Strona Główna > Newsy > Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?

Analiza: Co się dzieje na rynku ropy naftowej?


Ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu od sześciu tygodni. Dzieje się tak, pomimo że OPEC obniżył prognozę globalnego popytu na ropę w ostatnim kwartale 2021 z powodu wariantu Delta koronawirusa. Przyczyny wzrostu cen można jednak szukać w warunkach atmosferycznych i niedawnym huraganie Ida.

Warunki pogodowe w Stanach Zjednoczonych miały silny wpływ na kształtowanie się cen ropy naftowej w ostatnich dniach.  Z ich powodu konieczna była ewakuacja niektórych platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej, co obniżyło produkcję w USA. Cena baryłki ropy Brent wynosiła dziś 74,21 USD, co oznacza wzrost o około 0,61 USD w stosunku do poprzedniej ceny.

USA i Chiny mogą uwolnić rezerwy ropy

OPEC twierdzi, że silniejsze ożywienie popytu na ropę naftową opóźni się do przyszłego roku, kiedy konsumpcja przekroczy poziom sprzed pandemii, jednak analitycy zauważyli, że OPEC i jego sojusznicy wciąż zwiększają produkcję.

Oprócz prognozy popytu OPEC, na cenę ropy wpływają również inne czynniki:

  • planowane uwolnienie strategicznych rezerw ropy w Stanach Zjednoczonych i Chinach,
  • rosnące prawdopodobieństwo możliwości sprzedaży ropy naftowej przez Iran.

Inwestorzy zwrócili uwagę, że wcześniejsze uwolnienie ropy z chińskich rezerw strategicznych może zwiększyć dostępne zapasy u drugiego co do wielkości konsumenta na świecie.

Wstrzymano wydobycie w Zatoce Meksykańskiej

Tymczasem ponad 80% wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej pozostaje zamknięte po przejściu huraganu Ida. Firmy energetyczne walczą o wznowienie produkcji po tym, jak Ida uszkodziła platformy wiertnicze i spowodowała przerwy w dostawie prądu na lądzie.

Według amerykańskiego Urzędu Kontroli Bezpieczeństwa i Standardów Środowiskowych (BSEE), zamknięcie dotyczy około 1,5 miliona baryłek dziennie, czyli 84% produkcji w tym rejonie. Dodatkowo wstrzymane jest wydobycie 1,8 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie, czyli 81% możliwości produkcyjnych. Obecnie w sumie 99 platform wiertniczych ropy i gazu pozostaje bez obsługi, a w wyniku huraganu ewakuowano załogi z 288 platform. Nie działa również 5 rafinerii w Luizjanie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:

Najnowsze wiadomości:

ZKasino: aresztowania i konfiskata milionów w ramach międzynarodowego oszustwa

W szeroko zakrojonej operacji holenderskie władze podjęły kroki przeciwko podejrzanemu o oszustwa internetowe za pośrednictwem ...

Transfer 7128 ETH do portfela Justina Suna. Zmiany w Cardano. Przedsprzedaż KANG.

W ostatnim okresie, rynki kryptowalut doświadczyły znacznej zmienności, co zaowocowało transferem Ethereum (ETH) o wartości ...

Warren Buffett ostrzega przed AI, porównując ją do broni jądrowej

Na sobotnim zgromadzeniu akcjonariuszy Berkshire Hathaway, Warren Buffett wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Nie ...

Rekordowe zyski Coinbase: giełda skorzystała na wzrostach bitcoina

Ostatni raport finansowy Coinbase pokazał rekordowy wzrost przychodów, do czego przyczyniły się zatwierdzenie ETF-ów na ...
Przewiń na górę
Exit mobile version