menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych

ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ogłosiła dziś, że wprowadzi zakaz sprzedaży opcji binarnych dla inwestorów detalicznych. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 3 maja tego roku.

Jak podano w ogłoszeniu opublikowanym przez ASIC, przeglądy przeprowadzone w 2017 i 2019 roku wykazały, że blisko 80% klientów detalicznych straciło pieniądze, podczas handlu opcjami binarnymi. Regulator zwrócił uwagę, że instrumenty te posiadają szereg cech, które sprawiają, że nie są one odpowiednim aktywem dla drobnych inwestorów. Zaliczył do nich:

  • strukturę wypłat typu „wszystko albo nic” (klient zyskuje albo traci cały kapitał),
  • krótki czas trwania kontraktu (średnio jest to mniej niż sześć minut),
  • ujemne oczekiwane zwroty (oczekiwana wypłata dla kontraktów opcji binarnych jest zwykle niższa od zainwestowanej kwoty).

Z tego powodu ASIC postanowił przeprowadzić interwencję produktową na rynku opcji binarnych. Zakaz obrotu zostanie wprowadzony 3 maja i będzie obowiązywał przez 18 miesięcy, po których może zostać odnowiony.

Cechy opcji binarnych powodują, że są one niezgodne z produktami inwestycyjnymi lub zasadami zarządzania ryzykiem przez klientów detalicznych. Zlecenie interwencji produktowej ASIC ochroni inwestorów detalicznych przed tymi szkodliwymi produktami w okresie zwiększonej podatności. – skomentował komisarz Armour z ASIC.

Wielkie straty po stronie inwestorów

Według szacunkowych obliczeń ASIC, w 2018 roku,  straty klientów detalicznych, spowodowane handlem opcjami binarnymi, wyniosły rekordowe 490 mln AUD. W kwietniu 2019 roku, regulator wydał ostrzeżenie przed świadczeniem nielicencjonowanych lub nieautoryzowanych usług klientom z Australii. Doprowadziło to do znacznego skurczenia się rynku, a straty inwestorów zmniejszyły się do 6,7 mln AUD w całym 2019 roku.

Według ASIC, ogłoszona interwencja produktowa wpłynie korzystnie na australijski rynek i sprawi, że obowiązujące na nim zasady, staną się podobne do przepisów w porównywalnych jurysdykcjach.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
xtb

Najnowsze wiadomości:

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

LME wykryła „nieprawidłowości” w kilku pakietach niklu

London Metal Exchange (LME) przełożyła w piątek wznowienie handlu niklem w godzinach pracy w Azji ...
Czytaj dalej
Broker Oanda ma kłopoty w Brazylii

OANDA przenosi europejską siedzibę do Polski

OANDA Global Corporations poinformowała o rozpoczęciu prowadzenia europejskiej działalności z Polski pod nadzorem Komisji Nadzoru ...
Czytaj dalej
cypryjski regulator cysec

CySEC podsumowuje działania prowadzone w 2022 roku

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) podsumowała 2022 rok i poinformowała, że nadzorowała 837 ...
Czytaj dalej
nbp podejmuje powolne działania w walce z inflacją w polsce

Inflacja w Polsce w lutym na poziomie 18,4%

Główny Urząd Statystyczny podał dziś odczyt inflacji za luty bieżącego roku. Według danych GUS inflacja ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę