menu

Strona Główna > Newsy > Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem kar regulacyjnych?

Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem kar regulacyjnych?


Zdaniem prawników 2021 rok może być rekordowym pod kątem kar regulacyjnych. Eksperci spodziewają się, że największe grzywny zostaną nałożone za łamanie zasad AML. 

Naruszenie przepisów związanych z AML, czyli przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, było przyczyną nałożenia kar na łączną kwotę ponad 200 mln USD w przeciągu 2 ostatnich miesięcy. Prawnicy jednej z najlepszych amerykańskich kancelarii, Katten Muchin Rosenman, uważają że to dopiero początek. W opublikowanym przez siebie raporcie zwracają uwagę, że w tej chwili jest najlepszy czas dla firm, na zweryfikowanie swojej zgodność z zasadami AML. Później może być już za późno.

Przykładem działań podejmowanych przez organy nadzorcze jest niedawna kara w wysokości 12,5 mln USD. Nałożona na spółkę łamiąca przepisy AML, przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), została uzupełniona grzywną od Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN). Drugi z regulatorów zwrócił uwagę na niezłożenie raportów o podejrzanych działaniach i transakcjach walutowych oraz za brak odpowiednich procedur. W tym przypadku kara okazała się dużo bardziej dotkliwa i sięgnęła 390 mln USD. 

Organy regulacyjne zacieśniają nadzór

W tym roku przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, znalazły się pod szczególną uwagą Kongresu Stanów Zjednoczonych. Specjalna ustawa wprowadziła nowe zasady nakazujące stworzenia federalnej bazy danych rzeczywistych beneficjentów oraz rozszerzając zasięg ustawy o tajemnicy bankowej z 1970 r. na kolejne branże, takie jak handlarze antykami i sprzedawcy wirtualnych aktywów. Zasady zaczynają obowiązywać od roku fiskalnego 2021.

Obowiązek monitorowania podejrzanych transakcji i raportowania o potencjalnych przypadkach prania pieniędzy spoczywa nie tylko na bankach i instytucjach finansowych. To jednak one pozostają wciąż głównym odpowiedzialnym naruszeń. W minionym roku, organy regulacyjne Stanów Zjednoczonych ukarały banki grzywnami na łączną kwotę 10 mld USD.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę