menu

Strona Główna > Newsy > ASIC z raportem dot. transakcji HFT

ASIC z raportem dot. transakcji HFT


The Australian Securities & Investments Commission (ASIC) wydało najnowszy przegląd transakcji HFT za 2018 rok. Raport opiera się na wcześniejszej analizie ASIC dotyczącej handlu na australijskim rynku akcji i rozszerza analizę o rynek walutowy, a dokładniej o parę AUD/USD.

Rodzima waluta

W wyniku przeglądu okazało się, że wskaźnik obrotów HFT dla AUD/USD spadł wraz ze zmniejszonymi wolumenami na globalnych platform tradingowych. Transakcje HFT stanowią obecnie 25% wszystkich transakcji na tym crossie,  jest to spadek z poziomu 32% na początku 2013 roku. Pomimo tego, że liczba handlowców o wysokiej częstotliwości przy AUD/USD wciąż spada, to ich względna koncentracja wzrosła. Otóż pięciu największych inwestorów jest odpowiedzialnych za 86% wszystkich transakcji o wysokiej częstotliwości.

Niższe wolumeny zostały jednak zrekompensowane wyższymi zwrotami. Handlowcy zajmują teraz bardziej ryzykowne pozycje, przeznaczają na nie mniejszy kapitał i dłużej je przetrzymują. Tak więc muszą złożyć więcej zleceń, aby osiągnąć ten sam poziom obrotów. Współczynniki zamówień do handlu (order-to-trade, OTC) znacznie wzrósł, z poziomu 25:1 do 73:1 w ciągu ostatnich pięciu lat. Transakcje o wysokiej częstotliwości wiążą się również z wyższymi kosztami realizacji dla inwestorów.

Handel akcjami

Chociaż traderzy zajmujący się akcjami i bazujący na wysokiej częstotliwości stanowią ogólnie dużą część wartości segmentu, to ich udział w obrotach spadł z 27% do 25%. W obrotach dominują najwięksi handlowcy, a 10 najlepszych z nich odpowiada za 74% wszystkich transakcji o wysokiej częstotliwości. ASIC stwierdziło również, że ponad 10 miliardów transakcji kapitałowych zostało odwróconych w ciągu 100 milisekund, ale większość tego trwało ponad 10 minut. Ogólnie rzecz biorąc można przyjąć, że inwestorzy inwestują w szybsze technologie i utrzymują pozycje przez dłuższy czas.

Współczynniki zleceń do transakcji (OTC) spadł, tutaj jednak możemy zauważyć okresową zmienność. Co dziewiąty trader osiąga wskaźniki OTC ponad dwukrotnie wyższy, niż w przypadku innych użytkowników rynku. Koszty nakładane na inwestorów utrzymały tendencję spadkową. Choć są one podatne na gwałtowne wahania – wynoszą np. od 0,7 do 1,0 punktu bazowego za dostęp do rynku z bardzo wysoką płynnością.

Regulator zauważa, że ​​rynek staje się coraz bardziej skuteczny w określaniu krótkoterminowych poziomów rozliczeń. Traderzy HFT wnoszą nieproporcjonalny wkład w proces wyznaczania cen, ale jednocześnie ich całkowity udział maleje.

Autor: Dominik Zieliński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Najnowsze wiadomości:

usgfx z brakami na koncie

ASIC anuluje licencję AFS brokera USGFX

Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) poinformowała o anulowaniu licencji AFS (Australian Financial Services) ...
Czytaj dalej
etoro wchodzi na rynek defi

eToro sponsorem 12 klubów w Wielkiej Brytanii i Niemczech

eToro poinformowało o nawiązaniu współpracy z kolejnymi klubami piłkarkimi. Tym razem lista drużyn sponsorowanych przez ...
Czytaj dalej
ostrzeżenia finansowe

Ostrzeżenia (17.09): Qteck, Interactive Trade…

Na listach ostrzeżeń pojawili się: Bitcoin Bank Bitcoin Code Bitcoin-Evolution / Bitcoin-Revolution Bitcoin Trader La ...
Czytaj dalej
wyrok grzywny dla firmy tworzącej oprogramowanie do manipulacji rynkowych

CFTC nakłada karę za manipulacje na rynku kontraktów futures

Amerykańska Commodity Futures Trading Commission nałożyła karę na firmę należącą do programisty Jitesha Thakkara. Zdaniem ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę