ASIC wprowadza immunitet dla ujawniających manipulacje rynkowe
Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wprowadziła zasadę immunitetu w przypadku określonych uchybień, takich jak manipulacje rynkowe, trading z wykorzystaniem informacji poufnych lub nieuczciwe postępowanie.
Nowe zasady upoważniają osobę fizyczną, która była zaangażowana w takie działania, jak manipulacje rynkowe i wykorzystywanie informacji poufnych w trakcie prowadzenia działalności w zakresie usług finansowych, do ubiegania się o zwolnienie z kar finansowych i postępowania karnego. Polityka ta obejmuje tylko osoby fizyczne, a nie korporacje. Pomoże to australijskiemu regulatorowi w identyfikowaniu i podejmowaniu działań przeciwko konkretnym rynkom i naruszeniom prawa w zakresie usług finansowych oraz wzmocni jego narzędzia egzekwowania prawa.
ASIC będzie mogła przyznać immunitet cywilny, a Dyrektor Prokuratury Generalnej (CDPP) będzie mógł przyznać immunitet karny. ASIC będzie pomagać CFPP w podejmowaniu decyzji, wnosząc wkład do wniosków o zwolnienie z odpowiedzialności karnej. Nowa polityka przyznaje immunitet pierwszej osobie, która spełni kryteria immunitetu i zgłosi wykroczenie do ASIC przed rozpoczęciem dochodzenia.
Nawet 1 mln USD kary za naruszenia przepisów
ASIC nadal zachęca do współpracy także osoby, które nie spełniają kryteriów uzyskania immunitetu. Współpraca osób fizycznych w takich przypadkach będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu ewentualnych działań administracyjnych przeciwko danej osobie. ASIC przypomina, że osobom, które zostały uznane za winne manipulacji rynkowych, tradingu z wykorzystaniem informacji poufnych i nieuczciwego postępowania może grozić do 15 lat więzienia i prawie 1 mln USD grzywny.
Komisarz ASIC Sean Hughes podkreślił, że ASIC pracuje nad rozwojem i wprowadzeniem nowych narzędzi, służących do zwalczania i wykrywania nieprawidłowości. Nowe zasady mają zwiększyć zdolności ASIC do identyfikacji i podejmowania działań przeciwko złożonym nieprawidłowościom na rynkach finansowych. Polityka będzie aktualizowana co dwa lata.