menu

Strona Główna > Newsy > ASIC przedłuża zakaz oferowania opcji binarnych do października 2031

ASIC przedłuża zakaz oferowania opcji binarnych do października 2031


Regulująca australijski rynek finansowy Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) potwierdziła przedłużenie zakazu emitowania i dystrybucji opcji binarnych dla klientów detalicznych z Australii do 1 października 2031 roku.

Decyzja o charakterze interwencji produktowej została wydana przez ASIC ponad miesiąc przed wygaśnięciem pierwotnej decyzji o zakazie dotyczącym opcji binarnych, która obowiązywała przez 18 miesięcy od 3 maja 2021.

Opcje binarne to instrumenty pozagiełdowe, które pozwalają inwestorom spekulować na temat wystąpienia lub niewystąpienia zdarzenia w określonych ramach czasowych. Instrumenty te są proste do zrozumienia, ale bardzo ryzykowne.

80% traderów traci na opcjach binarnych

ASIC podkreśla, że pierwotna decyzja o zakazie oferowania opcji binarnych klientom detalicznym została podjęta, ponieważ około 80% traderów ponosiło straty, co zostało udokumentowane w przeglądach regulacyjnych w latach 2017-2019.

Na kontach detalicznych handlujących opcjami binarnymi odnotowano straty netto w wysokości 14 mln AUD: konta, które ponosiły straty złożyły się na sumę 15,7 mln AUD, natomiast konta, które osiągały zyski pomniejszyły łączną stratę o 1,7 mln AUD.

– Opcje binarne są szkodliwymi, wysoce ryzykownymi produktami finansowymi, które przed naszym zakazem powodowały miliony dolarów strat. Przedłużenie zakazu oferowania opcji binarnych do 2031 roku zapewnia, że ta ważna ochrona inwestorów detalicznych będzie kontynuowana – powiedziała Karen Chester, zastępca przewodniczącego ASIC.

Opcje binarne dostępne w USA

Produkty opcji binarnych są zakazane na większości innych rynków światowych. Wielka Brytania, Unia Europejska, Izrael i kilka innych krajów również zakazały opcji binarnych ze względu na ryzyko i częste oszustwa z wykorzystaniem tych instrumentów. Co ciekawe, Stany Zjednoczone pozwalają na detaliczną dystrybucję opcji binarnych: CME Group zamierza w ciągu kilku tygodni uruchomić również kontrakty na zdarzenia, które są skonstruowane jak opcje binarne.

Tymczasem ASIC jest gotowy do zaostrzenia regulacji wokół innych detalicznych rynków OTC. Regulator rozważa m.in. poważne ograniczenia dotyczące maksymalnej dźwigni, którą brokerzy CFD mogą oferować inwestorom detalicznym.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę