menu

Strona Główna > Newsy > ASIC ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy

ASIC ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod firmy


Regulator australijskiego rynku finansowego wydał ostrzeżenie przed coraz częstszymi przypadkami oszustw, w których przestępcy podszywają się pod firmy zajmujące się inwestycjami finansowymi.

Według Australijskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) oszuści kontaktują się za pośrednictwem kont pocztowych Gmail i Outlook. Zwykle dostarczają informacje i materiały, w tym dane kontaktowe i imponujące broszury, aby wykazać swoją legalność. Przekazywane materiały są również przekonujące i autentyczne, ale jedyną różnicą są podane na nich dane kontaktowe i bankowe.

Coraz większa pomysłowość oszustów

Oszuści próbują także kontaktować się z ofiarami telefonicznie i wysyłają do nich wiadomości tekstowe, w których obiecują wysokie zyski. Ponadto ASIC ostrzega inwestorów przed oszustami podszywającymi się pod firmy, którzy proszą o zdalny dostęp do ich komputerów.

ASIC ma świadomość, że oszuści podszywają się pod legalne firmy, a następnie używają przekonujących powodów, aby ofiara udzieliła im zdalnego dostępu do komputera (tj. możliwości zalogowania się do komputera lub telefonu ofiary). Zwracamy uwagę wszystkich osób na to, że jeśli ktoś prosi o zdalny dostęp do komputera, to prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustwem – poinformował ASIC w komunikacie.

Wielu oszustów buduje nawet relacje i zdobywa zaufanie ofiar przed przedstawieniem im nieuczciwej okazji inwestycyjnej. ASIC potwierdza w komunikacie, że otrzymuje doniesienia o osobach, do których zwrócono się za pośrednictwem poczty elektronicznej, mediów społecznościowych lub aplikacji randkowych i dopiero po pewnym czasie zaoferowano możliwość inwestycji.

Facebook ukarany za reklamy kryptowalutowe

Australijski regulator nie jest jedynym organem nadzoru rynku finansowego, który alarmuje o oszustwach. Organy nadzorcze z Wielkiej Brytanii, Belgii, Unii Europejskiej i innych części świata również zachowują czujność wobec takich oszustów i regularnie alarmują konsumentów. Australijski organ regulacyjny ds. konkurencji pozwał niedawno Facebooka za dopuszczenie reklam kryptowalut zamieszczanych przez oszustów, którzy wykorzystywali w nich zdjęcia i fałszywe podpisy kilku osób publicznych z tego kraju.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Dukascopy Bank wprowadza możliwość wpłat i wypłat w USDT

Dukascopy zmienia warunki handlowe w reakcji na kryzys bankowy

Broker Dukascopy Bank zmienia warunki handlowe w odniesieniu do niektórych instrumentów. To reakcja na kryzys, ...
Czytaj dalej
LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę