menu

Strona Główna > Newsy > 38 mln USD kary dla Interactive Brokers

38 mln USD kary dla Interactive Brokers


Trzy instytucje regulujące amerykański rynek finansowy nałożyły na Interactive Brokers łączną karę w wysokości 38 mln USD. To efekt licznych naruszeń przepisów w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy, w tym m.in. niedopełnienia obowiązku składania sprawozdań o podejrzanej aktywności (SAR).

11,5 mln USD kary nałożyła Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC), która dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie systemu kontroli wewnętrznej brokera. Zdaniem SEC, system nie wykrywał podejrzanych transakcji obejmujących tzw. spółki groszowe. W odrębnych postępowaniach kontrolnych Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) nałożyła 15 mln USD kary, a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) „wystawiła” brokerowi rachunek na 11,5 mln USD.

Obietnica poprawy

Spółka Interactive Brokers zobowiązała się, że wyeliminuje powyższe naruszenia oraz zatrudni zewnętrznych konsultantów, którzy pomogą jej w usprawnieniu systemu kontroli wewnętrznej i wzmocnieniu polityki zapobiegania praniu pieniędzy. Regulatorzy w swych komunikatach wskazali szereg systemowych naruszeń, które funkcjonowały w spółce od wielu lat. Według SEC, Interactive Brokers nie wykazało ponad 150 podejrzanych aktywności, które mogły wskazywać na potencjalnie problematyczne transakcje.

Niebezpieczne związki z Haeną Park

Kara nałożona przez CFTC obejmuje 706 214 USD, które stanowią zysk Interactive Brokers osiągnięty w ramach współpracy z Haeną Park i jej spółkami. W roku 2017 Haena Park została skazana na 3 lata więzienia i grzywnę w wysokości 23 mln USD za oszustwa finansowe. Mimo licznych ostrzeżeń związanych z jej działalnością, spółka Interactive Brokers zignorowała wszystkie takie przypadki i nie wykazywała ich w sprawozdaniach SAR. Park przedstawiała się wówczas jako doświadczona traderka osiągająca zyski na poziomie 50% w skali roku. W rzeczywistości ponosiła jednak poważne straty (z 20 mln USD straciła 19,5 mln USD). CFTC uznała, że spółka Interactive Brokers nie wywiązała się właściwie z nadzoru nad transakcjami i działalnością swojej klientki.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę