menu

Strona Główna > Newsy > Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat

Amerykańskie banki mogą mieć nawet 1,7 bln USD niezrealizowanych strat


Po gwałtownym upadku Silicon Valley Bank i Signature Bank na początku tego miesiąca, a także dużych problemach Credit Suisse, regulatorzy i liderzy biznesu dążyli do zapewnienia opinii publicznej, że banki są bezpieczne.

Potencjał „rozlania” się kryzysu na cały system bankowy jest obecnie niewielki, ponieważ Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC), Rezerwa Federalna i Departament Skarbu USA połączyły siły, by wesprzeć wszystkich, którzy mieli depozyty w SVB i Signature. O bezpieczeństwie sektora bankowego w ostatnich dniach zapewniali m.in. sekretarz skarbu Janet Yellen i prezes Citigroup Jane Fraser.

Gdy Credit Suisse wpadł w tarapaty, analitycy argumentowali, że była to instytucja nękana skandalami, która poniosła miliardowe straty z powodu licznych błędów. Wskazywali również, że Silicon Valley Bank popełnił fatalne i łatwe do uniknięcia błędy w zarządzaniu ryzykiem.

Artykuł naukowców z Uniwersytetu Nowego Jorku wskazuje, że nie tylko te banki mają problemy. W artykule podano, że pod koniec 2022 roku niezrealizowane straty banków amerykańskich wynosiły 1,7 bln USD. Według naukowców Uniwersytetu Pensylwanii, straty te były niemal równe całkowitemu kapitałowi własnemu banków, wynoszącemu 2,1 bln USD.

Rosnące stopy procentowe obniżyły wartość amerykańskich papierów skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, które stanowią dużą część aktywów wielu banków. Badacze uniwersyteccy stwierdzili ponadto, że aktywa amerykańskich banków straciły 10% swojej wartości tylko w ciągu ostatniego roku.

Banki w obliczu poważnego kryzysu

Ponadto z 17 bln USD depozytów bankowych w USA ubezpieczeniem FDIC jest objętych niespełna 7 bln USD. Według autorów opracowania, jeśli połowa właścicieli nieubezpieczonych depozytów zdecyduje się wycofać swoje fundusze po ostatnich upadłościach banków, może to wywołać ogromny kryzys w sektorze.

Niezrealizowane straty nie są uwzględnione w bilansach banków, ponieważ aktywa są księgowane w wartości, w jakiej zostały zakupione, a nie ich aktualnej wartości rynkowej. Zdaniem Stephana Weiler z Uniwersytetu Kolorado straty te zostaną zrealizowane przez banki tylko wtedy, gdy będą zmuszone do sprzedaży swoich udziałów w sytuacji runu na banki.

Tak właśnie stało się w przypadku SVB, deponenci masowo prosili o zwrot pieniędzy, co zmusiło bank do sprzedaży posiadanych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką ze stratą 2,4 mld dolarów przed opodatkowaniem.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę