menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych

ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ogłosiła dziś, że wprowadzi zakaz sprzedaży opcji binarnych dla inwestorów detalicznych. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 3 maja tego roku.

Jak podano w ogłoszeniu opublikowanym przez ASIC, przeglądy przeprowadzone w 2017 i 2019 roku wykazały, że blisko 80% klientów detalicznych straciło pieniądze, podczas handlu opcjami binarnymi. Regulator zwrócił uwagę, że instrumenty te posiadają szereg cech, które sprawiają, że nie są one odpowiednim aktywem dla drobnych inwestorów. Zaliczył do nich:

  • strukturę wypłat typu „wszystko albo nic” (klient zyskuje albo traci cały kapitał),
  • krótki czas trwania kontraktu (średnio jest to mniej niż sześć minut),
  • ujemne oczekiwane zwroty (oczekiwana wypłata dla kontraktów opcji binarnych jest zwykle niższa od zainwestowanej kwoty).

Z tego powodu ASIC postanowił przeprowadzić interwencję produktową na rynku opcji binarnych. Zakaz obrotu zostanie wprowadzony 3 maja i będzie obowiązywał przez 18 miesięcy, po których może zostać odnowiony.

Cechy opcji binarnych powodują, że są one niezgodne z produktami inwestycyjnymi lub zasadami zarządzania ryzykiem przez klientów detalicznych. Zlecenie interwencji produktowej ASIC ochroni inwestorów detalicznych przed tymi szkodliwymi produktami w okresie zwiększonej podatności. – skomentował komisarz Armour z ASIC.

Wielkie straty po stronie inwestorów

Według szacunkowych obliczeń ASIC, w 2018 roku,  straty klientów detalicznych, spowodowane handlem opcjami binarnymi, wyniosły rekordowe 490 mln AUD. W kwietniu 2019 roku, regulator wydał ostrzeżenie przed świadczeniem nielicencjonowanych lub nieautoryzowanych usług klientom z Australii. Doprowadziło to do znacznego skurczenia się rynku, a straty inwestorów zmniejszyły się do 6,7 mln AUD w całym 2019 roku.

Według ASIC, ogłoszona interwencja produktowa wpłynie korzystnie na australijski rynek i sprawi, że obowiązujące na nim zasady, staną się podobne do przepisów w porównywalnych jurysdykcjach.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:

Najnowsze wiadomości:

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda otrzymuje licencję w Kanadzie

Zonda, jedna z największych europejskich giełd kryptowalutowych, poinformowała o uzyskaniu licencji na działanie w Kanadzie ...
Czytaj dalej
Sprzedaż detaliczna w UK - nowe dane makroekonomiczne

Sprzedaż detaliczna w UK – nowe dane makroekonomiczne

W piątek 21 stycznia o 8:00 opublikowano dane na temat sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii ...
Czytaj dalej
USA - Existing Home Sales ponizej oczekiwań

USA – Existing Home Sales poniżej oczekiwań

Wskaźnik Existing Home Sales sygnałem do dalszych spadków indeksu DXY na wykresie minutowym. To kolejna już ...
Czytaj dalej
Bezrobocie w USA 2022

Bezrobocie w USA – jest gorzej niż myśleliśmy

Opublikowano aktualne dane na temat liczby osób bezrobotnych w USA. Nie mamy najlepszych wieści dla ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę