menu

Strona Główna > Newsy > Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem kar regulacyjnych?

Czy rok 2021 będzie rekordowy pod względem kar regulacyjnych?


Zdaniem prawników 2021 rok może być rekordowym pod kątem kar regulacyjnych. Eksperci spodziewają się, że największe grzywny zostaną nałożone za łamanie zasad AML. 

Naruszenie przepisów związanych z AML, czyli przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy, było przyczyną nałożenia kar na łączną kwotę ponad 200 mln USD w przeciągu 2 ostatnich miesięcy. Prawnicy jednej z najlepszych amerykańskich kancelarii, Katten Muchin Rosenman, uważają że to dopiero początek. W opublikowanym przez siebie raporcie zwracają uwagę, że w tej chwili jest najlepszy czas dla firm, na zweryfikowanie swojej zgodność z zasadami AML. Później może być już za późno.

Przykładem działań podejmowanych przez organy nadzorcze jest niedawna kara w wysokości 12,5 mln USD. Nałożona na spółkę łamiąca przepisy AML, przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), została uzupełniona grzywną od Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN). Drugi z regulatorów zwrócił uwagę na niezłożenie raportów o podejrzanych działaniach i transakcjach walutowych oraz za brak odpowiednich procedur. W tym przypadku kara okazała się dużo bardziej dotkliwa i sięgnęła 390 mln USD. 

Organy regulacyjne zacieśniają nadzór

W tym roku przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, znalazły się pod szczególną uwagą Kongresu Stanów Zjednoczonych. Specjalna ustawa wprowadziła nowe zasady nakazujące stworzenia federalnej bazy danych rzeczywistych beneficjentów oraz rozszerzając zasięg ustawy o tajemnicy bankowej z 1970 r. na kolejne branże, takie jak handlarze antykami i sprzedawcy wirtualnych aktywów. Zasady zaczynają obowiązywać od roku fiskalnego 2021.

Obowiązek monitorowania podejrzanych transakcji i raportowania o potencjalnych przypadkach prania pieniędzy spoczywa nie tylko na bankach i instytucjach finansowych. To jednak one pozostają wciąż głównym odpowiedzialnym naruszeń. W minionym roku, organy regulacyjne Stanów Zjednoczonych ukarały banki grzywnami na łączną kwotę 10 mld USD.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę