menu

Strona Główna > Newsy > 20 września indeks DAX 30 zmieni się w DAX 40

20 września indeks DAX 30 zmieni się w DAX 40


Nadchodzą duże zmiany w niemieckim indeksie giełdowym DAX. Największą z nich jest wzrost liczby firm, które zawiera. Zamiast 30, co było normą od lipca 1988 roku, od tego miesiąca w skład najważniejszego niemieckiego barometru giełdowego wchodzić będzie 40 spółek.

Zdaniem Chrisa-Olivera Schickentanza, dyrektora ds. inwestycji Commerzbanku, nowy skład indeksu będzie nieco lepiej odzwierciedlał niemiecką gospodarkę. Nowe spółki, które wejdą w skład indeksu to znani giganci niemieckiego przemysłu, tacy jak producent samolotów Airbus, Siemens Healthineers, Porsche Holding lub Beiersdorf.

Zmiana kryterium przynależności do indeksu

Do zaktualizowanego indeksu DAX ma szansę trafić także dostawca farmaceutyków i laboratoriów Sartorius. Z kolei Bechtle, spółka zajmująca się serwisem i sprzedażą IT oraz Hannover Re i Carl Zeiss Meditec niemal na pewno znajdą w nim miejsce. W ostatnich tygodniach znacznie zmalały za to szanse HelloFresh. O jedno z dwóch ostatnich miejsc spółka walczy z producentem odzieży sportowej Puma i firmą Knorr Bremse.

W przyszłości kryterium przynależności do DAX będzie przede wszystkim kapitalizacja rynkowa, czyli całkowita wartość giełdowa przedsiębiorstwa. Wolumen obrotu nie będzie już miał pierwszeństwa. W starym systemie Airbus nie wszedł do DAX, ale wkrótce znajdzie się w tej samej lidze, co najwięksi gracze Daimler i Allianz.

Zmiany obejmą również indeks MDax

Reforma indeksu jest bezpośrednią odpowiedzią Deutsche Börse – spółki stojącej za indeksem – na skandal związany z Wirecard. Upadek firmy płatniczej był jedną z największych korporacyjnych kompromitacji współczesnego sektora finansowego. Nowe reguły są znacznie bardziej restrykcyjne, co powinno być korzystne dla indeksu DAX i zapobiegać podobnym sytuacjom.

Indeks DAX nie zmieni się zasadniczo, jednak eksperci spodziewają się wyraźniejszych zmian w innym ważnym indeksie, MDax. W przyszłości indeks średnich przedsiębiorstw MDax będzie obejmował tylko 50 firm zamiast 60 jak to ma miejsce obecnie. 10 firm, które przejdą do DAX, reprezentuje  prawie połowę kapitalizacji rynkowej MDax.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę