menu

Strona Główna > Newsy > ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu

ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podjęła kroki prawne przeciwko bankowi Westpac, oskarżając ją o wykorzystywanie informacji poufnych w związku z transakcją o wartości 12 mld USD.

Transakcja była związaną z częściową prywatyzacją Ausgrid, dystrybutora energii elektrycznej w Nowej Południowej Walii w 2016 roku. W pozwie złożonym w środę w sądzie federalnym regulator oskarża Westpac o wykorzystywanie informacji poufnych do transakcji instrumentami pochodnymi na stopę procentową. Według ASIC, transakcje zostały przeprowadzone dwie godziny przed realizacją swapu, który był największy w historii Australii.

To kolejny cios dla banku, który we wrześniu ubiegłego roku zgodził się na zapłatę rekordowej grzywny w wysokości 1,3 mld USD w ramach rozstrzygnięcia postępowania sądowego w związku z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy, wysuniętymi przeciwko niemu przez agencję wywiadu finansowego Austrac.

Bank z siedzibą w Sydney ma również historię w obszarze manipulacji rynkowych. W 2018 roku sąd federalny uznał, że bank angażował się w „poważne i niedopuszczalne” działania związane ze stopami procentowymi i ukarał go grzywną w wysokości 3,3 mln USD. Uważa się, że ASIC rozpoczął dochodzenie w sprawie transakcji Ausgrid w ramach szerszej kontroli rynków, częściowo spowodowanej działaniami prowadzonymi przez Westpac i inne banki.

876 transakcji w ciągu 2 godzin

Domniemanymi ofiarami insider tradingu w sprawie Ausgrid są nabywcy 50,4% udziałów w spółce, czyli konsorcjum złożone z największego w kraju funduszu powierniczego AustralianSuper oraz branżowego funduszu zbiorowego inwestowania IFM Investors. Oba te podmioty odmówiły komentarza.

Za pośrednictwem utworzonej w tym celu spółki, konsorcjum zleciło swap, aby zabezpieczyć się przed wahaniami stóp procentowych poprzez konwersję pożyczki o zmiennym oprocentowaniu (potrzebnej do zakupu udziałów Ausgrid) na pożyczkę o stałym oprocentowaniu. ASIC zarzuca Westpac, że bank wiedział, iż prawdopodobnie otrzyma zlecenie przeprowadzenia takiej transakcji i zaangażował się w intensywny handel instrumentami pochodnymi na stopy procentowe rano w dniu, w którym transakcja doszła do skutku (20 października 2016). Pomiędzy godziną 8.30, kiedy rynek się otworzył, a 10.27, kiedy konsorcjum zrealizowało swap, Westpac wykonał 876 transakcji na instrumentach pochodnych o wartości nominalnej 16,57 mld USD, co miało wpłynąć na cenę swapu – wyjaśnia ASIC w dokumentach złożonych w sądzie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

nvidia

CEO Nvidia niczym gwiazdka rocka w Tajwanie, na fali boomu na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. (NVDA), jest obecnie na fali popularności podczas swojej wizyty ...
Czytaj dalej
lira turecka

Reelekcja Erdogana pogłębia kryzys liry tureckiej – nowe minimum

Lira turecka osiągnęła kolejne rekordowe minimum, gdy urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zdobył reelekcję w ...
Czytaj dalej
pieniądze

Oszustwo w banku: Pracownica zatrzymana za wyłudzenie 1,5 mln zł od klientów

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą w Krakowie zatrzymali 34-letnią kobietę pracującą jako ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro dodaje nowe instrumenty: 44 akcje australijskich spółek na ASX

eToro, popularna platforma inwestycyjna, rozszerza swoją ofertę o akcje 44 australijskich spółek notowanych na giełdzie ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę