menu

Strona Główna > Newsy > ACCC sprawdzi influencerów

ACCC sprawdzi influencerów


Australijska Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (ACCC) rozpoczęła w tym tygodniu przegląd w celu zidentyfikowania wprowadzających w błąd influencerów działających w mediach społecznościowych. ACCC chce również przyjrzeć się ponad 100 influencerom, którzy zostali wskazani przed konsumentów w odpowiedzi na post opublikowany przez australijskiego regulatora na Facebooku.

Większość wskazówek dotyczyła influencerów działających w branży urody i stylu życia, a także rodzicielstwa i mody, którzy nie ujawniają swoich powiązań z produktem lub firmą, którą promują.

– Liczba wskazówek odzwierciedla niepokój dotyczący stale rosnącej liczby manipulacyjnych technik marketingowych, mających na celu wykorzystanie lub wywarcie presji na konsumentach w celu zakupu towarów lub usług – powiedziała przewodnicząca ACCC Gina Cass-Gottlieb. – Już słyszymy o tym, że niektóre kancelarie prawne i organizacje branżowe poinformowały swoich klientów o przeglądzie ACCC i przypomniały im o ich wymaganiach dotyczących ujawniania reklam.

ACCC zapowiada działania przeciwko nieuczciwym influencerom

W ramach przeglądu, który zostanie przeprowadzony w najbliższych tygodniach, zespół ACCC przeanalizuje szereg platform mediów społecznościowych, w tym Instagram, TikTok, Snapchat, YouTube i Facebook oraz serwis Twitch. Działania będą ukierunkowane na sektory, w których marketing influencerski jest szczególnie rozpowszechniony (moda, uroda i kosmetyki, żywność i napoje, podróże, fitness i dobre samopoczucie, rodzicielstwo, gry i technologia).

ACCC uwzględni również rolę innych stron, takich jak reklamodawcy, marketingowcy, marki i platformy mediów społecznościowych, w ułatwianiu niewłaściwego postępowania.

– Coraz więcej osób przy okazji zakupów online opiera się na recenzjach i poleceniach dostępnych w sieci, ale informacje, które wprowadzają w błąd mogą okazać się bardzo szkodliwe – powiedziała Cass-Gottlieb.

Zdaniem przewodniczącej ACCC influencerzy powinni jasno wskazywać, czy za ich wpisami stoją jakiekolwiek motywacje komercyjne. Dotyczy to przede wszystkim wpisów, które zachęcają do zakupów i są przedstawiane jako bezstronne, ale w rzeczywistości takie nie są. Po zakończeniu przeglądu ACCC opublikuje stosowny raport.

 

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

eToro zmniejsza dźwignię z powodu sytuacji w sektorze bankowym

Sytuacja w sektorze bankowym staje się coraz bardziej napięta po bankructwie kilku banków w USA ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę