menu

Strona Główna > Newsy > Amerykański broker opcji walutowych ukarany za „drukowanie” transakcji

Amerykański broker opcji walutowych ukarany za „drukowanie” transakcji


Amerykański prokurator generalny, Barbara Underwood, ogłosiła wyrok skazujący dla dwóch oddziałów firmy brokerskiej, TFS-ICAP LIMITED oraz TFS-ICAP LLC, które księgowały fałszywe transakcje na wschodzącym rynkach opcji walutowych. Obie spółki zawarły z prokuraturą generalną ugodę cywilną, która wymaga od nich wdrożenia procedur oraz polityki naprawczej, zachowania przez dwa lata niezależnego audytora, usunięcia dwóch kierowników wyższego szczebla, zapłacenia kar o łącznej wysokości 1,15 mln USD oraz współpracy w prowadzonym przez prokuraturę generalną śledztwie kryminalnym dotyczącym kierowników i pośredników w obu firmach.

Ogromny sektor

Rynek opcji walutowych jest przede wszystkim rynkiem międzybankowym. Dodatkowo większa cześć tego instrumentu stanowią pary walutowe gospodarek uprzemysłowionych, czyli dolara amerykańskiego, euro i innych walut państw G10. W związku z tym rynek tych walut jest stosunkowo płynny. Inaczej jest na rynkach wschodzących, takich jak  tych Ameryki Łacińskiej, które nie mają takiego przemysłu, a co za tym idzie płynności.

W skali globalnej handel opcjami walutowymi szacuje się na miliardy dolarów dziennie.  Instytucje bankowe wykorzystują do tego typu handlu brokerów międzybankowych. Z kolei ich traderzy mogą zamieszczać oferty na swojej platformie elektronicznej oraz negocjować transakcje dzwoniąc, wysyłając wiadomości lub rozmawiając po prostu ze swoim brokerem. Firmy maklerskie są z kolei wynagradzane na podstawie wolumenu zrealizowanych transakcji, a poszczególni brokerzy otrzymują również prowizje na podstawie wolumenu obrotu.

Jeszcze do roku 2013 rynek opcji walutowych był słabo regulowany. Dopiero po kryzysie finansowym z 2008 roku amerykańska ustawa Dodd-Frank wymusiła na brokerach zachowywanie dokumentacji dotyczącej ich działalności. W październiku 2015 roku Biuro Prokuratora Generalnego ds. Egzekwowania Prawa Karnego i Przestępstw Finansowych rozpoczęło dochodzenie w sprawie delegowania fałszywych transakcji przez brokerów międzybankowych opcji walutowych, w celu zwiększenia zainteresowania nowojorskich handlowców niepłynnymi walutami wschodzących rynków.

Prokuratura w akcji

W ramach trwającego trzy lata dochodzenia urząd przejrzał raporty dwóch brokerów opcji walutowych – brytyjskiego TFS-ICAP LIMITED i nowojorskiego TFS-ICAP LLC. Przeanalizowano ponad dwa lata korespondencji elektronicznej i głosowej pomiędzy brokerami zatrudnionymi przez TFS-ICAP, a handlowcami bankowymi oraz potwierdzenia handlowe faktycznie zrealizowanych transakcji.

Dochodzenie ujawniło, że od około 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2015 roku brokerzy TFS-ICAP wykorzystywali nieuczciwe praktyki w celu pozyskiwania  zleceń kupna i sprzedaży opcji walutowych Ameryki Łacińskiej w Nowym Jorku.  Szczególne nasilenie miało miejsce w okresie od 1 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2105 roku. Firmy systematycznie okłamywały nowojorskich inwestorów używając nieprawdziwych transakcji z Ameryki Łacińskiej w celu stworzenia fałszywego wrażenie płynności. Taka praktyka posługiwania się fałszywymi transakcjami powszechnie nazywana “drukowaniem” jest naruszeniem nowojorskiego prawa, które zakazuje wszelkich oszustw w zakresie fikcyjnego zakupu lub sprzedaży papierów wartościowych.

Jak oświadczył prokurator generalny:

Moje biuro będzie ścigać oszustwa finansowe bez względu na to, jak są skomplikowane  i pociągać instytucje finansowe do odpowiedzialności za swoje postępowanie. Śledztwo w sprawie oszukańczego postępowania na rynku opcji walutowych trwa nadal”

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

gielda wykresy inwestycje kryptowaluty

Coraz więcej zakładów na załamanie akcji kryptowalutowych, korzystających na wzrostach bitcoina

Od początku roku, hossa na rynku bitcoina pomagała rosnąć wycenom spółek ściśle związanych z kryptowalutami ...
jerome powell bitcoin

Powell dał Bitcoinowi zielone światło do wzrostów

Przed ostatnią konferencją prasową Rezerwy Federalnej inwestorzy obawiali się, że niekorzystne odczyty wskaźników inflacji skłonią ...
bitcoin fundusz

Bitcoin w dół (65,8 tys. USD). Rynek kryptowalut przeżywa gwałtowne spadki

Rynek kryptowalut doświadcza znaczących wstrząsów, z Bitcoinem na czele spadków, po ostatnich danych o inflacji ...
prop trading trader straty ai

FSMA ostrzega przed prop-tradingiem: “wykorzystują naiwność klientów…”

FSMA ostrzegła konsumentów przed niebezpieczeństwami związanymi z internetowym prop-tradingiem. Zdaniem belgijskiego regulatora, firmy korzystające z ...
Przewiń na górę