menu

Strona Główna > Newsy > ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu

ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podjęła kroki prawne przeciwko bankowi Westpac, oskarżając ją o wykorzystywanie informacji poufnych w związku z transakcją o wartości 12 mld USD.

Transakcja była związaną z częściową prywatyzacją Ausgrid, dystrybutora energii elektrycznej w Nowej Południowej Walii w 2016 roku. W pozwie złożonym w środę w sądzie federalnym regulator oskarża Westpac o wykorzystywanie informacji poufnych do transakcji instrumentami pochodnymi na stopę procentową. Według ASIC, transakcje zostały przeprowadzone dwie godziny przed realizacją swapu, który był największy w historii Australii.

To kolejny cios dla banku, który we wrześniu ubiegłego roku zgodził się na zapłatę rekordowej grzywny w wysokości 1,3 mld USD w ramach rozstrzygnięcia postępowania sądowego w związku z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy, wysuniętymi przeciwko niemu przez agencję wywiadu finansowego Austrac.

Bank z siedzibą w Sydney ma również historię w obszarze manipulacji rynkowych. W 2018 roku sąd federalny uznał, że bank angażował się w „poważne i niedopuszczalne” działania związane ze stopami procentowymi i ukarał go grzywną w wysokości 3,3 mln USD. Uważa się, że ASIC rozpoczął dochodzenie w sprawie transakcji Ausgrid w ramach szerszej kontroli rynków, częściowo spowodowanej działaniami prowadzonymi przez Westpac i inne banki.

876 transakcji w ciągu 2 godzin

Domniemanymi ofiarami insider tradingu w sprawie Ausgrid są nabywcy 50,4% udziałów w spółce, czyli konsorcjum złożone z największego w kraju funduszu powierniczego AustralianSuper oraz branżowego funduszu zbiorowego inwestowania IFM Investors. Oba te podmioty odmówiły komentarza.

Za pośrednictwem utworzonej w tym celu spółki, konsorcjum zleciło swap, aby zabezpieczyć się przed wahaniami stóp procentowych poprzez konwersję pożyczki o zmiennym oprocentowaniu (potrzebnej do zakupu udziałów Ausgrid) na pożyczkę o stałym oprocentowaniu. ASIC zarzuca Westpac, że bank wiedział, iż prawdopodobnie otrzyma zlecenie przeprowadzenia takiej transakcji i zaangażował się w intensywny handel instrumentami pochodnymi na stopy procentowe rano w dniu, w którym transakcja doszła do skutku (20 października 2016). Pomiędzy godziną 8.30, kiedy rynek się otworzył, a 10.27, kiedy konsorcjum zrealizowało swap, Westpac wykonał 876 transakcji na instrumentach pochodnych o wartości nominalnej 16,57 mld USD, co miało wpłynąć na cenę swapu – wyjaśnia ASIC w dokumentach złożonych w sądzie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chińska prowincja Zhejiang przetestuje redystrybucję dochodów

Chińska prowincja Zhejiang stanie się obszarem pilotażowego programu redystrybucji dochodów. Jej władze przetestują politykę "wspólnego ...
Czytaj dalej
cmc markets ogłasza wyniki za pierwsze półrocze

CMC Markets z 409,8 mln GBP przychodu netto za pierwszy kwartał

Broker CMC Markets ujawnił swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Najważniejsze dane obejmują ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (10.06): 30 podmiotów na czarnej liście SEC

Na liście ostrzeżeń pojawili się: 205fx - www.205fx.com 24TradeSpace - www.24tradespace.com 360Traders - www.360traders.co Binary-stocktrading - ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets z licencją regulatora z Brytyjskich Wysp Dziewiczych

Spółka easyMarkets, oferująca usługi brokerskie na rynku FX i CFD, poinformowała o uzyskaniu licencji regulatora ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę