menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych

ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ogłosiła dziś, że wprowadzi zakaz sprzedaży opcji binarnych dla inwestorów detalicznych. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 3 maja tego roku.

Jak podano w ogłoszeniu opublikowanym przez ASIC, przeglądy przeprowadzone w 2017 i 2019 roku wykazały, że blisko 80% klientów detalicznych straciło pieniądze, podczas handlu opcjami binarnymi. Regulator zwrócił uwagę, że instrumenty te posiadają szereg cech, które sprawiają, że nie są one odpowiednim aktywem dla drobnych inwestorów. Zaliczył do nich:

  • strukturę wypłat typu „wszystko albo nic” (klient zyskuje albo traci cały kapitał),
  • krótki czas trwania kontraktu (średnio jest to mniej niż sześć minut),
  • ujemne oczekiwane zwroty (oczekiwana wypłata dla kontraktów opcji binarnych jest zwykle niższa od zainwestowanej kwoty).

Z tego powodu ASIC postanowił przeprowadzić interwencję produktową na rynku opcji binarnych. Zakaz obrotu zostanie wprowadzony 3 maja i będzie obowiązywał przez 18 miesięcy, po których może zostać odnowiony.

Cechy opcji binarnych powodują, że są one niezgodne z produktami inwestycyjnymi lub zasadami zarządzania ryzykiem przez klientów detalicznych. Zlecenie interwencji produktowej ASIC ochroni inwestorów detalicznych przed tymi szkodliwymi produktami w okresie zwiększonej podatności. – skomentował komisarz Armour z ASIC.

Wielkie straty po stronie inwestorów

Według szacunkowych obliczeń ASIC, w 2018 roku,  straty klientów detalicznych, spowodowane handlem opcjami binarnymi, wyniosły rekordowe 490 mln AUD. W kwietniu 2019 roku, regulator wydał ostrzeżenie przed świadczeniem nielicencjonowanych lub nieautoryzowanych usług klientom z Australii. Doprowadziło to do znacznego skurczenia się rynku, a straty inwestorów zmniejszyły się do 6,7 mln AUD w całym 2019 roku.

Według ASIC, ogłoszona interwencja produktowa wpłynie korzystnie na australijski rynek i sprawi, że obowiązujące na nim zasady, staną się podobne do przepisów w porównywalnych jurysdykcjach.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

trader of the month tickmill

Tickmill: trader sierpnia ze skutecznością 80%

Nowym traderem miesiąca w konkursie Tickmill został Ahmed, który wykazał się w sierpniu imponującą skutecznością na poziomie ...
Czytaj dalej
etoro nawiązuje współpracę z arsenalem - źródło: arsenal

eToro nawiązuje współpracę z Arsenalem

Izraelski broker eToro poinformował o nawiązaniu współpracy z angielskim klubem piłkarskim Arsenal Londyn. To jeden ...
Czytaj dalej
broker capital.com informuje o dużym wzroście liczby nowych użytkowników w 1 kwartale 2021

Capital.com wprowadza wpłaty i wypłaty poprzez PayPal

Capital.com, jedna z najszybciej rozwijających się platform handlowych i inwestycyjnych w Europie, ogłosiła, że wprowadziła ...
Czytaj dalej
fed utrzymuje politykę monetarną na obecnym kursie

Fed: rynki przygotowane na zmianę polityki monetarnej

Kilka miesięcy temu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że zdaniem banku centralnego w gospodarce ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę