menu

Strona Główna > Newsy > ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu

ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podjęła kroki prawne przeciwko bankowi Westpac, oskarżając ją o wykorzystywanie informacji poufnych w związku z transakcją o wartości 12 mld USD.

Transakcja była związaną z częściową prywatyzacją Ausgrid, dystrybutora energii elektrycznej w Nowej Południowej Walii w 2016 roku. W pozwie złożonym w środę w sądzie federalnym regulator oskarża Westpac o wykorzystywanie informacji poufnych do transakcji instrumentami pochodnymi na stopę procentową. Według ASIC, transakcje zostały przeprowadzone dwie godziny przed realizacją swapu, który był największy w historii Australii.

To kolejny cios dla banku, który we wrześniu ubiegłego roku zgodził się na zapłatę rekordowej grzywny w wysokości 1,3 mld USD w ramach rozstrzygnięcia postępowania sądowego w związku z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy, wysuniętymi przeciwko niemu przez agencję wywiadu finansowego Austrac.

Bank z siedzibą w Sydney ma również historię w obszarze manipulacji rynkowych. W 2018 roku sąd federalny uznał, że bank angażował się w „poważne i niedopuszczalne” działania związane ze stopami procentowymi i ukarał go grzywną w wysokości 3,3 mln USD. Uważa się, że ASIC rozpoczął dochodzenie w sprawie transakcji Ausgrid w ramach szerszej kontroli rynków, częściowo spowodowanej działaniami prowadzonymi przez Westpac i inne banki.

876 transakcji w ciągu 2 godzin

Domniemanymi ofiarami insider tradingu w sprawie Ausgrid są nabywcy 50,4% udziałów w spółce, czyli konsorcjum złożone z największego w kraju funduszu powierniczego AustralianSuper oraz branżowego funduszu zbiorowego inwestowania IFM Investors. Oba te podmioty odmówiły komentarza.

Za pośrednictwem utworzonej w tym celu spółki, konsorcjum zleciło swap, aby zabezpieczyć się przed wahaniami stóp procentowych poprzez konwersję pożyczki o zmiennym oprocentowaniu (potrzebnej do zakupu udziałów Ausgrid) na pożyczkę o stałym oprocentowaniu. ASIC zarzuca Westpac, że bank wiedział, iż prawdopodobnie otrzyma zlecenie przeprowadzenia takiej transakcji i zaangażował się w intensywny handel instrumentami pochodnymi na stopy procentowe rano w dniu, w którym transakcja doszła do skutku (20 października 2016). Pomiędzy godziną 8.30, kiedy rynek się otworzył, a 10.27, kiedy konsorcjum zrealizowało swap, Westpac wykonał 876 transakcji na instrumentach pochodnych o wartości nominalnej 16,57 mld USD, co miało wpłynąć na cenę swapu – wyjaśnia ASIC w dokumentach złożonych w sądzie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę