menu

Strona Główna > Newsy > ASIC zażądał szczegółowych danych na temat działalności australijskich brokerów

ASIC zażądał szczegółowych danych na temat działalności australijskich brokerów


Australijska Komisja Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) nie marnuje czasu. Tydzień po przegłosowaniu nowych uprawnień interwencyjnych wykorzystuje je do regulowania lokalnej działalności brokerskiej.

W związku z zeszłotygodniowym posiedzeniem parlamentu, podczas którego ASIC został wyposażony w nowe narzędzia do sprawowania kontroli podmiotów finansowych, regulator powiadomił brokerów o konieczności dostarczenia szczegółowych informacji na temat ich dotychczasowego funkcjonowania na australijskim rynku. Warto jednak pamiętać, że to jak na razie przygotowania, bo realne moce sprawcze w ramach nowych uprawnień ASIC nabędzie prawdopodobnie dopiero w 2021 roku.

Od teraz firmy, które są licencjonowane w Australii, muszą przekazać ASIC m.in. dane dotyczące klientów obsługiwanych w okresie od grudnia 2017 r. do marca 2019 r. z uwzględnieniem typu klienta, jurysdykcji według jego miejsca zamieszkania, a także kwoty zarobionych bądź straconych przez niego pieniędzy w każdej z możliwych jurysdykcji.

Zebrane informacje posłużą do analizy rynku przed i po wprowadzeniu ostatnich regulacji ESMA

Na podstawie informacji oczekiwanych przez ASIC można wysnuć wniosek, że australijski organ zamierza przeanalizować proces przemian na rynku finansowym od 2017 r. do chwili obecnej z wzięciem pod uwagę wpływu regulacji ESMA, które zostały wprowadzone latem 2018 r.

Dane dostarczone przez brokerów mają być podzielone według wieku inwestorów, przedziału dochodów, wielkości konta i innych kryteriów. Aczkolwiek ASIC najbardziej zależy na tym, aby brokerzy podali do informacji, ilu klientów zostało przeniesionych przez zagraniczne podmioty do ich spółek zależnych w Australii.

ASIC zainteresowało się także danymi domów maklerskich i ich pracowników

Poza szczegółami na temat obsługiwanych klientów, ASIC poprosiło brokerów o udzielenie informacji dotyczących osiąganych obrotów i przychodów w 2017 i 2018 r. z podziałem na klasy aktywów, oferowane produkty, szczegóły pozycji i stopy swapowe.

Ponadto regulator domaga się danych o tym, czy wynagrodzenie pracowników domów maklerskich jest w jakikolwiek sposób związane z wielkością składanych depozytów, wolumenem obrotów albo zyskami i stratami klientów znajdujących się pod ich opieką.

Co ciekawe obserwujemy tutaj zupełnie inne podejście niż w przypadku ESMA. W Europie najpierw wprowadzono interwencję produktową, a dopiero później zaczęto gromadzić dane od brokerów. Miejmy nadzieję, że ASIC wykorzysta te dane prawidłowo i nie skopiuje ślepo zmian z UE.

Autor: Łukasz Gałczyński

Jesteś traderem?

Pomóż innym i oceń swojego brokera! Skorzystaj z wyszukiwarki lub znajdź go na liście.



Reklama:
tms

Najnowsze wiadomości:

inwestor ai

Prop-Trading: jak najprostszy biznes internetu stał się żartem

Jeszcze kilka lat temu, firmy prop-tradingowe były szansą na “karierę profesjonalnego tradera”. Dzisiaj odmawiają wypłacania ...
bitcoin btc ai

600 milionów w śmieciach: jeden z pierwszych górników nie odzyska swoich Bitcoinów

Jeden z pierwszych górników Bitcoina od lat stara się odzyskać z wysypiska śmieci dysk twardy ...
ai robot agent ai

Firmy Big Tech szykują „nowy” rodzaj AI. Rewolucja czy kolejny chwyt marketingowy?

Sztuczna inteligencja miała całkowicie zmienić naszą relację z technologią, dodatkowo transformując rynek pracy. Po dwóch ...
USDT - tether

USDT zagrożony banem w UE – czy największy stablecoin zniknie z europejskich giełd już jutro?

Największy na świecie stablecoin – Tether (USDT) – może zostać wykluczony z europejskiego rynku już ...
Przewiń na górę