menu

Strona Główna > Newsy > ASIC publikuje odpowiedzi na konsultacje ws. interwencji

ASIC publikuje odpowiedzi na konsultacje ws. interwencji


Pomimo, że ASIC rozpoczął konsultacje rok temu i zamknął je w październiku, dopiero teraz upublicznił część otrzymanych odpowiedzi. Wśród nich dominuje krytyka proponowanego kształtu interwencji produktowej.

Jak informuje regulator, w ramach konsultacji wpłynęło do niego 410 opinii, z których 41 pochodziło od organizacji bądź spółek zaś 369 od osób prywatnych. Wraz z podsumowaniem dotyczącym liczby zgłoszeń ASIC opublikował treść części opinii. Są to nieutajnione głosy, które w dużej części pochodzą od australijskich brokerów bądź działających w kraju filii międzynarodowych domów maklerskich.

Wśród upublicznionych opinii znalazły się odpowiedzi nadesłane przez takich brokerów jak:

Brokerzy przeciwko dźwigni 1:20

Wśród spółek, które miałyby zostać bezpośrednio dotknięte interwencją produktową dominowało zaniepokojenie faktem, że ASIC proponuje tak radykalne obcięcie maksymalnej dopuszczalnej dźwigni finansowej. Wielu brokerów wskazywało, że idąc w swoich propozycjach dalej niż ESMA, ASIC wywoła arbitraż regulacyjny oraz pchnie lokalnych inwestorów w ręce spółek zarejestrowanych w jurysdykcjach offshore.

Anthony Griffin, dyrektor zarządzający Oanda Australia, napisał w oświadczeniu spółki:

Uważamy, że ASIC powinno rozważyć zwiększenie proponowanego wskaźnika dźwigni dla kontraktów CFD w stosunku do par walutowych, biorąc pod uwagę, że obecnie kluczowe jurysdykcje na rynku CFD zapewniają wyższe poziomy dźwigni finansowej.

Australijski oddział FXCM przedstawiał z kolei:

Rezultatem nierozważanych działań ASIC, w szczególności ograniczenie dźwigni, na obecnych proponowanych poziomach, byłoby narażenie klientów na nieodpowiedzialne praktyki marketingowe, sprzedażowe i wykonawcze firm znajdujących się poza zasięgiem ASIC.

W tym samym, negatywnym tonie utrzymana była również odpowiedź Pepperstone, które dało się już poznać jako zaciekły krytyk interwencji produktowej ASIC. Dyrektor spółki Thomas Shabo występował nawet w tej sprawie przed specjalną rządową komisją, gdzie motywował, że ASIC działa na szkodę interesów Australii.

Tak samo zgodnie jak w przypadku krytyki niższej dźwigni, brokerzy opowiedzieli się natomiast za całkowitym zakazem sprzedaży opcji binarnych.

Link do opinii na stronie ASIC

Interwencja ASIC

Zapowiadana od roku i wciąż przekładana interwencja, której ostatnie opóźnienie spowodowała pandemia koronawirusa, wciąż nie nadchodzi i nadal nie ujawniono nawet jej ostatecznego kształtu.

Publikacja odpowiedzi na konsultacje oznacza jednak, że ASIC wraca do pracy nad regulacjami. W notce na stronie komisja napisała, że będzie publikować kolejne opinie. Być może wkrótce poznamy także dalsze daty graniczne długo, choć często niechętnie, oczekiwanej interwencji produktowej na australijskim rynku Forex/CFD.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (1.12): Qflbank, RoyalStox, 4TFX…

Na listach ostrzeżeń pojawili się:  Qflbank (QFL Global) - qflbank.com RoyalStox (Marom Partners LTD) - ...
Czytaj dalej

UKNF przeprowadza ankietę dotyczącą kontraktów CFD

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował ankietę skierowaną do klientów detalicznych, którzy dokonują transakcji na kontrakty ...
Czytaj dalej
finra usa

Regulator Wall Street ostrzega przed e-mailami wyłudzającymi dane

Amerykańska Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) opublikowała oświadczenie,w  którym ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które ...
Czytaj dalej
heron tower odcięte przez policję przez alarm bombowy

Siedziba kilku londyńskich brokerów w centrum policyjnej akcji

Heron Tower, siedziba kilku londyńskich brokerów FX została odcięta przez policję w wyniku znalezienia podejrzanego ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę