menu

Strona Główna > Newsy > Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?


Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC obniżył prognozę globalnego popytu na ropę w ostatnim kwartale 2021 z powodu wariantu Delta koronawirusa. Przyczyny wzrostu cen można jednak szukać w warunkach atmosferycznych i niedawnym huraganie Ida.

Warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych miały silny wpływ na kształtowanie się cen ropy naftowej w ostatnich dniach.  Z ich powodu konieczna była ewakuacja niektórych platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej, co obniżyło produkcję w USA. Cena baryłki ropy Brent wynosiła dziś 74,21 USD, co oznacza wzrost o około 0,61 USD w stosunku do poprzedniej ceny.

USA i Chiny mogą uwolnić rezerwy ropy

OPEC twierdzi, że silniejsze ożywienie popytu na ropę naftową opóźni się do przyszłego roku, kiedy konsumpcja przekroczy poziom sprzed pandemii, jednak analitycy zauważyli, że OPEC i jego sojusznicy wciąż zwiększają produkcję.

Oprócz prognozy popytu OPEC, na cenę ropy wpływają również inne czynniki:

  • planowane uwolnienie strategicznych rezerw ropy w Stanach Zjednoczonych i Chinach,
  • rosnące prawdopodobieństwo możliwości sprzedaży ropy naftowej przez Iran.

Inwestorzy zwrócili uwagę, że wcześniejsze uwolnienie ropy z chińskich rezerw strategicznych może zwiększyć dostępne zapasy u drugiego co do wielkości konsumenta na świecie.

Wstrzymano wydobycie w Zatoce Meksykańskiej

Tymczasem ponad 80% wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej pozostaje zamknięte po przejściu huraganu Ida. Firmy energetyczne walczą o wznowienie produkcji po tym, jak Ida uszkodziła platformy wiertnicze i spowodowała przerwy w dostawie prądu na lądzie.

Według amerykańskiego Urzędu Kontroli Bezpieczeństwa i Standardów Środowiskowych (BSEE), zamknięcie dotyczy około 1,5 miliona baryłek dziennie, czyli 84% produkcji w tym rejonie. Dodatkowo wstrzymane jest wydobycie 1,8 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie, czyli 81% możliwości produkcyjnych. Obecnie w sumie 99 platform wiertniczych ropy i gazu pozostaje bez obsługi, a w wyniku huraganu ewakuowano załogi z 288 platform. Nie działa również 5 rafinerii w Luizjanie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę