menu

Strona Główna > Newsy > 38 mln USD kary dla Interactive Brokers

38 mln USD kary dla Interactive Brokers


Trzy instytucje regulujące amerykański rynek finansowy nałożyły na Interactive Brokers łączną karę w wysokości 38 mln USD. To efekt licznych naruszeń przepisów w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy, w tym m.in. niedopełnienia obowiązku składania sprawozdań o podejrzanej aktywności (SAR).

11,5 mln USD kary nałożyła Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC), która dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie systemu kontroli wewnętrznej brokera. Zdaniem SEC, system nie wykrywał podejrzanych transakcji obejmujących tzw. spółki groszowe. W odrębnych postępowaniach kontrolnych Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nałożyła 15 mln USD kary, a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) „wystawiła” brokerowi rachunek na 11,5 mln USD.

Obietnica poprawy

Spółka Interactive Brokers zobowiązała się, że wyeliminuje powyższe naruszenia oraz zatrudni zewnętrznych konsultantów, którzy pomogą jej w usprawnieniu systemu kontroli wewnętrznej i wzmocnieniu polityki zapobiegania praniu pieniędzy. Regulatorzy w swych komunikatach wskazali szereg systemowych naruszeń, które funkcjonowały w spółce od wielu lat. Według SEC, Interactive Brokers nie wykazało ponad 150 podejrzanych aktywności, które mogły wskazywać na potencjalnie problematyczne transakcje.

Niebezpieczne związki z Haeną Park

Kara nałożona przez CFTC obejmuje 706 214 USD, które stanowią zysk Interactive Brokers osiągnięty w ramach współpracy z Haeną Park i jej spółkami. W roku 2017 Haena Park została skazana na 3 lata więzienia i grzywnę w wysokości 23 mln USD za oszustwa finansowe. Mimo licznych ostrzeżeń związanych z jej działalnością, spółka Interactive Brokers zignorowała wszystkie takie przypadki i nie wykazywała ich w sprawozdaniach SAR. Park przedstawiała się wówczas jako doświadczona traderka osiągająca zyski na poziomie 50% w skali roku. W rzeczywistości ponosiła jednak poważne straty (z 20 mln USD straciła 19,5 mln USD). CFTC uznała, że spółka Interactive Brokers nie wywiązała się właściwie z nadzoru nad transakcjami i działalnością swojej klientki.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę