menu

Strona Główna > Newsy > Arabia Saudyjska ostrzega traderów przed shortowaniem ropy

Arabia Saudyjska ostrzega traderów przed shortowaniem ropy


Minister energii Arabii Saudyjskiej ostrzega traderów przed shortowaniem ropy, czyli przed zajmowaniem krótkiej pozycji na tym instrumencie. Oświadczył, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową może szybko zareagować na każdy spadek cen.

Grupa państw działających pod przewodnictwem Rosji i Arabii Saudyjskiej podjęła 2 grudnia 2021 decyzję o zwiększeniu dziennej produkcji ropy naftowej o 400 baryłek. Książę Abdulaziz bin Salman, saudyjski minister do spraw energii zapowiedział, że spotkanie pozostaje otwarte i jest jeszcze możliwość zmiany kursu:

Codziennie dzwonię do moich przyjaciół, rozmawiamy i dzielimy się uwagami. Więc spotkanie naprawdę nie jest zawieszone. Ono nadal się odbywa.

Jak twierdzą analitycy, taka strategia OPEC+ pomogła wzmocnić ceny ropy naftowej, powodując przy tym, że inwestorzy są bardziej ostrożni w zajmowaniu krótkich pozycji. W tym roku ropa wzrosła o blisko 45% wraz z gospodarkami odbijającymi się od pandemii COVID-19, 26 listopada spadła o ponad 10%.

Azjatycki Bank Rozwoju obniżył swoje prognozy wzrostu dla rozwijającej się Azji zarówno na ten, jak i następny rok. W ten sposób zamierza ukazać ryzyko spowodowane nowym wariantem koronawirusa, który jednocześnie może przyczynić się do zahamowania popytu na ropę. Mimo to, OPEC+ podniosła prognozę światowego popytu na ropę naftową na pierwszy kwartał 2022 roku. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową utrzymała swój harmonogram przewidziany do powrotu do poziomu zużycia ropy jeszcze sprzed okresu pandemii. OPEC+ twierdzi, że wariant koronawirusa Omicron będzie miał łagodny i jedynie krótkotrwały wpływ.

Kolejne spotkanie OPEC+ zostało zaplanowane na 4 stycznia 2022 roku.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (Organization of the Petroleum Exporting Countries – OPEC+) jest organizacją międzynarodową krajów-producentów ropy naftowej, z siedzibą w Wiedniu. Jej celem jest ujednolicenie polityki dotyczącej wydobycia oraz wpływanie na poziom cen ropy naftowej.

Autor: Anna Sutowicz

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank wprowadza nowości dla klientów

Spółka Saxo Bank wprowadziła nową wersję swojego OpenAPI, wzbogacając grupy usług AutoTrading i Portfolio. W ...
Czytaj dalej
BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX wprowadza wieczyste kontrakty swap dla inwestorów instytucjonalnych i detalicznych

BitMEX, jedna z najdłużej działających giełd instrumentów pochodnych na rynku kryptowalut, przenosi się na tradycyjne ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

Napięcia na Tajwanie i kolejna podwyżka Bank of England. MakroPrzegląd #2/4 Sierpień

Bank of England doskonale wie, że Wielka Brytania stoi u progu recesji, jednak kontynuuje zaostrzanie ...
Czytaj dalej
Zamknięcie moskiewskiej giełdy blokuje zyski traderów

Nieznana spółka AMTD Digital podbija Wall Street

Spółka AMTD Digital w ubiegłym tygodniu zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie przy cenie akcji na poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę