menu

Strona Główna > Newsy > Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem kar regulacyjnych?

Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem kar regulacyjnych?


Zdaniem prawników 2021 rok może być rekordowym pod kątem kar regulacyjnych. Eksperci spodziewają się, że największe grzywny zostaną nałożone za łamanie zasad AML. 

Naruszenie przepisów związanych z AML, czyli przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, było przyczyną nałożenia kar na łączną kwotę ponad 200 mln USD w przeciągu 2 ostatnich miesięcy. Prawnicy jednej z najlepszych amerykańskich kancelarii, Katten Muchin Rosenman, uważają że to dopiero początek. W opublikowanym przez siebie raporcie zwracają uwagę, że w tej chwili jest najlepszy czas dla firm, na zweryfikowanie swojej zgodność z zasadami AML. Później może być już za późno.

Przykładem działań podejmowanych przez organy nadzorcze jest niedawna kara w wysokości 12,5 mln USD. Nałożona na spółkę łamiąca przepisy AML, przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), została uzupełniona grzywną od Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN). Drugi z regulatorów zwrócił uwagę na niezłożenie raportów o podejrzanych działaniach i transakcjach walutowych oraz za brak odpowiednich procedur. W tym przypadku kara okazała się dużo bardziej dotkliwa i sięgnęła 390 mln USD. 

Organy regulacyjne zacieśniają nadzór

W tym roku przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, znalazły się pod szczególną uwagą Kongresu Stanów Zjednoczonych. Specjalna ustawa wprowadziła nowe zasady nakazujące stworzenia federalnej bazy danych rzeczywistych beneficjentów oraz rozszerzając zasięg ustawy o tajemnicy bankowej z 1970 r. na kolejne branże, takie jak handlarze antykami i sprzedawcy wirtualnych aktywów. Zasady zaczynają obowiązywać od roku fiskalnego 2021.

Obowiązek monitorowania podejrzanych transakcji i raportowania o potencjalnych przypadkach prania pieniędzy spoczywa nie tylko na bankach i instytucjach finansowych. To jednak one pozostają wciąż głównym odpowiedzialnym naruszeń. W minionym roku, organy regulacyjne Stanów Zjednoczonych ukarały banki grzywnami na łączną kwotę 10 mld USD.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

bank nigerii

Bank Centralny Nigerii kończy współpracę z Bureau de Change

Bank Centralny Nigerii (CBN) niespodziewanie poinformował o zakończeniu sprzedaży i outsourcingu wymiany walutowej operatorom Bureau ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (28.07): Global Maxis, Status Markets, Gloffix…

Global Maxis na liście ostrzeżeń KNF Na liście ostrzeżeń publicznych Krajowej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ...
Czytaj dalej
Banki korzystały z 200 chatroomów do manipulacji na rynku forex

Wzrost obrotów na rynkach walutowych w USA i Wielkiej Brytanii

Amerykańska Foreign Exchange Committee (FEC) i brytyjska Foreign Exchange Joint Standing Committee (FEJSC) opublikowały raporty ...
Czytaj dalej
sec nagradza kolejnych informatorów

SEC zaostrza wymagania dla chińskich firm notowanych w USA

Wysoko postawiona urzędniczka SEC - komisarz Allison Lee powiedziała, że chińskie spółki, notowane na amerykańskich ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę