menu

Strona Główna > Newsy > 7 osób zatrzymanych w sprawie wyłudzania podatku VAT

7 osób zatrzymanych w sprawie wyłudzania podatku VAT


Funkcjonariusze CBŚP działający na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Zdaniem śledczych zatrzymani wyłudzili co najmniej 100 mln zł.

Edycja: według późniejszych ustaleń chodzi o osoby związane z firmą Briju.

Wśród zatrzymanych są m.in. prezes i wiceprezes zarządu jednej ze znanych spółek odgrywających czołową rolę w handlu złotem. Spółka była notowana na giełdzie, wykazywała wzrost obrotów sięgający kilkuset milionów złotych rocznie. Była znaną marką na rynku klientów indywidualnych, a pod jej nazwą prowadzono między innymi salony jubilerskie w galeriach handlowych w całej Polsce.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty obejmujące wyłudzenie kwoty ponad 34 milionów złotych podatku od towarów i usług. Sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowy areszt wobec dwóch podejrzanych. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności, jak również kara grzywny oraz przepadek przedmiotów i korzyści pochodzących z przestępstw lub ich równowartość.

Możliwe kolejne zatrzymania

Grupa prowadziła swą działalność od stycznia do listopada 2016 roku między innymi na terenie Warszawy, Poznania i Gniezna. Przestępcze działania polegały na pozorowaniu transakcji handlowych złotem inwestycyjnym oraz wyrobami jubilerskimi. Zatrzymani tworzyli w tym celu dokumentację księgową, która miała wprowadzać w błąd pracowników organów podatkowych.

W procederze wykorzystywano również podmioty gospodarcze pełniące rolę tzw. „znikających podatników”. Nie odprowadzały one należnego podatku VAT, a jednocześnie wystawiały faktury z naliczonym podatkiem. Podejrzani tworzyli też dokumentację, której celem było uwiarygodnienie transakcji wynikających z faktur wystawianych na potrzeby przestępczego procederu. Śledztwo ma charakter rozwojowy, a prokuratura podejmuje dalsze czynności zmierzające do ustalenia pozostałych osób i podmiotów gospodarczych mających związek z tymi przestępstwami.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę