menu

Strona Główna > Newsy > Amerykańskie organy regulacyjne nakładają kolejne kary

Amerykańskie organy regulacyjne nakładają kolejne kary


Commodity Futures Trading Commission (CFTC) poinformowała, że Sąd Okręgowy dla Północnego Okręgu Illinois wydał decyzję podtrzymującą zarzuty CFTC, zgodnie z którymi Jiongsheng Zhao, trader pochodzący z Australii, brał udział w manipulacjach na rynku kontraktów terminowych na giełdzie towarowej w Chicago. Zdaniem regulatora i sądu, trader naruszył ustawę o giełdach towarowych oraz przepisy CFTC.

Zgodnie z decyzją sądu Zhao został objęty zakazem handlu udziałami w rynku towarowym przez okres pięciu lat oraz karą w wysokości 21 tys. USD odszkodowania. Regulator wymaga również od Zhao zaprzestania naruszania ustawy w zakresie manipulacji na rynkach giełdowych. W odrębnym, równolegle toczącym się postępowaniu karnym wszczętym przez Departament Sprawiedliwości Zhao przyznał się do jednego zarzutu i w lutym został skazany przez Sąd Okręgowy USA dla Północnego Okręgu Illinois.

SEC stawia zarzuty byłemu dentyście

Z kolei Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) postawiła zarzuty Edgarowi M. Radjabli z Boca Raton na Florydzie oraz dwóm kontrolowanym przez niego podmiotom za udział w trzech odrębnych oszustwach dotyczących papierów wartościowych.

SEC zarzuca Radjabliemu, wcześniej praktykującemu dentyście, oraz Apis Capital Management LLC, niezarejestrowanej firmie doradztwa inwestycyjnego, której Radjabli był właścicielem i którą kontrolował, przeprowadzenie fałszywej oferty tokenów Apis, reprezentujących udziały w głównym funduszu inwestycyjnym Apis Capital. Radjabli i Apis Capital w czerwcu 2018 roku oświadczyli, że oferta tokena Apis zebrała 1,7 mln USD, podczas gdy w rzeczywistości nie zebrali żadnych pieniędzy.

Regulator zarzuca również, że Radjabli i Apis Capital manipulowali rynkiem akcji Veritone Inc, spółki giełdowej zajmującej się sztuczną inteligencją. W grudniu 2018 roku informowali o wezwaniu do zakupu akcji Veritone o wartości 200 mln USD, jednak w rzeczywistości nie posiadali żadnego finansowania do przeprowadzenia tej transakcji. Według SEC, Radjabli miał wygenerować 162 800 USD zysków wynikających ze wzrostu wartości akcji spowodowanego jego ogłoszeniem.

Według pozwu SEC, Radjabli zebrał prawie 20 mln USD od ponad 450 inwestorów w niezarejestrowanej i nieuczciwej ofercie akcji przeprowadzonej przez My Loan Doctor LLC.  Radjabli fałszywie twierdził, że fundusze inwestorów zebrane przez Loan Doctor zostaną wykorzystane do udzielania pożyczek dla pracowników służby zdrowia, które następnie zostaną poddane sekurytyzacji i sprzedane dużym inwestorom instytucjonalnym. Zamiast tego Radjabli miał zainwestować większość funduszy inwestorów w niezabezpieczone pożyczki dla firm pożyczkowych z aktywami cyfrowymi, a blisko 1,8 mln USD należące do inwestorów pożyczył spółce Apis Capital.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Nominacja Omarovej na Kontrolera Waluty wycofana na jej wniosek

Prezydent Stanów Zjednoczonych J. Biden wycofał nominację Saule Omarovej jako kandydata na Kontrolera Waluty w ...
Czytaj dalej
dane z japoni wskazują na spadek pkb

Spadek PKB w Japonii w trzecim kwartale

Japońska gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale nieco bardziej niż według początkowych doniesień. To efekt ...
Czytaj dalej
Tickmill wprowadza nowe narzędzie tradingowe acuity do badania sentymentu rynkowego

Tickmill uruchamia narzędzie do badania nastrojów rynkowych

Brytyjski broker Tickmill poinformował  o udostępnieniu nowego narzędzia transakcyjnego Acuity MT4/MT5. Według spółki, funkcja daje ...
Czytaj dalej
poziom konsumpcji w chinach słabł w kwietniu

Co dalej z chińskim Evergrande?

Niektórzy zagraniczni posiadacze obligacji China Evergrande Group nie otrzymali należnej płatności do końca 30-dniowego okresu ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę