menu

Strona Główna > Newsy > 38 mln USD kary dla Interactive Brokers

38 mln USD kary dla Interactive Brokers


Trzy instytucje regulujące amerykański rynek finansowy nałożyły na Interactive Brokers łączną karę w wysokości 38 mln USD. To efekt licznych naruszeń przepisów w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy, w tym m.in. niedopełnienia obowiązku składania sprawozdań o podejrzanej aktywności (SAR).

11,5 mln USD kary nałożyła Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC), która dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie systemu kontroli wewnętrznej brokera. Zdaniem SEC, system nie wykrywał podejrzanych transakcji obejmujących tzw. spółki groszowe. W odrębnych postępowaniach kontrolnych Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nałożyła 15 mln USD kary, a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) „wystawiła” brokerowi rachunek na 11,5 mln USD.

Obietnica poprawy

Spółka Interactive Brokers zobowiązała się, że wyeliminuje powyższe naruszenia oraz zatrudni zewnętrznych konsultantów, którzy pomogą jej w usprawnieniu systemu kontroli wewnętrznej i wzmocnieniu polityki zapobiegania praniu pieniędzy. Regulatorzy w swych komunikatach wskazali szereg systemowych naruszeń, które funkcjonowały w spółce od wielu lat. Według SEC, Interactive Brokers nie wykazało ponad 150 podejrzanych aktywności, które mogły wskazywać na potencjalnie problematyczne transakcje.

Niebezpieczne związki z Haeną Park

Kara nałożona przez CFTC obejmuje 706 214 USD, które stanowią zysk Interactive Brokers osiągnięty w ramach współpracy z Haeną Park i jej spółkami. W roku 2017 Haena Park została skazana na 3 lata więzienia i grzywnę w wysokości 23 mln USD za oszustwa finansowe. Mimo licznych ostrzeżeń związanych z jej działalnością, spółka Interactive Brokers zignorowała wszystkie takie przypadki i nie wykazywała ich w sprawozdaniach SAR. Park przedstawiała się wówczas jako doświadczona traderka osiągająca zyski na poziomie 50% w skali roku. W rzeczywistości ponosiła jednak poważne straty (z 20 mln USD straciła 19,5 mln USD). CFTC uznała, że spółka Interactive Brokers nie wywiązała się właściwie z nadzoru nad transakcjami i działalnością swojej klientki.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę