menu

Strona Główna > Newsy > ASIC publikuje odpowiedzi na konsultacje ws. interwencji

ASIC publikuje odpowiedzi na konsultacje ws. interwencji


Pomimo, że ASIC rozpoczął konsultacje rok temu i zamknął je w październiku, dopiero teraz upublicznił część otrzymanych odpowiedzi. Wśród nich dominuje krytyka proponowanego kształtu interwencji produktowej.

Jak informuje regulator, w ramach konsultacji wpłynęło do niego 410 opinii, z których 41 pochodziło od organizacji bądź spółek zaś 369 od osób prywatnych. Wraz z podsumowaniem dotyczącym liczby zgłoszeń ASIC opublikował treść części opinii. Są to nieutajnione głosy, które w dużej części pochodzą od australijskich brokerów bądź działających w kraju filii międzynarodowych domów maklerskich.

Wśród upublicznionych opinii znalazły się odpowiedzi nadesłane przez takich brokerów jak:

Brokerzy przeciwko dźwigni 1:20

Wśród spółek, które miałyby zostać bezpośrednio dotknięte interwencją produktową dominowało zaniepokojenie faktem, że ASIC proponuje tak radykalne obcięcie maksymalnej dopuszczalnej dźwigni finansowej. Wielu brokerów wskazywało, że idąc w swoich propozycjach dalej niż ESMA, ASIC wywoła arbitraż regulacyjny oraz pchnie lokalnych inwestorów w ręce spółek zarejestrowanych w jurysdykcjach offshore.

Anthony Griffin, dyrektor zarządzający Oanda Australia, napisał w oświadczeniu spółki:

Uważamy, że ASIC powinno rozważyć zwiększenie proponowanego wskaźnika dźwigni dla kontraktów CFD w stosunku do par walutowych, biorąc pod uwagę, że obecnie kluczowe jurysdykcje na rynku CFD zapewniają wyższe poziomy dźwigni finansowej.

Australijski oddział FXCM przedstawiał z kolei:

Rezultatem nierozważanych działań ASIC, w szczególności ograniczenie dźwigni, na obecnych proponowanych poziomach, byłoby narażenie klientów na nieodpowiedzialne praktyki marketingowe, sprzedażowe i wykonawcze firm znajdujących się poza zasięgiem ASIC.

W tym samym, negatywnym tonie utrzymana była również odpowiedź Pepperstone, które dało się już poznać jako zaciekły krytyk interwencji produktowej ASIC. Dyrektor spółki Thomas Shabo występował nawet w tej sprawie przed specjalną rządową komisją, gdzie motywował, że ASIC działa na szkodę interesów Australii.

Tak samo zgodnie jak w przypadku krytyki niższej dźwigni, brokerzy opowiedzieli się natomiast za całkowitym zakazem sprzedaży opcji binarnych.

Link do opinii na stronie ASIC

Interwencja ASIC

Zapowiadana od roku i wciąż przekładana interwencja, której ostatnie opóźnienie spowodowała pandemia koronawirusa, wciąż nie nadchodzi i nadal nie ujawniono nawet jej ostatecznego kształtu.

Publikacja odpowiedzi na konsultacje oznacza jednak, że ASIC wraca do pracy nad regulacjami. W notce na stronie komisja napisała, że będzie publikować kolejne opinie. Być może wkrótce poznamy także dalsze daty graniczne długo, choć często niechętnie, oczekiwanej interwencji produktowej na australijskim rynku Forex/CFD.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

chińska prowincja przetestuje politykę wspólnego dobrobytu czyli redystrybucję dochodów

Chińska prowincja Zhejiang przetestuje redystrybucję dochodów

Chińska prowincja Zhejiang stanie się obszarem pilotażowego programu redystrybucji dochodów. Jej władze przetestują politykę "wspólnego ...
Czytaj dalej
cmc markets ogłasza wyniki za pierwsze półrocze

CMC Markets z 409,8 mln GBP przychodu netto za pierwszy kwartał

Broker CMC Markets ujawnił swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Najważniejsze dane obejmują ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (10.06): 30 podmiotów na czarnej liście SEC

Na liście ostrzeżeń pojawili się: 205fx - www.205fx.com 24TradeSpace - www.24tradespace.com 360Traders - www.360traders.co Binary-stocktrading - ...
Czytaj dalej
easymarkets pozyskało licencję na seszelach

easyMarkets z licencją regulatora z Brytyjskich Wysp Dziewiczych

Spółka easyMarkets, oferująca usługi brokerskie na rynku FX i CFD, poinformowała o uzyskaniu licencji regulatora ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę