menu

Strona Główna > Newsy > ASIC łagodzi środki zapobiegawcze na rynku papierów wartościowych

ASIC łagodzi środki zapobiegawcze na rynku papierów wartościowych


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała list do wszystkich uczestników rynku papierów wartościowych. Przypomina w nim o odpowiedzialnym działaniu, którego celem jest utrzymanie stabilności australijskiego rynku.  

Australijski regulator zwrócił uwagę, aby operatorzy rynkowi zadbali przede wszystkim o to, by ich wewnętrzne systemy zarządzania ryzykiem i przetwarzania operacji były w stanie obsłużyć wszystkie złożone u nich zlecenia. Ponadto ASIC zniosła wcześniejsze wytyczne skierowane do dziewięciu największych firm, zalecające ograniczenie dziennej liczby transakcji. Wytyczne obowiązywały od 15 marca 2020 roku.

ASIC zdecydowała się na złagodzenie środków zapobiegawczych, ponieważ uczestnicy rynku papierów wartościowych podjęli właściwe działania i dostosowali się do wprowadzonych obostrzeń. Zdaniem regulatora, korzystnie wpłynęło to na skuteczność procesów rozliczeniowych oraz zmniejszenie poziomu usterek. Ponadto wraz z opanowaniem sytuacji epidemicznej, zmienność rynku istotnie zmniejszyła się.

W swoim liście ASIC zapowiada jednak, że będzie uważnie przyglądała się zachowaniu traderów, a w razie potrzeby niezwłocznie podejmie niezbędne działania. Regulator zapowiada również przegląd szerszych trendów związanych z aktywnością tradingową. Wyniki analizy będą przedmiotem konsultacji z branżą i pozwolą na przygotowanie zmian legislacyjnych, jeśli będzie to konieczne.

Do działań ASIC odniosło się również Australijskie Stowarzyszenie Rynków Finansowych (AFMA), które stwierdziło m.in., że dzięki nim australijski rynek papierów wartościowych cieszy się dobrą opinią zarówno jako źródło kapitału dla australijskich spółek, jak i miejsce wymiany aktywów dla inwestorów. Zdaniem AFMA, korzystnie wpływa to na krajową gospodarkę.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

asic uderza w dwa scamy

ASIC ogłasza poważne zmiany zasad integralności rynku

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) opublikowała nowe zasady integralności rynku, których celem jest ...
Czytaj dalej

Promocja Purple Trading: 50% zniżki dla pierwszych 100 osób

Broker Purple Trading ogłosił promocję, w której nagrodzi 100 pierwszych osób, które otworzą u niego ...
Czytaj dalej
maltański nadzór finansowy mfsa

MFSA nałożyła blisko 1 mln EUR kar administracyjnych w 2020 roku

Maltański Urząd Nadzoru Usług Finansowych (MFSA) opublikował roczne sprawozdanie za 2020 rok, w którym wskazuje, ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed zachowuje optymizm i nie zmienia polityki monetarnej

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednogłośnie utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę