menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wprowadza immunitet dla ujawniających manipulacje rynkowe

ASIC wprowadza immunitet dla ujawniających manipulacje rynkowe


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) wprowadziła zasadę immunitetu w przypadku określonych uchybień, takich jak manipulacje rynkowe, trading z wykorzystaniem informacji poufnych lub nieuczciwe postępowanie.

Nowe zasady upoważniają osobę fizyczną, która była zaangażowana w takie działania, jak manipulacje rynkowe i wykorzystywanie informacji poufnych w trakcie prowadzenia działalności w zakresie usług finansowych, do ubiegania się o zwolnienie z kar finansowych i postępowania karnego. Polityka ta obejmuje tylko osoby fizyczne, a nie korporacje. Pomoże to australijskiemu regulatorowi w identyfikowaniu i podejmowaniu działań przeciwko konkretnym rynkom i naruszeniom prawa w zakresie usług finansowych oraz wzmocni jego narzędzia egzekwowania prawa.

ASIC będzie mogła przyznać immunitet cywilny, a Dyrektor Prokuratury Generalnej (CDPP) będzie mógł przyznać immunitet karny. ASIC będzie pomagać CFPP w podejmowaniu decyzji, wnosząc wkład do wniosków o zwolnienie z odpowiedzialności karnej. Nowa polityka przyznaje immunitet pierwszej osobie, która spełni kryteria immunitetu i zgłosi wykroczenie do ASIC przed rozpoczęciem dochodzenia.

Nawet 1 mln USD kary za naruszenia przepisów

ASIC nadal zachęca do współpracy także osoby, które nie spełniają kryteriów uzyskania immunitetu. Współpraca osób fizycznych w takich przypadkach będzie brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podjęciu ewentualnych działań administracyjnych przeciwko danej osobie. ASIC przypomina, że osobom, które zostały uznane za winne manipulacji rynkowych, tradingu z wykorzystaniem informacji poufnych i nieuczciwego postępowania może grozić do 15 lat więzienia i prawie 1 mln USD grzywny.

Komisarz ASIC Sean Hughes podkreślił, że ASIC pracuje nad rozwojem i wprowadzeniem nowych narzędzi, służących do zwalczania i wykrywania nieprawidłowości. Nowe zasady mają zwiększyć zdolności ASIC do identyfikacji i podejmowania działań przeciwko złożonym nieprawidłowościom na rynkach finansowych. Polityka będzie aktualizowana co dwa lata.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

szykuje się poważna podwyżka podatków od zysków kapitałowych w stanach zjednoczonych - joe biden

Joe Biden podwyższy podatki dla najbogatszych inwestorów do 39,6%?

Administracja Joe Bidena planuje podwyższyć podatki od zysków kapitałowych dla inwestorów o zarobkach przekraczających 1 ...
Czytaj dalej
broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę