menu

Strona Główna > Newsy > ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych

ASIC wprowadza zakaz sprzedaży opcji binarnych


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) ogłosiła dziś, że wprowadzi zakaz sprzedaży opcji binarnych dla inwestorów detalicznych. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 3 maja tego roku.

Jak podano w ogłoszeniu opublikowanym przez ASIC, przeglądy przeprowadzone w 2017 i 2019 roku wykazały, że blisko 80% klientów detalicznych straciło pieniądze, podczas handlu opcjami binarnymi. Regulator zwrócił uwagę, że instrumenty te posiadają szereg cech, które sprawiają, że nie są one odpowiednim aktywem dla drobnych inwestorów. Zaliczył do nich:

  • strukturę wypłat typu „wszystko albo nic” (klient zyskuje albo traci cały kapitał),
  • krótki czas trwania kontraktu (średnio jest to mniej niż sześć minut),
  • ujemne oczekiwane zwroty (oczekiwana wypłata dla kontraktów opcji binarnych jest zwykle niższa od zainwestowanej kwoty).

Z tego powodu ASIC postanowił przeprowadzić interwencję produktową na rynku opcji binarnych. Zakaz obrotu zostanie wprowadzony 3 maja i będzie obowiązywał przez 18 miesięcy, po których może zostać odnowiony.

Cechy opcji binarnych powodują, że są one niezgodne z produktami inwestycyjnymi lub zasadami zarządzania ryzykiem przez klientów detalicznych. Zlecenie interwencji produktowej ASIC ochroni inwestorów detalicznych przed tymi szkodliwymi produktami w okresie zwiększonej podatności. – skomentował komisarz Armour z ASIC.

Wielkie straty po stronie inwestorów

Według szacunkowych obliczeń ASIC, w 2018 roku,  straty klientów detalicznych, spowodowane handlem opcjami binarnymi, wyniosły rekordowe 490 mln AUD. W kwietniu 2019 roku, regulator wydał ostrzeżenie przed świadczeniem nielicencjonowanych lub nieautoryzowanych usług klientom z Australii. Doprowadziło to do znacznego skurczenia się rynku, a straty inwestorów zmniejszyły się do 6,7 mln AUD w całym 2019 roku.

Według ASIC, ogłoszona interwencja produktowa wpłynie korzystnie na australijski rynek i sprawi, że obowiązujące na nim zasady, staną się podobne do przepisów w porównywalnych jurysdykcjach.

Autor: Michał Misiura

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
exante baner

Najnowsze wiadomości:

broker plus500 publikuje wyniki finansowe

Plus500 przejmuje Cunningham Commodities

Plus500, jeden z czołowych brokerów Forex/CFD, wchodzi na rynek opcji i kontraktów futures w Stanach ...
Czytaj dalej
aresztowanie 4 szefów Great Private Equity

CBA aresztuje szefów Great Private Equity. Inwestorzy stracili 51 mln PLN

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w zeszłym tygodniu 4 osoby z kierownictwa spółki Great Private Equity (GPE) ...
Czytaj dalej
finra usa

FINRA nakłada zakaz działalności na byłego analityka Goldman Sachs

Financial Industry Regulatory Authority (FINRA) zakazała byłemu analitykowi Goldman Sachs, Brianowi Maguire, pozyskiwania poufnych informacji ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (21.04): Monfex, FINEXRO, CryptoZone24

Na listach ostrzeżeń umieszczono: BITOMATIC - www.bitomatic.io / www.bitomatic.app FINEXRO - www.finexro.com CFD GLOBE - ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę