie ceny, przy ograniczonym ryzyku.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę