menu

Strona Główna > Newsy > ASIC ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy

ASIC ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy


Regulator australijskiego rynku finansowego wydał ostrzeżenie przed coraz częstszymi przypadkami oszustw, w których przestępcy podszywają się pod firmy zajmujące się inwestycjami finansowymi.

Według Australijskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) oszuści kontaktują się za pośrednictwem kont pocztowych Gmail i Outlook. Zwykle dostarczają informacje i materiały, w tym dane kontaktowe i imponujące broszury, aby wykazać swoją legalność. Przekazywane materiały są również przekonujące i autentyczne, ale jedyną różnicą są podane na nich dane kontaktowe i bankowe.

Coraz większa pomysłowość oszustów

Oszuści próbują także kontaktować się z ofiarami telefonicznie i wysyłają do nich wiadomości tekstowe, w których obiecują wysokie zyski. Ponadto ASIC ostrzega inwestorów przed oszustami podszywającymi się pod firmy, którzy proszą o zdalny dostęp do ich komputerów.

ASIC ma świadomość, że oszuści podszywają się pod legalne firmy, a następnie używają przekonujących powodów, aby ofiara udzieliła im zdalnego dostępu do komputera (tj. możliwości zalogowania się do komputera lub telefonu ofiary). Zwracamy uwagę wszystkich osób na to, że jeśli ktoś prosi o zdalny dostęp do komputera, to prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem – poinformował ASIC w komunikacie.

Wielu oszustów buduje nawet relacje i zdobywa zaufanie ofiar przed przedstawieniem im nieuczciwej okazji inwestycyjnej. ASIC potwierdza w komunikacie, że otrzymuje doniesienia o osobach, do których zwrócono się za pośrednictwem poczty elektronicznej, mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych i dopiero po pewnym czasie zaoferowano możliwość inwestycji.

Facebook ukarany za reklamy kryptowalutowe

Australijski regulator nie jest jedynym organem nadzoru rynku finansowego, który alarmuje o oszustwach. Organy nadzorcze z Wielkiej Brytanii, Belgii, Unii Europejskiej i innych części świata również zachowują czujność wobec takich oszustów i regularnie alarmują konsumentów. Australijski organ regulacyjny ds. konkurencji pozwał niedawno Facebooka za dopuszczenie reklam kryptowalut zamieszczanych przez oszustów, którzy wykorzystywali w nich zdjęcia i fałszywe podpisy kilku osób publicznych z tego kraju.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

wall street

Kontynuacja spadków na Wall Street – spółki mają problem z inflacją. MakroPrzegląd #4/4 Maj

Rynek powoli wyczekuje końca spadków indeksu S&P500, który tracił na wartości siódmy tydzień z rzędu ...
Czytaj dalej
logo brokera etoro, który zamierza dać klientom kartę debetową

Komentarz eToro: Polak za granicą poszukuje okazji

Paweł Majtkowski, analityk rynków eToro w Polsce, opublikował komentarz poświęcony badaniu przeprowadzonemu przez eToro. Wynika ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC zawiera ugodę z operatorem marek eXcentral i NicoFX

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) zawarła ugodę z firmą Mount Nico Corp Ltd, ...
Czytaj dalej
reach4biz meetup

Reach4.biz Meetup – Inwestowanie w startupy i nowe technologie

Już 2 czerwca Warszawa otwiera się na inwestorów i startupy. Konferencja Reach4.biz Meetup - inwestycje ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę