menu

Strona Główna > Newsy > Amerykańskie organy regulacyjne nakładają kolejne kary

Amerykańskie organy regulacyjne nakładają kolejne kary


Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała, że Sąd Okręgowy dla Północnego Okręgu Illinois wydał decyzję podtrzymującą zarzuty CFTC, zgodnie z którymi Jiongsheng Zhao, trader pochodzący z Australii, brał udział w manipulacjach na rynku kontraktów terminowych na giełdzie towarowej w Chicago. Zdaniem regulatora i sądu, trader naruszył ustawę o giełdach towarowych oraz przepisy CFTC.

Zgodnie z decyzją sądu Zhao został objęty zakazem handlu udziałami w rynku towarowym przez okres pięciu lat oraz karą w wysokości 21 tys. USD odszkodowania. Regulator wymaga również od Zhao zaprzestania naruszania ustawy w zakresie manipulacji na rynkach giełdowych. W odrębnym, równolegle toczącym się postępowaniu karnym wszczętym przez Departament Sprawiedliwości Zhao przyznał się do jednego zarzutu i w lutym został skazany przez Sąd Okręgowy USA dla Północnego Okręgu Illinois.

SEC stawia zarzuty byłemu dentyście

Z kolei Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła zarzuty Edgarowi M. Radjabli z Boca Raton na Florydzie oraz dwóm kontrolowanym przez niego podmiotom za udział w trzech odrębnych oszustwach dotyczących papierów wartościowych.

SEC zarzuca Radjabliemu, wcześniej praktykującemu dentyście, oraz Apis Capital Management LLC, niezarejestrowanej firmie doradztwa inwestycyjnego, której Radjabli był właścicielem i którą kontrolował, przeprowadzenie fałszywej oferty tokenów Apis, reprezentujących udziały w głównym funduszu inwestycyjnym Apis Capital. Radjabli i Apis Capital w czerwcu 2018 roku oświadczyli, że oferta tokena Apis zebrała 1,7 mln USD, podczas gdy w rzeczywistości nie zebrali żadnych pieniędzy.

Regulator zarzuca również, że Radjabli i Apis Capital manipulowali rynkiem akcji Veritone Inc, spółki giełdowej zajmującej się sztuczną inteligencją. W grudniu 2018 roku informowali o wezwaniu do zakupu akcji Veritone o wartości 200 mln USD, jednak w rzeczywistości nie posiadali żadnego finansowania do przeprowadzenia tej transakcji. Według SEC, Radjabli miał wygenerować 162 800 USD zysków wynikających ze wzrostu wartości akcji spowodowanego jego ogłoszeniem.

Według pozwu SEC, Radjabli zebrał prawie 20 mln USD od ponad 450 inwestorów w niezarejestrowanej i nieuczciwej ofercie akcji przeprowadzonej przez My Loan Doctor LLC.  Radjabli fałszywie twierdził, że fundusze inwestorów zebrane przez Loan Doctor zostaną wykorzystane do udzielania pożyczek dla pracowników służby zdrowia, które następnie zostaną poddane sekurytyzacji i sprzedane dużym inwestorom instytucjonalnym. Zamiast tego Radjabli miał zainwestować większość funduszy inwestorów w niezabezpieczone pożyczki dla firm pożyczkowych z aktywami cyfrowymi, a blisko 1,8 mln USD należące do inwestorów pożyczył spółce Apis Capital.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

euro dolar eurusd

Związane ręce Europy. MakroPrzegląd #3/4 maj

Rozbieżność filozofii FED-u i Europejskiego Banku Centralnego nadal faworyzuje dolara - kiedy Stany Zjednoczone są ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets dodaje dostęp do platformy MetaTrader 5

Broker easyMarkets poinformował, że dodał do swojej oferty dostęp do popularnej platformy MetaTrader 5. Otwierając ...
Czytaj dalej
izraelska policja aresztuje 26 oszustów z rynku forex

Policja w Izraelu dokonała aresztowania w sprawie prania pieniędzy

Jak wynika z niepotwierdzonych doniesień przekazywanych przez serwis Finance Magnates, izraelska policja aresztowała jednego z ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com: traderki mają wyższy poziom wiedzy niż traderzy

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Capital.com, 50% kobiet traderów na platformie brokera na wszystkich rynkach ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę