menu

Strona Główna > Newsy > 38 mln USD kary dla Interactive Brokers

38 mln USD kary dla Interactive Brokers


Trzy instytucje regulujące amerykański rynek finansowy nałożyły na Interactive Brokers łączną karę w wysokości 38 mln USD. To efekt licznych naruszeń przepisów w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy, w tym m.in. niedopełnienia obowiązku składania sprawozdań o podejrzanej aktywności (SAR).

11,5 mln USD kary nałożyła Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC), która dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie systemu kontroli wewnętrznej brokera. Zdaniem SEC, system nie wykrywał podejrzanych transakcji obejmujących tzw. spółki groszowe. W odrębnych postępowaniach kontrolnych Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nałożyła 15 mln USD kary, a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) „wystawiła” brokerowi rachunek na 11,5 mln USD.

Obietnica poprawy

Spółka Interactive Brokers zobowiązała się, że wyeliminuje powyższe naruszenia oraz zatrudni zewnętrznych konsultantów, którzy pomogą jej w usprawnieniu systemu kontroli wewnętrznej i wzmocnieniu polityki zapobiegania praniu pieniędzy. Regulatorzy w swych komunikatach wskazali szereg systemowych naruszeń, które funkcjonowały w spółce od wielu lat. Według SEC, Interactive Brokers nie wykazało ponad 150 podejrzanych aktywności, które mogły wskazywać na potencjalnie problematyczne transakcje.

Niebezpieczne związki z Haeną Park

Kara nałożona przez CFTC obejmuje 706 214 USD, które stanowią zysk Interactive Brokers osiągnięty w ramach współpracy z Haeną Park i jej spółkami. W roku 2017 Haena Park została skazana na 3 lata więzienia i grzywnę w wysokości 23 mln USD za oszustwa finansowe. Mimo licznych ostrzeżeń związanych z jej działalnością, spółka Interactive Brokers zignorowała wszystkie takie przypadki i nie wykazywała ich w sprawozdaniach SAR. Park przedstawiała się wówczas jako doświadczona traderka osiągająca zyski na poziomie 50% w skali roku. W rzeczywistości ponosiła jednak poważne straty (z 20 mln USD straciła 19,5 mln USD). CFTC uznała, że spółka Interactive Brokers nie wywiązała się właściwie z nadzoru nad transakcjami i działalnością swojej klientki.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (24.09): ValueFX, EU FX Index…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Tiomarkets (Tio Markets Ltd) - tiomarkets.com EU FX Index (Terratech ...
Czytaj dalej

Ticmill ostrzega przed fałszywą stroną Tickmill Crypto

W mailingu rozesłanym do klientów, Ticmill ostrzegł przed firmą, która podszywa się pod jego markę.  ...
Czytaj dalej
uokik nakłady kary na banki

UOKiK nakłada ponad 60 mln zł kary na BNP Paribas, Millennium i Santander

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował postanowienia zawarte w aneksach do umów kredytowych, które nieprecyzyjnie określają ...
Czytaj dalej
swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote dołącza do ekosystemu oneZero

Na tle nieporównywalnego roku upływającego pod znakiem globalnych wydarzeń i bezprecedensowych wolumenów obrotu, krajobraz instytucjonalnego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę