menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wprowadza immunitet dla ujawniających manipulacje rynkowe

ASIC wprowadza immunitet dla ujawniających manipulacje rynkowe


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wprowadziła zasadę immunitetu w przypadku określonych uchybień, takich jak manipulacje rynkowe, trading z wykorzystaniem informacji poufnych lub nieuczciwe postępowanie.

Nowe zasady upoważniają osobę fizyczną, która była zaangażowana w takie działania, jak manipulacje rynkowe i wykorzystywanie informacji poufnych w trakcie prowadzenia działalności w zakresie usług finansowych, do ubiegania się o zwolnienie z kar finansowych i postępowania karnego. Polityka ta obejmuje tylko osoby fizyczne, a nie korporacje. Pomoże to australijskiemu regulatorowi w identyfikowaniu i podejmowaniu działań przeciwko konkretnym rynkom i naruszeniom prawa w zakresie usług finansowych oraz wzmocni jego narzędzia egzekwowania prawa.

ASIC będzie mogła przyznać immunitet cywilny, a Dyrektor Prokuratury Generalnej (CDPP) będzie mógł przyznać immunitet karny. ASIC będzie pomagać CFPP w podejmowaniu decyzji, wnosząc wkład do wniosków o zwolnienie z odpowiedzialności karnej. Nowa polityka przyznaje immunitet pierwszej osobie, która spełni kryteria immunitetu i zgłosi wykroczenie do ASIC przed rozpoczęciem dochodzenia.

Nawet 1 mln USD kary za naruszenia przepisów

ASIC nadal zachęca do współpracy także osoby, które nie spełniają kryteriów uzyskania immunitetu. Współpraca osób fizycznych w takich przypadkach będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu ewentualnych działań administracyjnych przeciwko danej osobie. ASIC przypomina, że osobom, które zostały uznane za winne manipulacji rynkowych, tradingu z wykorzystaniem informacji poufnych i nieuczciwego postępowania może grozić do 15 lat więzienia i prawie 1 mln USD grzywny.

Komisarz ASIC Sean Hughes podkreślił, że ASIC pracuje nad rozwojem i wprowadzeniem nowych narzędzi, służących do zwalczania i wykrywania nieprawidłowości. Nowe zasady mają zwiększyć zdolności ASIC do identyfikacji i podejmowania działań przeciwko złożonym nieprawidłowościom na rynkach finansowych. Polityka będzie aktualizowana co dwa lata.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

tradingview osiąga kapitalizację rzędu 3 mld

Platforma TradingView pozyskała finansowanie w wysokości 298 mln USD

Spółka TradingView, jedna z najpopularniejszych na świecie platform do tworzenia wykresów dla inwestorów i traderów, ...
Czytaj dalej
etoro kończy rok 2020 z przychodami w wysokości 660 milionów dolarów

eToro (UK) ze wzrostem przychodów o 717% w 2020 roku

Spółka eToro (UK) Limited, brytyjski oddział globalnej grupy, ujawniła swoje dane finansowe za rok fiskalny ...
Czytaj dalej
Atak hakerski na ASIC

ASIC bierze na cel 300-osobową grupę pump and dump

Na kanale ASX Pump Organization w serwisie Telegram pojawiło się ostrzeżenie od Australijskiej Komisji Papierów ...
Czytaj dalej
giełda w bukareszcie z rekordową wartością transakcji

Zaskakująca aktywność traderów detalicznych w Korei Południowej

Ostatni miesiąc letnich wakacji przyniósł kontynuację kluczowych trendów w branży FX. Jak pokazują najnowsze dane ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę