menu

Strona Główna > Newsy > ASIC zakazuje sprzedaży niezamówionych produktów

ASIC zakazuje sprzedaży niezamówionych produktów


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (ASIC) opublikowała w czwartek zaktualizowane wytyczne regulacyjne dotyczące zakazu detalicznej sprzedaży niezamówionych produktów finansowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, dostawcy instrumentów finansowych muszą otrzymać wyraźną zgodę klienta w momencie podpisania umowy. Ponadto dodano, że zgoda musi być pozytywna, dobrowolna i jasna. – Zmiany te wprowadzają zapewnienie uczciwości, dzięki czemu konsumentom nie będą sprzedawane produkty, których nie chcą lub nie potrzebują. Ograniczenia oznaczają, że potrzeby konsumentów będą miały kluczowe znaczenie dla sposobu oferowania produktów przez firmy – powiedziała wiceprzewodnicząca ASIC Karen Chester.

Nowe przepisy wejdą w życie 5 października

Zmiany zostały wprowadzone zgodnie z zaleceniami Królewskiej Komisji ds. nadużyć w sektorze bankowości, funduszy emerytalnych i usług finansowych. Ich celem jest zahamowanie rosnącej liczby kontaktów telefonicznych ze strony sprzedawców i innych form nakłaniania i oferowania produktów. Nowe wytyczne regulacyjne zostaną wprowadzone na mocy ustawy Financial Sector Reform (Hayne Royal Commission Response) Act 2020, która wejdzie w życie 5 października.

Zdaniem Chester, nowy zakaz jest odpowiedzią na istniejące obawy związane z problemami, jakich mogą doświadczyć klienci w wyniku zakupu niezamówionych produktów finansowych. Reformy wprowadzone przez rząd oznaczają, że konsumenci będą mogli kontrolować, w jaki sposób i kiedy oferuje się im produkty, zamiast być zaskakiwanymi lub znajdować się pod presją wymuszającą szybkie podejmowanie decyzji zakupowych.

Regulator stawia na ochronę konsumentów

ASIC podkreśla, że przedstawi nowe wytyczne dla branży, które wskażą jak dostosować się do nowych przepisów. Co ciekawe, australijski regulator mocno skoncentrował się na ochronie klientów i aktywnie ogranicza ryzykowne produkty i praktyki finansowe. Wcześniej wprowadził kilka ograniczeń w branży CFD oraz tymczasowo zakazał sprzedaży i dystrybucji opcji binarnych. – Zgodnie z nowymi przepisami, ASIC będzie w stanie lepiej zwalczać niewłaściwe zachowania firm, w których konsumenci są pod presją zakupu nieodpowiednich dla nich produktów – powiedziała wiceprzewodnicząca.

Autor: Mariusz Przepiórka

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.Reklama:
akcje w xtb

Najnowsze wiadomości:

Inwestorzy detaliczni opuszczają rynek akcji

Michael Burry przyznaje się do błędu

Znany amerykański inwestor Michael Burry, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, wycofał swoje oświadczenie, ...
Czytaj dalej
esma zawiesza obowiązek raportowania o wykonaniu

ESMA rozważa większą ochronę inwestorów korzystających z copy tradingu

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), regulator rynków finansowych w Unii Europejskiej, opublikował ...
Czytaj dalej
Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Nalot francuskich władz na banki – kolejna afera podatkowa

Francuskie władze dokonały we wtorek nalotu na pięć banków w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń ...
Czytaj dalej
budynek komisji nadzoru finansowego na pięknej w warszawie

Prosper Capital kwestionuje karę nałożoną przez KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu 1,2 mln zł kary na firmę Prosper Capital DM ...
Czytaj dalej
Przewiń na górę