menu

Strona Główna > Newsy > ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu

ASIC pozywa Westpac pod zarzutem insider tradingu


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) podjęła kroki prawne przeciwko bankowi Westpac, oskarżając ją o wykorzystywanie informacji poufnych w związku z transakcją o wartości 12 mld USD.

Transakcja była związaną z częściową prywatyzacją Ausgrid, dystrybutora energii elektrycznej w Nowej Południowej Walii w 2016 roku. W pozwie złożonym w środę w sądzie federalnym regulator oskarża Westpac o wykorzystywanie informacji poufnych do transakcji instrumentami pochodnymi na stopę procentową. Według ASIC, transakcje zostały przeprowadzone dwie godziny przed realizacją swapu, który był największy w historii Australii.

To kolejny cios dla banku, który we wrześniu ubiegłego roku zgodził się na zapłatę rekordowej grzywny w wysokości 1,3 mld USD w ramach rozstrzygnięcia postępowania sądowego w związku z zarzutami m.in. prania brudnych pieniędzy, wysuniętymi przeciwko niemu przez agencję wywiadu finansowego Austrac.

Bank z siedzibą w Sydney ma również historię w obszarze manipulacji rynkowych. W 2018 roku sąd federalny uznał, że bank angażował się w „poważne i niedopuszczalne” działania związane ze stopami procentowymi i ukarał go grzywną w wysokości 3,3 mln USD. Uważa się, że ASIC rozpoczął dochodzenie w sprawie transakcji Ausgrid w ramach szerszej kontroli rynków, częściowo spowodowanej działaniami prowadzonymi przez Westpac i inne banki.

876 transakcji w ciągu 2 godzin

Domniemanymi ofiarami insider tradingu w sprawie Ausgrid są nabywcy 50,4% udziałów w spółce, czyli konsorcjum złożone z największego w kraju funduszu powierniczego AustralianSuper oraz branżowego funduszu zbiorowego inwestowania IFM Investors. Oba te podmioty odmówiły komentarza.

Za pośrednictwem utworzonej w tym celu spółki, konsorcjum zleciło swap, aby zabezpieczyć się przed wahaniami stóp procentowych poprzez konwersję pożyczki o zmiennym oprocentowaniu (potrzebnej do zakupu udziałów Ausgrid) na pożyczkę o stałym oprocentowaniu. ASIC zarzuca Westpac, że bank wiedział, iż prawdopodobnie otrzyma zlecenie przeprowadzenia takiej transakcji i zaangażował się w intensywny handel instrumentami pochodnymi na stopy procentowe rano w dniu, w którym transakcja doszła do skutku (20 października 2016). Pomiędzy godziną 8.30, kiedy rynek się otworzył, a 10.27, kiedy konsorcjum zrealizowało swap, Westpac wykonał 876 transakcji na instrumentach pochodnych o wartości nominalnej 16,57 mld USD, co miało wpłynąć na cenę swapu – wyjaśnia ASIC w dokumentach złożonych w sądzie.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

inflacja

Ponure perspektywy dla rynków wschodzących

Pierwsza połowa roku była trudna dla rynków wschodzących, a wraz z rozpoczęciem przez Rezerwę Federalną ...
Czytaj dalej
Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych wskazuje na rosnącą liczbę oszustw

Brytyjski rzecznik ds. usług finansowych opublikował coroczne dane dotyczące skarg za rok finansowy 2021/22 (od ...
Czytaj dalej
cena ropy spada gdy zapasy w usa rosną

Złe dane ze światowych rynków zapowiadają nadchodzącą recesję

W środę światowe rynki akcji drugi dzień z rzędu notowały spadki, a rentowność obligacji obniżyła ...
Czytaj dalej

70-80% traderów traciło środki w ciągu ostatnich 5 lat, średnio 6 657 zł [KNF]

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat wyników klientów detalicznych na rynku Forex. Dotyczy on ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę