ASIC publikuje odpowiedzi na konsultacje ws. interwencji
Pomimo, że ASIC rozpoczął konsultacje rok temu i zamknął je w październiku, dopiero teraz upublicznił część otrzymanych odpowiedzi. Wśród nich dominuje krytyka proponowanego kształtu interwencji produktowej.
Jak informuje regulator, w ramach konsultacji wpłynęło do niego 410 opinii, z których 41 pochodziło od organizacji bądź spółek zaś 369 od osób prywatnych. Wraz z podsumowaniem dotyczącym liczby zgłoszeń ASIC opublikował treść części opinii. Są to nieutajnione głosy, które w dużej części pochodzą od australijskich brokerów bądź działających w kraju filii międzynarodowych domów maklerskich.
Wśród upublicznionych opinii znalazły się odpowiedzi nadesłane przez takich brokerów jak:
- CMC Markets,
- FXCM Australia,
- Interactive Brokers,
- OANDA Australia,
- Pepperstone,
- Rakuten Securities Australia.
Brokerzy przeciwko dźwigni 1:20
Wśród spółek, które miałyby zostać bezpośrednio dotknięte interwencją produktową dominowało zaniepokojenie faktem, że ASIC proponuje tak radykalne obcięcie maksymalnej dopuszczalnej dźwigni finansowej. Wielu brokerów wskazywało, że idąc w swoich propozycjach dalej niż ESMA, ASIC wywoła arbitraż regulacyjny oraz pchnie lokalnych inwestorów w ręce spółek zarejestrowanych w jurysdykcjach offshore.
Anthony Griffin, dyrektor zarządzający Oanda Australia, napisał w oświadczeniu spółki:
Uważamy, że ASIC powinno rozważyć zwiększenie proponowanego wskaźnika dźwigni dla kontraktów CFD w stosunku do par walutowych, biorąc pod uwagę, że obecnie kluczowe jurysdykcje na rynku CFD zapewniają wyższe poziomy dźwigni finansowej.
Australijski oddział FXCM przedstawiał z kolei:
Rezultatem nierozważanych działań ASIC, w szczególności ograniczenie dźwigni, na obecnych proponowanych poziomach, byłoby narażenie klientów na nieodpowiedzialne praktyki marketingowe, sprzedażowe i wykonawcze firm znajdujących się poza zasięgiem ASIC.
W tym samym, negatywnym tonie utrzymana była również odpowiedź Pepperstone, które dało się już poznać jako zaciekły krytyk interwencji produktowej ASIC. Dyrektor spółki Thomas Shabo występował nawet w tej sprawie przed specjalną rządową komisją, gdzie motywował, że ASIC działa na szkodę interesów Australii.
Tak samo zgodnie jak w przypadku krytyki niższej dźwigni, brokerzy opowiedzieli się natomiast za całkowitym zakazem sprzedaży opcji binarnych.
Link do opinii na stronie ASIC
Interwencja ASIC
Zapowiadana od roku i wciąż przekładana interwencja, której ostatnie opóźnienie spowodowała pandemia koronawirusa, wciąż nie nadchodzi i nadal nie ujawniono nawet jej ostatecznego kształtu.
Publikacja odpowiedzi na konsultacje oznacza jednak, że ASIC wraca do pracy nad regulacjami. W notce na stronie komisja napisała, że będzie publikować kolejne opinie. Być może wkrótce poznamy także dalsze daty graniczne długo, choć często niechętnie, oczekiwanej interwencji produktowej na australijskim rynku Forex/CFD.