menu

Strona Główna > Newsy > Arabia Saudyjska ostrzega traderów przed shortowaniem ropy

Arabia Saudyjska ostrzega traderów przed shortowaniem ropy


Minister energii Arabii Saudyjskiej ostrzega traderów przed shortowaniem ropy, czyli przed zajmowaniem krótkiej pozycji na tym instrumencie. Oświadczył, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową może szybko zareagować na każdy spadek cen.

Grupa państw działających pod przewodnictwem Rosji i Arabii Saudyjskiej podjęła 2 grudnia 2021 decyzję o zwiększeniu dziennej produkcji ropy naftowej o 400 baryłek. Książę Abdulaziz bin Salman, saudyjski minister do spraw energii zapowiedział, że spotkanie pozostaje otwarte i jest jeszcze możliwość zmiany kursu:

Codziennie dzwonię do moich przyjaciół, rozmawiamy i dzielimy się uwagami. Więc spotkanie naprawdę nie jest zawieszone. Ono nadal się odbywa.

Jak twierdzą analitycy, taka strategia OPEC+ pomogła wzmocnić ceny ropy naftowej, powodując przy tym, że inwestorzy są bardziej ostrożni w zajmowaniu krótkich pozycji. W tym roku ropa wzrosła o blisko 45% wraz z gospodarkami odbijającymi się od pandemii COVID-19, 26 listopada spadła o ponad 10%.

Azjatycki Bank Rozwoju obniżył swoje prognozy wzrostu dla rozwijającej się Azji zarówno na ten, jak i następny rok. W ten sposób zamierza ukazać ryzyko spowodowane nowym wariantem koronawirusa, który jednocześnie może przyczynić się do zahamowania popytu na ropę. Mimo to, OPEC+ podniosła prognozę światowego popytu na ropę naftową na pierwszy kwartał 2022 roku. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową utrzymała swój harmonogram przewidziany do powrotu do poziomu zużycia ropy jeszcze sprzed okresu pandemii. OPEC+ twierdzi, że wariant koronawirusa Omicron będzie miał łagodny i jedynie krótkotrwały wpływ.

Kolejne spotkanie OPEC+ zostało zaplanowane na 4 stycznia 2022 roku.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (Organization of the Petroleum Exporting Countries – OPEC+) jest organizacją międzynarodową krajów-producentów ropy naftowej, z siedzibą w Wiedniu. Jej celem jest ujednolicenie polityki dotyczącej wydobycia oraz wpływanie na poziom cen ropy naftowej.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro podsumowuje wyniki spółek za IV kwartał

Spółka eToro przedstawiła podsumowanie wyników spółek za IV kwartał. Autorem analizy jest Paweł Majtkowski, analityk ...
Czytaj dalej
Nieruchomosci usa

USA – pozytywne dane z rynku nieruchomości!

Mamy świeże dane na temat pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych na terenie Stanów Zjednoczonych. To ...
Czytaj dalej
Wielka Brytania UK CPI

Wielka Brytania – CPI 5.4% vs konsensus: 5.2%

Główny urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikował świeże dane na temat wartości Consumer Price Index, powszechnie ...
Czytaj dalej
chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chiny z 8,1% wzrostem gospodarczym w 2021 roku

Gospodarka Chin odbiła się w 2021 roku, odnotowując najlepszy wzrost od dekady, w czym pomógł ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę