menu

Strona Główna > Newsy > ASIC przedłuża ograniczenia dotyczące kontraktów CFD o 5 lat

ASIC przedłuża ograniczenia dotyczące kontraktów CFD o 5 lat


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ogłosiła, że przedłuża o kolejne pięć lat, do 23 maja 2027 roku, okres obowiązywania interwencji produktowej w zakresie detalicznej emisji i dystrybucji kontraktów na różnice kursowe (CFD).

Australijski regulator wprowadził restrykcyjne warunki w odniesieniu do instrumentów inwestycyjnych CFD 29 marca 2021 roku. Początkowo ograniczenia miały obowiązywać jedynie przez 18 miesięcy, co regulator uznał za okres próbny.

Warunki wprowadzone przez ASIC obejmują ograniczenie dźwigni do 30:1, standaryzację zasad zamykania depozytów zabezpieczających oraz ochronę przed ujemnym saldem. Najbardziej istotne jest ograniczenie dźwigni finansowej, które było również zgodne z podobnymi ograniczeniami nałożonymi przez europejskiego regulatora rynku finansowego w 2018 roku.

Zakaz ogranicza straty traderów

ASIC przedłużył okres obowiązywania nakazu interwencji produktowej po ponad roku jego obowiązywania. Podkreślono, że łączna kwota strat netto na rachunkach klientów detalicznych zmniejszyła się o 91%. Ponadto w ujęciu kwartalnym średnia liczba rachunków klientów detalicznych przynoszących straty zmniejszyła się o 51%.

– W wyniku interwencji ASIC zaobserwowaliśmy znaczne zmniejszenie strat ponoszonych przez klientów detalicznych w związku z kontraktami CFD. Przedłużenie interwencji produktowej o pięć lat zapewni, że limity wskaźnika dźwigni oraz inne zabezpieczenia będą mogły nadal ograniczać wielkość i tempo strat klientów detalicznych związanych z kontraktami CFD. Te zabezpieczenia konsumentów są niezwykle istotne w czasie niestabilnych warunków rynkowych – powiedziała w oświadczeniu Cathie Armour, komisarz ASIC.

Organ nadzorujący australijski rynek finansowy nałożył również 18-miesięczny zakaz sprzedaży detalicznej i dystrybucji kontrowersyjnych opcji binarnych. Zakaz ten obowiązuje od zeszłego roku, a podejmując taką decyzję ASIC powołał się na fakt, że około 80% traderów detalicznych handlujących opcjami binarnymi traci pieniądze.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

swissquote broker z dobrymi zyskami

Swissquote otrzymuje licencję CySEC

Szwajcarski broker Swissquote uzyskał nową licencję operacyjną od regulatora rynku finansowego na Cyprze, Cypryjskiej Komisji ...
Czytaj dalej
Saxo Bank nie będzie świadczyć usług klientom z Rosji i Białorusi

Saxo Bank oferuje przedłużone terminy ważności opcji walutowych

Spółka Saxo Bank poinformowała o wprowadzeniu przedłużonych terminów wygaśnięcia opcji walutowych. Firma ponownie otworzyła ofertę ...
Czytaj dalej
makroprzeglad forexrev

„Matka wszystkich kryzysów”. MakroPrzegląd #1/4 Grudzień

Nouriel Roubini był jednym z tych, którzy ostrzegali świat przed kryzysem 2008 roku. 64-letni profesor ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA zatrzymało kolejne osoby w sprawie piramidy finansowej

Zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował, że ostatnich dniach zatrzymano kolejne osoby związane z firmą ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę