ASIC zakazuje sprzedaży niezamówionych produktów
Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ASIC) opublikowała w czwartek zaktualizowane wytyczne regulacyjne dotyczące zakazu detalicznej sprzedaży niezamówionych produktów finansowych.
Zgodnie z nowymi przepisami, dostawcy instrumentów finansowych muszą otrzymać wyraźną zgodę klienta w momencie podpisania umowy. Ponadto dodano, że zgoda musi być pozytywna, dobrowolna i jasna. – Zmiany te wprowadzają zapewnienie uczciwości, dzięki czemu konsumentom nie będą sprzedawane produkty, których nie chcą lub nie potrzebują. Ograniczenia oznaczają, że potrzeby konsumentów będą miały kluczowe znaczenie dla sposobu oferowania produktów przez firmy – powiedziała wiceprzewodnicząca ASIC Karen Chester.
Nowe przepisy wejdą w życie 5 października
Zmiany zostały wprowadzone zgodnie z zaleceniami Królewskiej Komisji ds. nadużyć w sektorze bankowości, funduszy emerytalnych i usług finansowych. Ich celem jest zahamowanie rosnącej liczby kontaktów telefonicznych ze strony sprzedawców i innych form nakłaniania i oferowania produktów. Nowe wytyczne regulacyjne zostaną wprowadzone na mocy ustawy Financial Sector Reform (Hayne Royal Commission Response) Act 2020, która wejdzie w życie 5 października.
Zdaniem Chester, nowy zakaz jest odpowiedzią na istniejące obawy związane z problemami, jakich mogą doświadczyć klienci w wyniku zakupu niezamówionych produktów finansowych. Reformy wprowadzone przez rząd oznaczają, że konsumenci będą mogli kontrolować, w jaki sposób i kiedy oferuje się im produkty, zamiast być zaskakiwanymi lub znajdować się pod presją wymuszającą szybkie podejmowanie decyzji zakupowych.
Regulator stawia na ochronę konsumentów
ASIC podkreśla, że przedstawi nowe wytyczne dla branży, które wskażą jak dostosować się do nowych przepisów. Co ciekawe, australijski regulator mocno skoncentrował się na ochronie klientów i aktywnie ogranicza ryzykowne produkty i praktyki finansowe. Wcześniej wprowadził kilka ograniczeń w branży CFD oraz tymczasowo zakazał sprzedaży i dystrybucji opcji binarnych. – Zgodnie z nowymi przepisami, ASIC będzie w stanie lepiej zwalczać niewłaściwe zachowania firm, w których konsumenci są pod presją zakupu nieodpowiednich dla nich produktów – powiedziała wiceprzewodnicząca.