menu

Strona Główna > Newsy > ACCC: Australijczycy stracili ponad 435 mln USD w 2019

ACCC: Australijczycy stracili ponad 435 mln USD w 2019


Australijska Komisja ds. Konsumentów i Konkurencji (ACCC) opublikowała raport, z którego wynika, że w roku 2019 obywatele Australii stracili ponad 634 mln AUD (435,2 mln USD) w wyniku oszustw finansowych.

Według instytucji, suma strat poniesionych w 2019 roku była o 34% większa niż w roku 2018. Kwoty te obliczane są na podstawie danych ze Scamwatch, innych agencji rządowych oraz czwórki największych banków (ANZ, Commonwealth Bank, NAB and Westpac).

Ciekawostką jest fakt, że choć łączna suma spraw wzrosła, to liczba skarg, które trafiły do Scamwatch spadła w roku 2019 o 5%. Raport ACCC wskazuje również, że 126 mln AUD klienci stracili w oszustwach inwestycyjnych. Jest to 59% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. ACCC podkreśla, że oszustwa inwestycyjne zwykle obiecują fałszywe możliwości zarobkowe i wysokie zyski przy niskim ryzyku. Mogą one obejmować inwestycje w akcje lub kryptowaluty, usługi brokerskie lub inne branże. Oszuści zwykle starają się wyglądać wiarygodnie i posiadają profesjonalnie przygotowane strony internetowe oraz eleganckie broszury.

Coraz większym problemem dla Australijczyków stają się również oszustwa kryptowalutowe. W roku 2019 w ten sposób stracili oni 21 mln AUD, co jest kwotą większą niż w roku poprzednim. W wielu przypadkach obywatele Australii dali się złapać przez typową piramidę finansową i usługi wydobywania kryptowalut w chmurze. Z reguły programy te nie miały nic wspólnego z kryptowalutami i od początku były nastawione na wyłudzenie środków. Raport ACCC wskazuje również, że oszuści ulepszają swoje strategie i korzystają z najnowszych technologii. Wciąż większość przypadków wiąże się z bezpośrednim kontaktem i przekazaniem pieniędzy lub danych osobowych. Coraz częściej jednak pojawiają się oszustwa opierające się na minimalnym kontakcie z ofiarą lub całkowitym jego braku (portale randkowe, media społecznościowe). Zdaniem ACCC znacząco zmniejsza to czujność potencjalnych ofiar i utrudnia identyfikację oszustów.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę