menu

Strona Główna > Newsy > AMF: 1,5 mln aktywnych inwestorów na francuskim rynku akcji w 2022 roku

AMF: 1,5 mln aktywnych inwestorów na francuskim rynku akcji w 2022 roku


Regulator francuskiego rynku finansowego Autorité des Marchés Financiers (AMF) opublikowała dane dotyczące inwestorów aktywnych na francuskim rynku. Z danych wynika, że w 2022 roku na francuskim rynku akcji funkcjonowało ponad 1,5 mln aktywnych inwestorów.

Liczba ta była o 5,5% niższa niż rok wcześniej, gdy na rynku aktywnie działało ok. 1,6 mln aktywnych inwestorów, ale wyższa niż 1,3 mln aktywnych inwestorów w 2020 roku.

– Francuzi nadal licznie inwestowali na rynku akcji, co jest dobrą wiadomością dla ich oszczędności i dla finansowania naszej gospodarki. W średnim i długim okresie inwestowanie w akcje pozostaje najbardziej atrakcyjną inwestycją z punktu widzenia budowania oszczędności i finansowania swoich życiowych projektów – powiedziała przewodnicząca AMF Marie-Anne Barbat-Layani.

image - AMF: 1,5 mln aktywnych inwestorów na francuskim rynku akcji w 2022 roku

Liczba transakcji przeprowadzonych przez osoby fizyczne we Francji na akcjach dopuszczonych do obrotu w Europie (w milionach na kwartał)

Oficjalne dane, które francuski regulator publikuje co kwartał, wskazują tym razem spadek sentymentu wśród nowych inwestorów do inwestowania na rynkach akcji we Francji w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według francuskiego regulatora, w ubiegłym roku na francuskie rynki akcji weszło około 195 tys. nowych inwestorów. Za nowych inwestorów uznaje się w badaniu nowe rachunki lub rachunki, które były nieaktywne od stycznia 2018 roku.

Raport AMF wskazuje również, że liczba transakcji na rynku akcji w Unii Europejskiej spadła o 24% do 42,2 mln. Liczba ta była jednak znacznie wyższa od czteroletniej średniej wynoszącej około 24 mln transakcji.

grafika 2 - AMF: 1,5 mln aktywnych inwestorów na francuskim rynku akcji w 2022 roku

Liczba osób, które dokonały co najmniej jednego zakupu lub sprzedaży (w tysiącach na kwartał)

AMF stwierdziła rosnący popyt na fundusze ETF w ostatnich trzech latach, przy czym w ostatnim roku odnotowano wzrost na poziomie 14%, jednak akcje wciąż były najczęstszym przedmiotem obrotu wśród inwestorów detalicznych. Niedawno francuski regulator ujawnił również swoje najważniejsze obszary działania i priorytety nadzorcze na rok 2023, które obejmują promocję inwestycji detalicznych.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę