menu

Strona Główna > Newsy > ASIC ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy

ASIC ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy


Regulator australijskiego rynku finansowego wydał ostrzeżenie przed coraz częstszymi przypadkami oszustw, w których przestępcy podszywają się pod firmy zajmujące się inwestycjami finansowymi.

Według Australijskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) oszuści kontaktują się za pośrednictwem kont pocztowych Gmail i Outlook. Zwykle dostarczają informacje i materiały, w tym dane kontaktowe i imponujące broszury, aby wykazać swoją legalność. Przekazywane materiały są również przekonujące i autentyczne, ale jedyną różnicą są podane na nich dane kontaktowe i bankowe.

Coraz większa pomysłowość oszustów

Oszuści próbują także kontaktować się z ofiarami telefonicznie i wysyłają do nich wiadomości tekstowe, w których obiecują wysokie zyski. Ponadto ASIC ostrzega inwestorów przed oszustami podszywającymi się pod firmy, którzy proszą o zdalny dostęp do ich komputerów.

ASIC ma świadomość, że oszuści podszywają się pod legalne firmy, a następnie używają przekonujących powodów, aby ofiara udzieliła im zdalnego dostępu do komputera (tj. możliwości zalogowania się do komputera lub telefonu ofiary). Zwracamy uwagę wszystkich osób na to, że jeśli ktoś prosi o zdalny dostęp do komputera, to prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem – poinformował ASIC w komunikacie.

Wielu oszustów buduje nawet relacje i zdobywa zaufanie ofiar przed przedstawieniem im nieuczciwej okazji inwestycyjnej. ASIC potwierdza w komunikacie, że otrzymuje doniesienia o osobach, do których zwrócono się za pośrednictwem poczty elektronicznej, mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych i dopiero po pewnym czasie zaoferowano możliwość inwestycji.

Facebook ukarany za reklamy kryptowalutowe

Australijski regulator nie jest jedynym organem nadzoru rynku finansowego, który alarmuje o oszustwach. Organy nadzorcze z Wielkiej Brytanii, Belgii, Unii Europejskiej i innych części świata również zachowują czujność wobec takich oszustów i regularnie alarmują konsumentów. Australijski organ regulacyjny ds. konkurencji pozwał niedawno Facebooka za dopuszczenie reklam kryptowalut zamieszczanych przez oszustów, którzy wykorzystywali w nich zdjęcia i fałszywe podpisy kilku osób publicznych z tego kraju.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę