menu

Strona Główna > Newsy > 13,7 miliona dolarów strat w Australii w wyniku scamów

13,7 miliona dolarów strat w Australii w wyniku scamów


W pierwszym kwartale 2020 roku oszuści wyłudzili, ukradli lub w inny sposób wyrządzili straty obywatelom australijskim na kwotę 13,7 miliona dolarów.

Dane te podał Scamwatch, serwis prowadzony przez Australijską Komisję Konkurencji i Konsumentów (ACCC) i skoncentrowany na przestrzeganiu przed działalnością przestępców finansowych.

W okresie tym odnotowano łącznie 1407 przedsięwzięć noszących cechy scamu i nastawionych na „dojenie” pieniędzy w nieuczciwy sposób z niepodejrzewających tego poszkodowanych. Najbardziej szkodliwe i brzemienne w finansowe skutki były przekręty inwestycyjne, choć jak można zauważyć, niewiele ustępuje im także żerowanie na naiwności uczuciowo-emocjonalnej osób podatnych.

Największą grupę poszkodowanych stanowili ludzie powyżej 65 roku życia, co w oczywisty sposób powiązane jest z, przeciętnie (choć oczywiście nie zawsze), nieco mniejszym stopniem rozeznania technologicznego i finansowego – szczególnie pod kątem czyhających zagrożeń – u osób starszych. Należy wszakże zauważyć, że najszybciej rosnącą kategorią oszukanych jest, wg Scamwatch-u, grono osób najmłodszych.

Scamwatch przestrzega, że ostatnie zawirowania i klęski żywiołowe – epidemia Wirusa Wuhan, a także pożary australijskiego buszu – stanowią okazję dla kreatywnych oszustów do podszywania się pod przedstawicieli urzędów, służby zdrowia, fundacji charytatywnych czy ubezpieczycieli.

Autor: Marek Lesiuk

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (22.10): Solid Invest, Bitrend, Pibexa…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Solid Invest (Capital Letter GmbH) - solidinvest.co Bitrend - bitrend.io ...
Czytaj dalej
sądowe kłopoty brokera global brokerage

Kolejni inwestorzy mogą dołączyć do pozwu przeciwko Global Brokerage

Przedstawiciele stron składających pozew zbiorowy przeciwko spółce Global Brokerage, wcześniej funkcjonującej jako FXCM, złożyli w ...
Czytaj dalej
sc malayasia

Malezyjski regulator ostrzega przed 3 brokerami, w tym HotForex

Malezyjska Komisja ds. Papierów Wartościowych (SC) dodała trzy kolejne spółki do swej czarnej listy. Uwagę ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

Klienci eToro z dostępem do danych z amerykańskiego rynku

Broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z firmą Nasdaq, amerykańskim operatorem giełdy papierów wartościowych i ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę